Na rakovinu děložního čípku, druhého nejčastějšího zhoubného nádoru, umírá každoročně na celém světě čtvrt milionu žen z takřka půl milionů nakažených. V České republice zemře průměrně alespoň jedna žena denně. Tento karcinom způsobují lidské papillomaviry (HPV), které jsou spojovány také se vznikem nádorů v oblasti hlavy, krku, pochvy či penisu. Nízko rizikové typy viru mají zas na svědomí více jak 90 procent případů genitálních bradavic. Vzniku rakoviny děložního čípku však může zabránit vakcína, jež je i v České republice k dostání již třetím rokem.
„Za poslední půlrok se zájem o očkování neustále zvyšuje. Limitující je ale bohužel cena vakcíny. Pokud by nebyly náklady tak finančně náročné, zájem by byl určitě ještě větší,“ řekla Ida Budilová, vedoucí Očkovacího střediska v Příbrami.

Jedna dávka vakcíny vyjde zájemkyni na 3300 korun, přičemž k účinnému očkování je třeba ještě druhá a třetí dávka. Ve výsledku tedy zaplatí žena bezmála deset tisíc korun. Většina pojišťoven na náklady částečně přispívá. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytuje dívkám od 13 do 18 let příspěvek ve výši 1500 korun.

Očkování je téměř stoprocentně účinné u dívek, které ještě neměly pohlavní styk. Pokud dívka či žena přijde později, riziko vzniku rakoviny je pak vyšší. Celkově se však úspěšnost pohybuje okolo 85 procent.

„Nejvhodnější věk pro očkování je okolo 14 let. Nejpočetnější skupina zájemců, která naše očkovací středisko navštěvuje, je ve věku od 14 do 22 let,“ doplnila lékařka Ida Budilová.

Genitální HPV se přenáší v naprosté většině případů pohlavním stykem. Zdraví jedinci jsou schopni virus ze svého organismu vyloučit. Osmdesát procent mladých žen se přechodně nakazí HPV infekcí. S přibývajícím věkem se však zvyšuje riziko přetrvání viru v těle, což zvyšuje šanci na vznik rakovinového bujení. Dalším rizikovým faktorem je také například kouření, časný začátek sexuální aktivity, střídání partnerů či imunologická porucha.