Na ulici ležela figurína, na které si lidé první pomoc zkoušeli. Měli si poradit ve dvou modelových situacích – pokud má člověk tepenné krvácení a když je v bezvědomí a nedýchá. Mnozí lidé byli ochotní říci nám něco ze svých vědomostí, zaklekli k figuríně a za odborného výkladu Marka Hylebranta si vyzkoušeli masáž srdce a umělé dýchání. Hodnocení záchranáře bylo pozitivní.

„Osm lidí z deseti by dokázalo poskytnout první pomoc poměrně dobře bez větších nedostatků,“ konstatoval Marek Hylebrant. Lidé, kteří by se v ní rádi zdokonalili, mohou absolvovat kurz první pomoci. Bude se konat 28. února od 18 hodin v budově Krajského školicího a výcvikového střediska v Příbrami na Třídě Osvobození.

ANKETA v Pražské ulici v Příbrami

Uměli byste poskytnout první pomoc?

Lenka Heráková (29), dělnice, Trhové Dušniky

close zoom_in

"S první pomocí mám zkušenosti takové, že jsme měli školení kvůli bezpečnosti v práci. Ještě dnes jsem si myslela, že se při masáži hrudníku mačká jen patnáctkrát."

Zdeněk Bažant (42), seřizovač, Příbram

close zoom_in

"Zrovna jsem to málem potřeboval u syna. Znám to tak jak nás to učili a postup si ještě pamatuji. Dnes už jsou, pokud vím, nějaké změny, viděl jsem je v televizi."

Iveta Švehlová (33), mateřská, Vysoká

close zoom_in

"Nejdříve bych zkusila vyndat zapadlý jazyk. Musím si to znovu zopakovat. Měli jsme v rodině takovou situaci. Když se něco stane, strach mám, ale pomohu."

Eva Cabicarová (29), mateřská, Příbram

close zoom_in

"Jednou v restauraci zkolaboval člověk, ale naštěstí tam zrovna byly zdravotní sestřičky. Také tchán má epileptické záchvaty, tak se o první pomoc určitě trochu zajímám."

Petra Šťástková (30), mateřská, Příbram

close zoom_in

"Jsem zdravotní sestra, tak bych měla o první pomoci něco vědět. Jsem na mateřské dovolené a myslím, že se za tu dobu postup trochu změnil. Budu to muset zjistit."