Ve vitríně jedné kouzelné cukrárny, která mezi Pražskou a Dlouhou ulicí voní široko daleko, vypadají zákusky a dortíky jako malá umělecká díla. Bohužel ten, kdo je vytvořil, nebývá vidět. Jednou z cukrářek, jež připravují tyto sladké skvosty pro mlsné jazýčky zákazníků, je dvaadvacetiletá Renata Slachová. Tuto mladou ženu Příbramský deník vyzpovídal.

Vzpomínám na starou klasiku. Věnečky, banánky, větrníky, rohlíčky, laskonky… To býval v cukrárnách stále stejný repertoár. Dnes přecházejí oči nad tou nádherou. Je ještě zájem o starou klasiku?
Ještě je zájem, ale kupují je spíš starší lidé. Jsou zvyklí na ty máslové krémy, vědí, co mohou očekávat a těch nových, barevných zákusků se bojí. Nevědí, jak to může chutnat, myslí si, že to je chemie. Ale to není. Každý zákusek si najde svého příznivce.

Když jste se rozhodovala pro řemeslo, co vás na tom nejvíc přitahovalo?
Já ani nevím. Ze začátku jsem to ani dělat nechtěla. Šla jsem na přijímačky na kosmetičku, ale ty jsem neudělala. A jako druhé řemeslo byla cukrářka. Občas jsem doma něco upekla, ale nikdy by mě nenapadlo, že se tím budu živit. Nakonec jsem ráda. Je to i můj koníček.

Jak vypadá den cukrářky?
Je to různé. Jsou cukrářky ve velkých provozech, kde si samy pečou a cukrářky v malých cukrárnách. Naše práce je dozdobování a příprava svatebních dortů. Já nemusím vstávat brzy, pracuji od sedmi ráno.

Už jste si vyzkoušela větší provoz?
Ne a asi bych ani nechtěla.

Dá se říct, že příprava ovocných zákusků je rychlá? Ještě se vyrábí z vařených krémů?
Myslím, že ano, záleží na složitosti zdobení. Vařené krémy se dělají spíš na učilištích, cukrárny už dnes většinou používají směsi. My používáme oboje. Směsi jsou už tak vypracované, že už není poznat rozdíl.

Odpočíváte doma u pečení?
Přiznám se, že doma moc nepeču. Známí, kamarádi občas chtějí, abych jim doma něco upekla, ale nemám moc času. Jsem věčně v práci. Po vyučení jsem doma dělala dorty, ale teď už jsem asi zhýčkaná.

Máte nějaký sen? Je pro vás cukrařina na celý život?
Asi bych zůstala u té cukrařiny, jsem spokojená.