Náměstí se na necelý rok mění ve staveniště. Největší letošní investiční akce v podobě opravy historického centra Příbrami se rozjela. Příbramáky a návštěvníky města tak čekají uzavírky, objížďky a v neposlední řadě spousta nepříjemností s hledáním parkovacího místa.

V souvislosti s rekonstrukcí náměstí TGM, kde už po celé ploše bagry sundaly starou dlažbu, dnes začínají první změny v dopravě v nejbližším okolí. Postupně se budou opravovat kanalizace, vodovody, chodníky a komunikace.

„Pro veškerý provoz jeuzavřena komunikace od sídla Komerční banky k budově bývalého ředitelství Rudných dolů Příbram, dnes sídlu Městské policie Příbram. V uvedeném úseku bude rovněž zakázáno parkování a dojde zde i k omezení průchodu po chodníku. Dopravní omezení na zmíněné komunikaci potrvá přibližně do konce září,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

Komunikace v úseku od hranice náměstí TGM s ulicí Pražskou až po křižovatku s ulicí Milínskou je od úterýnově průjezdná obousměrně. V ulici dojde k regulaci parkování. Provoz pro pěší nebude omezen. Obousměrný provoz ve zmíněné ulici potrvá rovněž do konce září.

O dalších změnách dopravního režimu na náměstí TGM budeme informovat.

Postupně na stavbu navážou i rekonstrukce ulic Milínská a Hailova, které patří Ředitelství silnic a dálnic ČR a Středočeskému kraji.

V oblasti kolem kostela sv. Jakuba bude poveden archeologický výzkum. Ten pro město zajistí firma Syrakus, která zvítězila ve výběrovém řízení na tuto část stavby. Zároveň ještě město vybírá dodavatele kašny, která má být podle projektu uprostřed náměstí.

Další novinkou, která začíná v pondělí 15. srpna, je změna parkovacího režimu v centru města.V souvislosti s rekonstrukcí náměstí TGM a okolí vznikly řidičům v centru Příbrami ještě větší potíže s hledáním parkovacích míst. Město se proto rozhodlo, že na zpoplatněných parkovištích v centru města zavede parkování na kotouček. Znamená to, že řidič bude mít maximálně hodinu parkování zdarma.

Na kterých parkovištích tato úleva platí? Zlatý kříž, Václavské náměstí, Gen. Tesaříka, U Kahanu a Hornické náměstí. Parkovací kotoučky lze zakoupit v Infocentru Městského úřadu Příbram na Zámečku.

Jak už jsme čtenáře informovali, rekonstrukce vyhnala z náměstí oblíbené pravidelné trhy. Ty teď budou každou středu v době od 8 do 17 hodin na pěší zóně Hořejší Obora. Sobotní trhy jsou zrušeny.

Pro prodej ovoce a zeleniny bude ve zvýšené míře využíváno i tržní místo „plato u Tržnice“ v Jiráskových sadech. Naopak je rozšířena doba stánkového prodeje ovoce, zeleniny, květin a podobně na náměstí 17. listopadu na sídlišti nově i o středu. To znamená, že na náměstí 17. listopadu budou trhy pravidelně od pondělí do pátku.

Slavnostní zahájení rekonstrukce náměstí se uskuteční tento pátek od 10 hodin, a to přímo na náměstí. Přijít na zahájení může každý, akce bude trvat přibližně půl hodiny. Do této doby by se měl vejít proslov příbramského starosty a středočeského hejtmana, chybět by nemělo také poklepání na základní kámen.