Vůbec první test na covid jsem absolvovala hned na začátku epidemie, v dubnu loňského roku v drive-in stanu v Příbrami. Od té doby mě praktický lékař a hygiena poslali ještě dvakrát na PCR test. Jeden z nich byl proveden v Hořovicích, druhý v Příbrami. Do Hořovic se objednáte snáze, testují tu ve čtvrthodinových intervalech, do kterých se může přihlásit víc lidí najednou, od osmi do 18.45 hodin od pondělí do pátku. Na antigenní test sem můžete zajít i v sobotu od osmi do 11.45 hodin.

Odběrová buňka stojí na rozlehlém parkovišti. Z jedné strany se testují lidé s žádankou od praktického lékaře nebo hygieny (případně samoplátci) metodou PCR, ze druhé pak zdarma antigenními testy. Pokud s vám podaří trefit začátek čtvrthodinového intervalu, prakticky nečekáte, jinak si ve frontě chvilku postojíte. Testují tu nejen z nosu, ale i z krku, dětem rozdávají omalovánky. Značná fronta se ale tvoří u antigenního testování. Výhodou je, že výsledek, který je k dispozici do dvaceti minut, dostanete SMSkou nebo mailem, nemusíte na něj čekat. Výsledek PCR testu obdržíte také formou SMS do 48 hodin.

Test v Příbrami jsem absolvovala před pár dny. I se žádankou si tu aktuálně na test několik dní počkáte, samoplátci přijdou na řadu o trochu rychleji. Testuje se v pracovní dny od 9 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 12 hodin. Ve frontě jsem si postála zhruba 10 minut, ale pokud se před vás nedostane celá rodina s batoletem a kojencem, kteří při odběru příliš nespolupracují, funguje odbavení plynule. Odběr samotný mě mile překvapil. Necítila jsem žádný diskomfort, který běžně testování doprovází, zároveň jsem ale měla pocit, že se tyčinka skutečně dotkla nosohltanu. Výsledek přišel hned druhý den.

Co se týče antigenního testování, vyzkoušela jsem ho na vlastní nos v Příbrami dvakrát. Na samotný odběr ve zdabořském areálu nemocnice prakticky nečekáte, horší to bylo s čekáním na výsledek. Lidé, kteří se na něj rozhodli počkat uvnitř, což mnozí v zimě využili, se postupně kumulovali na chodbě i v místnosti, kde jim byly oznamovány výsledky. Před Vánoci, když antigenní testování pro veřejnost zdarma odstartovalo, došlo k situaci, kdy v jeden moment bylo uvnitř v jedné místnosti asi 20 lidí. Při druhém pokusu, v polovině ledna, už nemocnice „porodní bolesti“ odstranila a lidé si při čekání uvnitř mohli udržet dvoumetrový odstup.

Příbramská nemocnice se potýkala s nedostatkem testovacích kapacit. Od 8. března však navýšila kapacitu antigenních testů o zhruba 100 denně (ze 100 na 200). Aktuálně už tedy nejsou všechny termíny plné, testuje se v pracovní dny od 8 do 16 hodin v pětiminutových intervalech.

Variantou je pak samotestování pomocí testů z lékáren nebo internetu. „Šťouracího“ testu se bát nemusíte, při odběru z nosohltanu svůj limit poznáte snadno. Odběr často doprovází slzení. Šetrnější variantou je odběr z přední části nosu. Nejpříjemnější jsou ale samozřejmě testy ze slin, které lékárny také nabízejí a od poloviny března by měly být k dostání i v supermarketech Kaufland, kde už nyní prodávají antigenní testy s odběrem z přední části nosu. Podobný krok zvažují i další obchodní řetězce.