Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Příbramsku budou velice žádaní řemeslníci

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Žáci posledních ročníků základních škol už nyní spolu s rodiči horlivě přemýšlejí o své další budoucnosti. Mnozí čerpají z účasti na informativních schůzkách, které se na základních školách konaly už na podzim loňského roku, jiní zas z návštěvy dne otevřených dveří na své vysněné škole.

11.1.2010
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří DubnoFoto: Deník/Markéta Jankovská

Děti i rodiče mohou mít z množství informací pěkný zmatek v hlavě. Dobrou zprávou je, že mnohé budoucí studenty nečekají přijímací zkoušky.

Přesto je potřeba postupovat podle daných pravidel. Možná bychom mohli pomoci rozhovorem s Tomášem Hlaváčem, ředitelem Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram, který je zároveň místopředsedou hospodářské komory Příbram.

Jaká je situace v okrese Příbram?
Pokračuje pozvolný pokles populační křivky, znamená to úbytek žáků devátých tříd cca o 111 dětí. Nabídka míst na středních školách dostatečně převyšuje poptávku. Znamená to, že většina škol nenaplní své kapacity v jednotlivých oborech.

Kolik středních škol koná přijímací zkoušky?
Vzhledem k propadu počtu vycházejících žáků, většina škol od přijímacích zkoušek upouští a hlavním kritériem je prospěch ze základní školy. Přijímací zkoušky zůstávají na víceletých gymnáziích, kde je přetrvávající převis zájmu.

Mění se něco na systému přijímacího řízení, přihlášky, zápisové lístky a podobně?
Ne, celý systém přijímacího řízení je stejný. Připomenu hlavní body. Za odevzdání přihlášky odpovídají rodiče, nikoliv základní škola. Ta pouze potvrzuje pravdivost údajů v přihlášce. Přihláška musí být odevzdána na příslušné škole do 15. března. Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí ke studiu může být vydáno nejdříve 22. dubna. Žák může podat maximálně tři přihlášky, a to buď na tři různé školy, nebo na tři obory jedné školy. Zápisový lístek, který obdrží rodiče na základní škole, musí odevzdat na škole, kde byl žák přijat, do pěti dnů od doručení rozhodnutí, čímž je potvrzen zájem o zvolený obor.

Lze zápisový lístek vzít zpět?
Ano, zde je však změna, zápisový lístek lze vzít zpět pouze jednou a odevzdat ho na jiné škole či oboru. Toto je reakce na loňský rok, kdy přesunem zápisových lístků nebylo možné sestavit třídy, úvazky a rozvrhy ještě v červnu.

Jak vidíte perspektivu jednotlivých oborů zde na Příbramsku?
Podle informací z příbramské hospodářské komory i Úřadu práce Příbram lze usuzovat, že současná krize zasáhla i náš region, avšak zdaleka ne tak jako jiné úzce zaměřené regiony. Proto se domnívám, že nebude mít příliš dlouhého trvání a brzy přijde postupné oživení. Jelikož se jedná o náš okres, který je tradičně průmyslový, domnívám se, že kvalitní a pracovití absolventi technických oborů, budou žádaným zbožím. Pokud k tomu přidají kvalitní znalost cizího jazyka a opět s technickým zaměřením, budou mít před sebou velmi dobrou profesní budoucnost. Další oblastí, která za dobu čtyř let studia bude schopna absorbovat absolventy, je oblast zdravotnictví i sociálních služeb.

Jaká je teď situace v učebních oborech?
V této oblasti nedošlo k žádným dramatickým posunům, situace je podobná předchozím rokům, velmi zajímavá a rozmanitá nabídka a na druhé straně stagnující zájem. Přitom řada podniků i služeb bojuje s velkým nedostatkem řemeslníků i techniků a jejich cena vzrůstá.

Co doporučit rodičům?
Aby důkladně posoudili schopnosti, zájem a předpoklady svých dětí, poradili se s učiteli a výchovnými poradci ve školách. Jejich zkušenosti jsou na velmi vysoké úrovni a znají děti z jiného pohledu. Dále bych doporučil návštěvu jednotlivých škol se snahou o získání informací o výuce, vyučujících, o úrovni absolventů a podobně. K tomu bych použil i poznatky současných i bývalých studentů. Dále bych doporučil rodičům, aby se obrnili trpělivostí, jelikož systém tří přihlášek vyvolá umělý převis poptávky a než bude skutečný stav vyřešen, dojde k situaci, že mnoho žáků nebude v prvním kole přijato i přesto, že je míst na středních školách dostatek a věřím, že se na zvolené školy všichni dostanou.

A jak je na tom příbramská průmyslovka?
Jsem přesvědčen o tom, že škola splňuje vysoká kriteria odborné praxe a svoji nabídkou zajišťuje výuku v oborech s velkou přidanou hodnotou a myslím si, že pokud se žáci základních škol rozhodnou pokračovat ve studiu na naší škole, udělají velmi dobré a perspektivní rozhodnutí.

Autor: Markéta Lišková

11.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení