Starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) se nemůže smířit s plány Američanů vybudovat radarovou základnu ve Vojenském výcvikovém zařízení Brdy. Poté, co se k němu prý donesla informace, že by mohla stát základna pouhých 3,5 kilometru od obce Láz na vrcholu Brdce, požaduje vysvětlení od premiéra Mirka Topolánka a ministryně obrany Vlasty Parkanové.

Umístění radaru tak blízko obce a asi devět kilometrů od okresního města považuje Řihák za šílenství. Ministerstvo obrany tají vytipované lokality pro případné umístění radaru, nicméně v okolí Brdců je čilý ruch. Kolem kóty jsou zapíchané kolíky a v zemi zatlučené a rovněž očíslované další zeměměřičské body. Podobné body se objevily i na cestě od Skelné Huti nad Lázem a na cestě od místa zvaného U svatého Františka směrem k louce, kde stávala hájovna Bor.

Zeměměřičské body jsou označeny v němčině. V těchto místech mohou zeměměřičské práce naznačovat zájem o kótu vysokou 831 metrů, což je vrchol Koruna. Tato brdská hora leží severozápadním směrem zhruba tři kilometry daleko od Brdců. „Viděl jsem ty body označené v němčině. Dělá to tedy německá firma? To mají být ty investice, co nám má radar v Brdech přinést?“ ptá se turista, který pozoroval, jak se pracuje na Brdcích a jinde. „A to
prý ještě musíme předat Američanům území vyčištěné od munice, což zaplatíme my. Fakt dobrý kšefty,“ rozčiloval se muž.

Přibližování vytipovaných lokalit blíže k Příbrami právě urychlilo rozhodnutí starosty Příbrami Josefa Řiháka, aby si nechal zjistit oficiálním způsobem názory lidí na radar. Místní referendum je podle Řiháka příliš drahé. „Peníze potřebujeme na jiné věci a v okresním městě těžko seženeme lidi do komisí, kteří by se zřekli finanční odměny, jako to udělali v mnoha malých obcích, kde referenda už byla,“ řekl mluvčí radnice Jiří Kubík s tím, že se hledá nejvhodnější způsob, jak zajistit anketu.

„Nechceme, aby si lidé mysleli, že byla zmanipulovaná. Zvážili jsme oslovit instituci zabývající se průzkumem veřejného mínění. To by asi také nebyla nejlevnější varianta. Možná zkusíme, aby anketu mezi lidmi udělali studenti,“ dodal Kubík. Podobnou anketu budou dělat i ve Spáleném Poříčí na Rokycansku, kde uspořádání místního referenda většina zastupitelů nepodpořila. Anketami si ověřily názory lidí obce sousedící s vojenským újezdem – v Mešně, Míšovech, Příkosicích, Strašicích, Skořicích a Dobřívě na Rokycansku. Všude drtivou většinou obyvatelé odmítli základnu.

Místní referenda se konala už v celkem 13 obcích. Další plebiscit se koná tuto sobotu v Mirošově na Rokycansku.