Učit fitness nemůže jen tak někdo. Kde jste studoval a jak jste se vlastně dostal k tomu, že dnes předcvičujete?

Studoval jsem na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích obor tělovýchova a sport. Do centra Fit & Weel jsem se dostal náhodou. Chodí do něj cvičit mamka a říkala mi, že hledají cvičitele, tak jsem to zkusil a vyšlo to.

Co převážně očekávají návštěvníci fitness centra před tím, než tam dorazí? Je to zlepšení kondice, postavy nebo se jedná o jejich týdenní rituál?

Očekávání jsou různá a hodně individuální. Myslím si však, že většinou jdou klienti do fitness s plánem zformovat svojí postavu. Časem ovšem zjišťují, že cvičení jim nepřináší pouze výsledky, co se týče zlepšení postavy a kondice, ale uvolní i svoji mysl a jdou se do fitness odreagovat. Vlastně zabijí dvě mouchy jednou ranou (smích).

Na jaké cvičení a disciplíny se zaměřujete? Cvičíte s klienty v posilovně nebo využíváte také jiné prostory fitness zařízení?

Naše centrum není zařízení typu klasické posilovny. Vedeme kruhové tréninky na hydraulických posilovacích strojích, fun walker, kompenzační cvičení a další. Máme poměrně široké zaměření.

Kolikrát týdně a jakým způsobem by měl člověk cvičit, aby cvičení plnilo účel a bylo smysluplné?

Záleží, jak vysoké cíle si kladete. Cvičit i jednou týdně má určitě smysl. Je ale důležité cvičit správně. Spousta lidí má představu, že přijdou ke stroji, nandají si velké zátěže a je hotovo. Takto většinou posilují nesprávně a více si škodí, než aby si pomohli.

Jste vy osobně aktivní ještě v jiných sportovních odvětvích?

Mám sportovního ducha a provozuji hodně sportů. Hraji fotbal, v zimě působím jako instruktor lyžování, horolezectví a vykonávám mnoho dalších sportů. Také ale rád třeba houbařím a luštím křížovky.

Myslíte, že fitness je jen doplňkový sport, nebo ho člověk může brát jako plnohodnotné sportovní odvětví , tak jako je fotbal či hokej?

Je to velice vhodný doplňkový sport, ale zároveň i plnohodnotný. Srovnal bych to s plaváním. Lze ho provozovat rekreačně, ale i na vrcholové úrovni.

Co je nejdůležitější si uvědomit před tím, než začneme navštěvovat posilovnu či fitness?

Důležité je si uvědomit, že cvičení musí být kvalitní. Cvičením se můžete dostat do dobré kondice, ale zároveň si hodně uškodit. Při špatném cvičení nejvíce trpí páteř. Proto doporučuji klientům navštívit naše zařízení, kde vás komplexně prohlédneme a v případě zájmu dlouhodobou spoluprací zvýšíme vaši fyzickou i psychickou kondici.