Absolutním „superstarostou“ z tohoto pohledu by se v regionu dal označit sedlčanský starosta a v současné době i senátor za ODS Jiří Burian. V čele města totiž stojí od roku 1990. Za celou dobu jeho působení v politice se mu vyhýbaly i nejrůznější politické skandály, kauzy či kontroverzní rozhodnutí. Před čtyřmi lety se navíc stal i senátorem. V Senátu je členem Ústavně právního výboru a komise Senátu pro rozvoj venkova. Přestože je na sedlčanské radnici už sedmé volební období, bude v letošních komunálních volbách svůj post obhajovat.

„Táhne mě k tomu moje profese, protože jsem stavař a rád bych se dál podílel na rozvoji města,“ řekl Burian s tím, že je před ním ještě několik projektů, které by rád dokončil. Tím nejvýznamnějším je prý výstavba autobusového terminálu, který v současné době už rok ležíu Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, kam se odvolal jeden z uchazečů výběrového řízení.

Za celou dobu svého starostování se Jiřímu Burianovi prý nestalo, že by s funkcí chtěl skončit a to i přesto, že každé další volební období, do kterého vstupoval jako starosta města bylo a je složitější především pro rozbujelou byrokracii a čím dál složitější legislativu.

Vnímá ale hlavně klady své práce. Mezi ty počítá, že se městu podařilo udržet v každém roce přebytkový rozpočet, či dokončení největší investiční akce v historii města, stavbu přivaděče pitné vody z Želivky za zhruba 400 miliónů korun. Ten pomohl vyřešit nedostatek pitné vody v Sedlčanech.

Další starostenským veteránem na Příbramsku je starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada, který obec řídí od roku 1998. Za tuto dobu mu prý už asi desetkrát přišlo na mysl, že by funkci starosty složil, ale pak vždy našel sílu pokračovat. V současné době je také středočeským krajským zastupitelem. „Za dobu, co jsem starostou, jsem rád, že podařila celá řada stavebních akcí, podařila se rozjet podpora neziskových spolků a akcí i podpora lidí, kteří chtějí pro obec něco udělat,“ shrnul Halada. Zároveň ale přiznal, že jsou i věci, které ho mrzí.

„Třeba, že se celá řada investičních akcí nezrealizovala. A že některé lidi se nepodařilo přesvědčit, že pracovat pro obec je dobrý pocit,“ doplnil první muž Kamýku

Že působení v čele obce a práce, kde je komunikace s lidmi denním chlebem, není jen vážnou věcí, dokazuje i skutečnost, že Petr Halada za dobu svého starostování zažil celou řadu vtipných momentů. Ten nejvtipnější se mu ale prý stal letos na dětském táboře, kde pravidelně vaří a spíš než s funkcí starosty souvisí s jeho učitelským povoláním v kamýcké škole.

„Letos mi na táboře jen žák řekl: Pane učiteli, vy lépe vaříte, než učíte!,“ směje se starosta, který bude v říjnu také křeslo starosty obhajovat.

I městys Jince má na úřadě už svou zavedenou tvář. Dvanáct let jej vede Josef Hála. Mezi úspěšné akce, které se v Jincích podařily, prý patří investice do školství, kdy se podařilo opravit a modernizovat jak základní, tak i mateřskou školu. Radost však má i z nedávného vykoupení historické huti Barbora, kterou chce městys opravit. „Ovšem někdy má člověk pocit, že práci dělá zbytečně. Platí to především u dotací, kde je přemíra papírování a pak to nakonec stejně nevyjde,“ posteskl si jinecký starosta Josef Hála. Přesto chce ve své roli pokračovat a do říjnových voleb opět jde.