V domě s číslem popisným 153, který prošel kompletní opravou, vznikne sídlo advokátní kanceláře a byt, ve dvorním objektu pak provozovny kosmetiky a kadeřnictví. Příbramáci se nemusí bát ani o osud sousedního domu, i ten má nového majitele a čeká ho rekonstrukce.

Legendární hotel Buchar býval nejlepším hotelem v kraji a synonymem luxusu: 40 pokojů, velká hotelová dvorana, vyšperkovaný taneční sál, biliár a křišťálové lustry. Kdysi nejhonosnější dům na náměstí se ale málem v prach obrátil. Zachránil ho příbramský advokát Jiří Kokeš.

Z původních interiérů domu nezbylo vůbec nic. Na budoucího majitele tu čekaly pouze obvodové zdi a jeden ze stropů. Přesto se mu podařilo ve spolupráci s památkáři zachovat secesní fasádu i historické sklepy v zadním dvorním objektu. Současné interiéry se nesou v ryze moderním duchu, tmavou podlahu doplňují bílé zdi a kulaté designové lustry. Okna jsou ale přesnými replikami těch původních.

Historie domů č. p. 152 a 153 známých jako „U Podařilů“ byla bouřlivá. Původně šlechtické sídlo, které bylo postaveno už v roce 1690, přestavěl jeden z jeho nejslavnějších majitelů Max Buchar na hotel. Ten později nesl také názvy Grandhotel Brožek a Podařil.

Ve válce upadl do nucené německé správy a po krátkém intermezzu do spárů komunistů. Stal se sídlem Jednoty i redakce deníku krajského výboru KSČ Svoboda. Luxusní restaurace se změnila v dělnickou hospodu. Na konci komunistické éry byl dům téměř vybydlen. Přesto se ještě znovu nadechl. Ve zdejším sále se pořádaly swingové, později rockové, folkové, jazzrockové a punkové koncerty.

Po revoluci se dvě sousedící nemovitosti v rámci restituce vrátily právoplatnému majiteli – rodině Podařilů. Starožitník Podařil prodal kdysi slavný hotel známé postavě českého podnikatelského podsvětí Miroslavu Provodovi. V roce 1997 zakoupil část objektu podnikatel Robert Soldán. Soud ale později rozhodl že Miroslav Provod nikdy nepřestal být majitelem obou objektů.

Ten skončil později ve vězení a v té době byl dům prodán vietnamským manželům Nguyenovým z Kladna. Majitelem vedlejšího domu se stal příbramský podnikatel Lubomír Pavel v zastoupení společnosti Mercator. V roce 2018 odkoupil dům č. 153 příbramský advokát Jiří Kokeš. Současným majitelem sousedního domu č. 152 je příbramský developer Dominik Halmoši.

Jiří Kokeš nemusel během intenzivní rekonstrukce řešit žádné nepředvídatelné situace, pochvaluje si i spolupráci s památkáři. Do opraveného domu, který už je zkolaudován, by se brzy měl vrátit život. „Jakmile skončí opatření, začne fungovat kosmetika a kadeřnictví. Ty už jsou připravené na provoz. Uvnitř se ještě budou dodělávat interiéry a dodávat vybavení, takže zbytek začne fungovat zhruba v květnu nebo v červnu,“ řekl advokát Kokeš.

Zachráněna bude i sousední budova. „Příbramáci se nemusí bát o její budoucnost,“ dodal Dominik Halmoši, nový majitel domu č. 152, který rekonstrukce teprve čeká.