Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Káčerková: Živé děti využijí temperament na bicích

Příbram /NAŠE ŘEMESLO/– Naše řemeslo. Tak se jmenuje seriál Příbramského deníku, v němž si povídáme s šikovnými lidmi z Příbrami a okolí. Minule jsme vyzpovídali kynologa Václava Svobodu. Tentokrát jsme si povídali o hudbě s Evou Káčerkovou, která ovládá několik profesí naráz. Je to nejen skvělá hudebnice a zpěvačka, ale svůj talent předává dětem na základní škole jako učitelka. Shodou okolností Eva Káčerková učí češtinu a hudební výchovu na Základní škole 28. října v Příbrami, která nedávno získala titul Nejlepší škola Příbramska.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Hudebnice, zpěvačka a učitelka Eva Káčerková ve školní hudebně.Foto: Markéta Jankovská

Jak dlouho už předáváte dětem na této škole své hudební nadání?
Nastoupila jsem v roce 1983. V roce 1990 se nám podařilo otevřít třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy, a od té doby v této třídě působím.

Co pro vás výuka hudební výchovy znamená?
Já jsem byla odmalička hudbou obklopená. Můj dědeček byl kapelník Posádkové hudby. Tatínek hrál na trubku a já jsem odmala zpívala v různých souborech. V podstatě jsem celý život toužila hudbu i učit nebo jí nějak sama provozovat. A to se mi splnilo.

Učíte děti, které mají k hudbě už nějaký vztah…
Děláme výběr do tříd s rozšířenou výukou hudební výchovy a od samotného vzniku těchto tříd je ve škole mezi dětmi pořád zájem. Myslím si, že ta práce má smysl.

Škola má svůj sbor nebo orchestr?
Ano, každá třída má svůj sbor. Když děláme vánoční a jarní koncerty, každá třída vystupuje. Je jeden z nich ten nejlepší? Dříve jsme tu měli jeden reprezentativní školní sbor. Ale od vzniku hudebních tříd jsme nechali zpívat všechny děti, všechny třídy, aby na koncertech vystupovaly.

Na jaké nástroje s dětmi hrajete?
Děti se učí od první třídy na zobcovou flétnu, pak jsou tu všechny orphovy nástroje jako jsou xylofony, metalofony, zvonkohry, bicí nástroje, působí tady i školní orchestr, kde už jsou housle, violoncello, příčná flétna. Děti mají možnost chodit i na hodiny muzikoterapie, taneční výchovy, takže si myslím, že po stránce umělecké jsou doslova opečovávány.

Jaký vliv má hudba na dítě? Myslíte si, že vztah k hudbě podporuje vztah k učení?
Hudba jako taková je obrovsky silná a povznáší a kultivuje všechny lidi. U dětí je to o to cennější. Když je někdo dobře vede, má to vliv na celý rozvoj osobnosti. Děti pak mají lepší vztah i k sobě navzájem. Vedeme je k tomu, aby byly k sobě kamarádské, mají schopnost navzájem své umění hodnotit.

Podařilo se vám „zlobivé dítě“ třeba vytáhnout hudbou z problémů?
Víte, na to je těžké odpovědět. Některé děti jsou živé, jiné zas klidnější. Těžko říct, že živé děti jsou zlobivé. Ony jsou vlastně přirozené a svůj temperament naplno využijí i v té hudbě třeba přes bicí nástroje. Takové „zlobení“ se dá v hudební výchově docela dobře zvládnout.

Máte nějaký sen, co se týká hudebního nástroje, který byste si moc přála?
Hudebnu máme velice pěkně vybavenou, některé nástroje je čas od času potřeba koupit nové, opotřebovávají se. Máme tu i klavír, který je občas potřeba nechat naladit. Když bych řekla třeba harfu, tak ta by se mi samozřejmě líbila, ale to je naprosto nesplnitelný sen. V realitě, která tu je, si myslím, že vybavení je ve školní hudebně skvělé.

Autor: Markéta Lišková

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení