VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revizi komínů by lidé neměli podceňovat

Příbramsko /ROZHOVOR/ – Nejen obavy o dostatečné zásobení se palivy dělají vrásky na čele mnoha lidem na začátku letošní topné sezony. Vlastníky nemovitostí trápí před zimou, která má být podle meteorologů nejmrazivější za poslední roky, také povinná údržba komínů a kotlů.

6.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv Deníku

Ta by měla být provedena alespoň jednou ročně, a to od kominíka s náležitým oprávněním. Pokud lidé topí pevnými palivy, pak dokonce třikrát do roka. Některé úkony sice může majitel komínu, kotle či plynového topidla provést sám, aby komín správně a bezpečně fungoval, ale kontrola odborníka je také nezbytně nutná.

To většina lidí podceňuje. Netuší přitom, jak velké riziko podstupují. Nejenže mohou sáhnout hluboko do kapsy v případě desetitisícové až statisícové pokuty při neprovedení revize, svým chováním navíc ohrožují bezpečnost svoji i svého okolí. Pokud revizi nemají, nemusí jim v případě požáru pojišťovna vyplatit ani korunu.Požárů souvisejících s topidly a komíny registrují hasiči za zimu stovky. Podle odborníků patří mezi nejčastější příčiny jejich vzniku nesprávná obsluha kotle či umístění hořlavých látek v jeho blízkosti, manipulace se žhavým popelem, dále zazděný trám v komíně, velmi častou příčinou vzniku požáru jsou také jiskry z komína nebo vznícení sazí. Bezkonkurenčně nejvíce požárů vznikne právě v komíně. Například za loňskou topnou sezonu vzniklo vznícením nevyčištěných sazí 85 procent ze zmiňovaných požárů. 

Podle zkušeností Vladimíra Klímy z Dobříše, který revize a čištění komínů provádí, frekvenci čištění komínů ovlivňuje především druh a kvalita paliva. Pokud je topeno především uhlím, je čištění třikrát za rok nezbytné. Záleží i na délce topné sezony. Při celoročním topení se komín zanáší více.

Cena revize komína se pohybuje mezi 500 až 800 korunami, revize i s čištěním komína může v některých případech stát až 1500 korun.

„Dodržování povinných revizí komínů se mezi lidmi zlepšuje, je vidět, že funguje osvěta. Pokud se komín pravidelně nečistí, zanáší se sazemi a v důsledku jejich vzplanutí může být komín vysokou teplotou poškozen a dokonce může vzniknout i požár,“ konstatuje Klíma.

U všech druhů paliv vznikají v komíně usazeniny, které je třeba řešit.

Kominík Václav Černý ze Suchdola varuje z vlastní zkušenosti před nedodržováním povinných revizí, protože v případě vzniku požáru budou náklady vzniklé hašením hrazeny vlastníkem nemovitosti.

Jsou však případy, kdy nekvalifikovaní řemeslníci obcházejí domy a nabízejí revize za příznivější cenu. Kontrola se uskuteční tak, že se na komín nepodívají, jen dají majiteli potvrzení s vysvětlením, že je to stejně jen pro pojišťovnu a zbytečné tolik platit. Vlastník nemovitosti ušetří do doby, než se objeví poškození kotle, komína nebo požár, a oprava ho potom vyjde mnohem dráž.

Pokud chcete mít opravdu jistotu, ověřte si, že je sjednaný kominík zaregistrovaný na stránkách Společenstva kominíků ČR.

Pravidelná údržba může zachránit život, říká kominice Diana Staňková  

Diana Staňková, majitelka rakovnického kominictví a také jedna ze tří ženských zástupkyň kominického cechu ve Středočeském kraji. 

Kominice Diana Staňková.Začala topná sezona. Jak se tedy správně starat o komín a co určitě nezanedbat?

Ještě před topnou sezonou doporučuji vyčistit kouřovod a zkontrolovat komín, aby bylo vše připravené a hlavně průchozí. A samozřejmě topit pouze předepsanými palivy. Pokud jde o dřevo, často se stává, že lidé topí mokrým dříví, což není dobře, protože právě tím si kotel zanáší. U plynových spotřebičů je kontrola průchodnosti také důležitá, protože i spalinové cesty se mohou zanést. Spoustu lidí o tom ale neví a potom se diví. Následkem může být i otrava oxidem uhelnatým, která bohužel často končí až smrtí. Proto doporučujeme detektory, které na toto nebezpečí dokážou včas upozornit zvukovým signálem. Ty nejobyčejnější na baterky se dají koupit za pár korun. 

Kdy je tedy nejlepší zavolat odborníka a nechat si vše zkontrolovat?

Pravidelně se nám v kanceláři rozezvučí telefon, jakmile se trochu ochladí. Přesto je mnohem lepší, pro nás, i pro zákazníky, aby s kontrolami začali už v létě. Kdyby se totiž náhodou zjistily nějaké závady, tak je čas na to, aby se s nimi ještě dalo něco udělat. Jakmile je ale nechají na dobu, kdy je vzhledem k počasí nutné topit každý den, může je jednodenní výpadek nemile překvapit. Každoročně máme nejvíc práce v září a teď v říjnu. Ještě dodám, že komín na pevná paliva, která má objem do 50 kW výkonu spotřebiče si mohou lidé vyčistit sami a nás si pak pozvat už jen na kontrolu. 

Je prý rozdíl mezi revizí a kontrolou. Můžete říct, jaký?

Je pravda, že si tyto pojmy lidé hodně pletou. Revize platí do doby, než se na komíně udělá nějaká změna. Jako je třeba výměna spotřebiče nebo vyvložkování komína. Nutná je také v případě, že by došlo k požáru od sazí. Jinak ale může platit klidně desítky let. Na základě její platnosti je ale nutné dělat každoroční kontroly.

Autor: Jan Brabec, Šárka Spáčilová, Kristýna Koděrová

6.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení