Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovnice: Vztah ke knize získají děti u rodičů nebo u nás

Příbram – Naše řemeslo. Tak se jmenuje seriál Příbramského deníku, v němž si povídáme s šikovnými lidmi z Příbrami a okolí. Minule jsme vyzpovídali ženu několika profesí, učitelka, hudebnici a zpěvačku Evu Káčerkovou z Příbrami. Nyní jsme položili několik otázek březnické knihovnici Petře Bartoníčkové, pro kterou je její práce zároveň koníčkem. Profesi vykonává sedmým rokem

24.10.2011
SDÍLEJ:

Knihovnice Petra Bartoníčková pracuje v knihovně už sedm let.Foto: archiv Knihovna Březnice

Jak jste se k tomuto zaměstnání dostala?

Začínala jsem v Galerii Ludvíka Kuby, kde jsem při mateřské dovolené brigádně pracovala. V knihovně se uvolnilo místo knihovnice, které mi bylo nabídnuto. Neváhala jsem a místo přijala. Absolvovala jsem rekvalifikační knihovnický kurz ve Státní technické knihovně v Praze a v knihovně pracuji již sedmý rok. Jsem moc spokojená, práci mám ráda a opravdu je mým koníčkem.

Kolikáté narozeniny oslavila Knihovna Březnice?

V letošním roce si připomínáme 100. výročí založení knihovny v Březnici, které se odvíjí od založení Osvětového sboru v roce 1911. Ten měl ve svých stanovách také zřizování knihoven. Pravdou ale je, že knihovna v Březnici existovala již dříve.

V jakém duchu se nesly oslavy kulatého jubilea?

K výročí jsme připravili výstavu, kde je stručně shrnuta její historie. Na vernisáž, která výstavu zahájila, přijaly pozvání knihovnice, které v průběhu posledních 40 let v březnické knihovně pracovaly. Bylo to opravdu příjemné setkání. Výstava čeká ještě na další odbornou veřejnost, a to na knihovníky ze středočeských knihoven. Na počátku listopadu se u nás uskuteční Podzimní setkání knihovníků z celého Středočeského kraje.

Dá se v dnešní době technologických novinek účinně bojovat o přízeň čtenáře?

Kniha je a určitě bude i v době technologických novinek naším dobrým společníkem. V knihovně se dá vždy připravit program, který osloví širší veřejnost a přivede ji do knihovny. Zatím u naší knihovny platí, stejně tak jako u jiných knihoven na menších městech, že skladba čtenářů je specifická. Největší část tvoří studenti a lidé v důchodovém věku. Generace středního věku je zastoupena nejméně. V loňském roce jsme měli 581 registrovaných čtenářů a více jak 53 000 výpůjček.

Na jaký žánr se současný čtenář zaměřuje?

Současný čtenář si nejčastěji volí knihy historické, romantické a dobrodružné, u nichž může odpočívat a relaxovat. Často se půjčuje i literatura faktu. Velkou část výpůjček tvoří také periodika.

Navštěvují knihovnu i malí čtenáři nebo vztah ke knihovně postrádají?

Všechny děti mají s knihou nějakou zkušenost. Pokud děti nepřivedou ke knize rodiče, mohou vztah ke knize získat právě v knihovně. Dětské oddělení knihovny je na březnické základní škole. Na nízký počet malých čtenářů si rozhodně stěžovat nemůžeme.

Kdo byl podle vás největší osobností v historii knihovny Březnice?

V historii březnické knihovny bylo výrazných osobností několik. Ráda bych zmínila učitele Ludvíka Fürsta, který aktivně pracoval v knihovně po 1. světové válce. Nemohu nezmínit dlouholetou vedoucí knihovny paní Janu Štefanovou, která pracovala v knihovně téměř 40 let. Právě ona se zasloužila o přestěhování knihovny do nových prostor.

Kdybyste mohla doporučit čtenářům dvě knížky, tak jaké by to byly a proč?

Nejprve čtenářům doporučím jednu webovou adresu -www.citarny.cz. Na této adrese najdou vše, co souvisí se čtenářstvím – knižní veletrhy, výstavy a projekty, které jsou spojeny s knihou, nejčtenější a nejprodávanější knihy, audioknihy, které jsou ke stažení zdarma a spoustu dalších informací…
Za sebe doporučuji velmi oblíbeného a známého spisovatele Paola Coelhyo. Ať vezmete do ruky jakoukoli jeho knihu, nebudete zklamáni. Mojí srdeční záležitostí je kniha Domov na konci světa, která pochází z pera Michaela Cunninghama. Křehký příběh o lásce tří mladých lidí, který se odehrává v Americe mezi 60. a 80. lety minulého století, patří ke špičce současné americké literatury.

Autor: Vlastimil Ševr

24.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení