Jde ale pouze o doporučení a je tedy na vedení škol a školek, zda se podle něho budou řídit, či nikoliv. Nařízení o povinném používání reflexní ochrany u dětí v České republice dosud neexistuje.

Potkat štrúdl předškoláků, kde první a poslední dvojice dětí je oblečená v reflexních vestách, je v Příbrami je celkem běžné. Některá předškolní zařízení už je při vycházkách používají s naprostou samozřejmostí, jako například příbramské městské jesle. „Reflexní vestičky používáme už od roku 2007. Dostali jsme je od města a pár nám jich věnovali i rodiče dětí. Nošení vestiček se nám osvědčilo, nosí je všechny děti a nosí je rády, protože na nich mají obrázky," řekla ředitelka Městských jeslí a rehabilitačního stacionáře v Příbrami Jitka Šnypsová.

Podobně jsou na tom i příbramské mateřinky. „Reflexní vesty ve školce používáme určitě víc jak čtyři roky. U nás to funguje tak, že pokud jdou děti v útvaru, má na sobě vestu první a v poslední dvojice," informuje ředitelka 14. mateřské školy v Příbrami Romana Plecitá a dodává, že děti nosí vestu rády, vždycky se hlásí a chtějí být v první a v poslední dvojici.

Větší bezpečnosti dětí napomáhá například policie, která střeží přechody na silnicích. „Ani policisté ale nemohou uhlídat vše. Pohyb dětí lze mnohdy jen stěží předpokládat a podzimní počasí tomu nepřidá. Tma, mlha, smog. To jsou komplikace, se kterými se na podzim řidiči musejí potýkat. Včas reagovat na pohyb na silnici je za takových podmínek obtížné. Reflexní prvky jsou v takovém případě velmi dobrým pomocníkem a zachraňují životy," uvedl Michal Růžička z projektu Reflexní děti.

Jsou organizace, které nepoužívají reflexní materiály, protože na ně nemají peníze. „Jedná se o bezpečnost dětí, proto by se měli zapojit také rodiče," konstatoval stínový ministr školství Marcel Chládek.