My jsme 3.CS
Jsme mladí, talentovaní studenti Vyšší odborné a Střední odborné školy v Březnici. Třetím rokem studujeme obor Sociální činnost.
Naše třída se skládá z 21 studentů. Z toho jsou 2 chlapci a 19 dívek. Na začátku prvního ročníku nás bylo více, bohužel boj se studiem zvládnou jen ti nejodolnější. Na této škole se vystřídala spousta učitelů, takže jsme si museli zvykat na nové učitele a oni na nás. S některými jsme si rozuměli, s jinými nikoliv. Jsme dobrá parta, takže o zábavu není nikdy nouze. Vše si společně užijeme.
Martina Tůmová, Michal Lepič

Šikanovaní učitelé

MICHAL LEPIČ, 3.CS

Fenomén posledních let. „Bezmocní učitelé". Můžeme je spatřit při vyučování, v médiích, na internetu. Každý den pod tlakem žáků a studentů, kteří se jim v dnešní době vysmívají, ignorují je, natáčejí je na mobilní telefony, nemají sebemenší šanci na obranu.

Učitel nahraný na video slouží k zábavě třídy. V dnešním světě se těmito nahrávkami baví nejen studenti, ale i město a možná i celá republika a svět. Kde je zákon na ochranu šikanovaných učitelů?

Fenomén šikany učitelů je v Čechách známý především ze základních škol. Nepsaným pravidlem číslo jedna je naprostá imunita žáka před zákonem a vyhláškami. Otázkou zůstává … bude v budoucnu umožněno učitelům postihovat žáky a studenty, kteří svým chováním hrubě porušují morálku, školní řád a zákony? A také, zda učitelé za svůj plat musí snášet šikanu…?

Podle mého názoru je nutné změnit přístup samotných rodičů k dětem. Výzkumy dokazují zanedbávání dětí ve výchově ve všech společenských vrstvách. Rodiče ve většině případů nemají dostatek času na své potomky. Ti mají naopak mnoho času přemýšlet o tom, jak utéci z nudy. Dětem chybí úcta k učitelům, ke vzdělání a motivace dosáhnout lepších výsledků ve školních lavicích.

Tím se zvyšuje riziko vzniku šikany.Poslední důležitou a nezanedbatelnou složkou šikany učitelů jsou učitelé bez přirozené autority.

Nutno dodat na závěr … učiteli bez autority ovšem nepomůže ani zákon.

Média z blízka, aneb studenti v České televizi

TEREZA ŠORALOVÁ, 3.SC

To by nemuselo být špatné, jet se podívat do České televize, pomyslím se. Ani jsem netušila, že se tam dělají nějaké exkurze. Dnes je ten den 5. března 2013. Jedeme do České televize. Před osmou hodinou postáváme u školy, je ještě docela zima, ale autobus naštěstí přijíždí včas.

Cesta do Prahy je dlouhá, nicméně bezproblémová. V půl desáté přijíždíme na místo určení, tedy na Kavčí hory, kde Česká televize sídlí. Přichází první komplikace, paní, která nás má provázet po rozsáhlém areálu, bude mít čas až za hodinu. Jak se říká: ,,Když probíhá vše podle plánu, stala se někde chyba.'' Naštěstí se jedná pouze o nedorozumění, a tak v deset hodin prohlídka začíná. Nejdříve se jdeme podívat do hlavní budovy. U modelu areálu se dozvídáme zajímavé informace o historii a současnosti České televize. Věděli jste, že Česká televize má vlastní hasičskou zbrojnici? Nebo že začne brzo vysílat nový kanál ČT-ART?

Prohlídka pokračuje v ateliérech, kde jsme svědky toho, jak se natáčí pořad pro ženy Sama doma a dětský pořad Kouzelná školka. Pro většinu z nás je velkým zážitkem spatřit Michala a Františka – vždyť jsme s nimi vyrůstali! Pokračujeme do budovy zpravodajství, kde se nás ujímá nový průvodce, který nás zahltí spoustou informací. Máme možnost vidět natáčecí studio, jeho vybavení a posléze si někteří z nás mohou vyzkoušet práci hlasatele.

