Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekreanti v kempech u Vltavy se i letos dočkají první pomoci

Příbram /ROZHOVOR/ – Kempy u Vltavy se brzy zaplní rekreanty užívajících si zaslouženou dovolenou. Ta se ale čas od času bohužel neobejde bez úrazu. Než se dostaví záchranáři s dodávkou, podstatně rychleji bývají u zraněného členové Českého červeného kříže, aby odborně poskytli před příjezdem záchranky první pomoc.

4.6.2015
SDÍLEJ:

Soutěž mladých zdravotníků v Příbrami u Nového rybníku. Miloslav Pštross z příbramského Spolku Českého červeného kříže. Foto: Markéta Jankovská

Jedním z členů je místostarosta Oblastního spolku Českého červeného kříže Příbram Miloslav Pštross, kterého Příbramský deník vyzpovídal při nedávné soutěži mladých zdravotníků u Nového rybníku. S letní službou na Orlíku má několikaleté zkušenosti, v organizaci je už třicet let.

Český červený kříž dnes pořádá osvětové akce v poskytování první pomoci, kromě toho, že se stará o dárce krve. Ale zajímá mne letní služba na Orlíku. Jak to bylo v minulosti a jak je to nyní? Co vaše praxe?
Červený kříž už za minulého režimu vykonával služby na Orlíku. Měli jsme tam buňku. Spadalo to pod TěReZu Příbram (Tělovýchovná a rekreační zařízení), jako zaměstnanci jsme tam měli služby. Většinou přes den tam byly dvě sestřičky ze špitálu, každý spolupracoval s každým, bylo to jednodušší. Sestry odjely autobusem domů a zůstal jsem tam sám jako zdravotnický supl. V devadesátým šestým jsme totiž dělali zdravotnické instruktory na Líšně, to je už starší záležitost. No a protože tehdy při službě nebyly telefony a vysílačky nevysílaly, musel jsem se postarat o opilé z Las Vegas. Musel jsem šít, udržovat při životě, životy jsme zachraňovali holýma rukama, hlavně o víkendech. Takže praxi mám dostatečnou.

Takže dnes už služby nejsou takový adrenalin? Je vás také zřejmě víc…?
Dneska je to jednoduchý. Zvednete telefon a přijede erzeta.

Kdy ta stará praxe skončila?
Takhle jsme to dělali asi do roku 1993, pak jsem přestal být zaměstnancem Červeného kříže a jsem neplaceným předsedou. Máme placenou ředitelku.

Co konkrétně znamená začátek sezony u vody?
V květnu už jsme připravovali loď, uklízíme chatičku, připravujeme sanitku, aby to všechno mělo, jako každý rok, technické kontroly. U léků kontrolujeme expiraci, jestli nejsou prošlé, musíme si doškolit některé lidi. A červenec, srpen pojedeme naostro.

Kolika lidem jste loni přijeli nebo připluli na pomoc?
Loni jsme ošetřili 60 lidí, u třech jsme prokazatelně zachránili život.

Tonoucím?
Ne tonoucím. Byla tam jedna retence močových cest a dvě tepenná krvácení následkem úrazu. To když se včas nepodchytí, tak člověk vykrvácí. Pak tam byly různé otravy dětí rostlinami.

Kolik se tam střídá zdravotníků?
Je tam sedmičlenná loďka, je dobré to kombinovat s hasiči, protože většinou mají papíry na loď. Máme na starosti pět kempů. Některé jsou naproti přes řeku. Než tam za dvacet, třicet minut přes přehradu dojede sanitka, my jsme tam za tři minuty. No a smlouva je podepsaná se samaritánama, to musím říct. Samozřejmě uvítáme každého profíka, který by tam s námi chtěl za půl darma pobýt.

Studenti středních zdravotnických škol se také hlásí do služby?
Teď už nastala doba, kdy se hlásí sami.

Je to zřejmě výborná praxe, i když není úžasně placená…
To určitě. Každej člověk by měl umět poskytnout první pomoc. Setkáváme se s tím, že hlouček lidí na ulici stojí nad člověkem a nikdo není schopen pomoct. Proto se konají tyto soutěže. Jak říkáme: nestát, nekoukat a něco dělat. Hlavně něco dělat, i když to může být špatně.

Autor: Markéta Lišková

4.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení