Výběrového řízení se podle radních zúčastnilo v obou případech pět firem.

V případě bubnového třídiče vyhrála řízení První Chráněná Dílna s nabídkovou cenou dva miliony a 369 tisíc korun.

Nárok na snížení hodnocené ceny
Chráněná dílna má ale na základě zákona o veřejných zakázkách nárok na snížení hodnocené ceny o patnáct procent. „Posuzovaná cena proto byla zhruba dva miliony korun. Další ze zájemců přitom nabídl nejnižší cenu, a to dva miliony a 154 tisíc," uvedl místostarosta Václav Švenda.

Přesto vyhrála První Chráněná Dílna s cenou 2,4 milionu korun, kterou jim město musí zaplatit. Stroje, které se budou používat na sběrném dvoře, jsou podle Švendy kryté dotací.

Příbramský místostarosta Václav Švenda(TOP 09). „Chci upozornit na úpravu zákona, který privileguje chráněné dílny. Mně se to úplně nelíbí. Samozřejmě rozumím tomu, proč byl zákon takto koncipován, tedy proto, pokud vytváří nějaké výrobky, aby měly šanci se uchytit na trhu. Nicméně pokud se dodávají technologie, které mají určitou cenovou hladinu, tak už se nejedná o to, co by měl tento zákon řešit." Václav Švenda, místostarosta.


Firma podle něj bubnové třídiče nevyrábí, ale může s nimi obchodovat.

„Koupí stroje například od firmy Bobcat a díky zvýhodnění může nabídnout lepší cenu než výrobce Bobcat. To je hodně zvláštní princip, ale my s tím nic nenaděláme," dodal starosta Jindřich Vařeka.

Paradoxní situaci radní projednají
Chráněné dílny musí zaměstnávat určitý počet osob s tělesným postižením.

„Při výrobě takové zvýhodnění má jistě význam, ale pokud obchodují, tak je to na zvážení. Tento námět podáme k projednání svazku obcí," uzavřel Švenda.

Podobně tomu bylo i při výběru dodavatele kolového nakladače.

Chráněná dílna vyhrála s nabídkou milion a 620 tisíc, přičemž hodnocená cena byla zhruba 1,3 milionu. Další v pořadí byla opět firma Bobcat, která nabídla zhruba 1,4 milionu korun.