Náš čas vypršel, musíme se vrátit do Březnice. Jsme smutní, že naše návštěva České televize již končí, neboť byla velice zajímavá a vzrušující. Okolo půl třetí přijíždíme zpět před budovu naší školy. Myslím si, že šlo o opravdu poučnou a zároveň zábavnou exkurzi.

Třeťáci na Trhovkách

MICHAL LEPIČ, 3.SC

První týden v červnu vyrazili studenti z 3. CS na sportovní kurz na Trhovky.

Zpočátku sice počasí příliš nepřálo, a tak první den byl spíše odpočinkovým a vybalovacím. Ovšem druhý den již bylo krásné počasí jak stvořené pro sportovní aktivity.

Druhý den mohli studenti na vlastní kůži vyzkoušet hod ringem do kruhu na přesnost a také tzv. citovku – hru, při které se s tenisovým míčkem musí trefit do co nejpřesnější pozice na tenisovém kurtu pomocí kutálení. Odpoledne změřili své síly na bowlingu. Na večer si studenti mohli při táboráku opéct vuřta či párek.

Středa byla dnem velkého celodenního výletu na rozhlednu Onen Svět, při kterém si každý žák sáhl na dno svých sil a možností. Po náročném dni byl každý rád za večerní grilování u krbu. Všichni byli šťastni, že celý den nepršelo.

Ve čtvrtek byl zahájen běh okolo kýblů a přetahovaná s pomocí lana.

Odpoledne a navečer studenti hráli turnaj ve stolních a karetních hrách (Člověče, nezlob se, Prší). Poté byly rozdány diplomy a odměny v podobě sladkostí.

Páteční ráno bylo dosti chaotické, každý se musel sbalit a uklidit si. Poté se již všichni rozjeli do svých domovů. Všem se na Trhovkách líbilo a všichni zúčastnění by kurz rádi zopakovali.

České školství

MARTINA TŮMOVÁ, 3.SC

V dnešní době největším problémem ve škole je chování žáků k učitelům. Ale buďme upřímní, ani učitelé se k žákům nechovají tak, jak by měli. Po přečtení pár příspěvků na internetu se hned dozvíte, nač narážím.

Když rodič je zároveň učitelem. Jak je možné, že učí své dítě? Napadne Vás, že mu určitě nadržuje. Ano, bude se vám to zdát v každém případě, ale nemusí to být pravda. Studenti se při krásném počasí samozřejmě budou těšit domů, až vyrazí ven, posedí v parku s přáteli. Ale učitelé jejich plány překazí oznámením písemky na další den. Tak mě napadá otázka, jestli není trochu nespravedlivé, když je venku 30°C a vy se musíte doma učit na další den, ale učitel vám řekne, že dnes písemné práce opravovat nebude, protože se bude na zahradě slunit?

Žáci se také k učitelům nechovají, jak by měli. Při hodině ho rozčílí, utahují si z něj a nakonec, když učitelovi dojdou síly a žáka fyzicky potrestá, natočí si ho na video. Přitom používání telefonů ve škole je zakázané.

Na střední školy se dostávají lidé, kteří neumí ani malou násobilku, ale přesto jsou přijati. Kam české školství směřuje? Myslím si, že se ubírá špatným směrem. Vzpomeňme si na film Obecná škola, kde nakonec měli nejraději učitele, který sice používal fyzické tresty, ale dokázal si získat respekt a autoritu. Sama si uvědomuji, že pokud to takhle půjde dál, zhorší se vzdělanost národa. Každý zná taháky, takže se učit nepotřebuje. Navíc čtyřky na vysvědčení od shora až dolů na střední škole považuje většina žáků za úspěch. Čtyřkami se chlubí, ale ještě horší je, když se předhánějí, kdo bude mít na vysvědčení více pětek.

Lidé by se měli více zajímat o své vzdělání a o to, čeho chtějí v životě dosáhnout. Celý život nepůjde opsat z taháků a jednou se budou muset postavit na vlastní nohy. Vzhled je pro více jak polovinu populace důležitější než přirozená autorita, respekt a uznání.