V letošním roce se v Bukovanech sešlo pět řezbářů a dokonce je mezi nimi i jedna žena. Mezi stálé řezbáře na této akci patří Jiří Nekola.

Řezbáři měli za úkol tentokrát vytvořit díla, která by sloužila k odpočinku a posezení. A tak jim pod rukama převážně z dubových kmenů vyrůstala v úmorných vedrech, která v tomto týdnu panovala například nádherná zdobená lavice, labutě představující sedačky či velká loď.

Jiří Nekola dokonce dovolil jednomu z přihlížejících chlapců aby si sám zkusil práci s dlátem na dodělávané lavici. A ještě jedna novinka na závěr, všechny dřevořezby vytvořené v tomto týdnu budou vydraženy na sobotní Zámecké slavnosti. Výtěžek bude poskytnut na podporu léčebny.

„Cílem slavnosti je otevřít léčebnu veřejnosti, která mnohdy ani netuší, že existuje, prezentovat její potřebnost pro nemocné děti a seznámit zájemce s velice dobrými výsledky opakované léčby. Zvláště v dnešní době, kdy přibývá dětí s různými alergiemi, chceme, aby se o léčebně vědělo,“ vysvětlil pracovník léčebny a kapelník folkové skupiny Ginevra Václav Plecitý.

„Výtěžkem je dobrovolné vstupné, prodej výrobků nebo dražba darovaných řezbářských děl. Z těchto peněz se zajišťuje například materiál na budoucí výrobky dětí nebo rozvoj jejich dalších volnočasových aktivit. Hlavním smyslem slavnosti však není pouze získání finančních prostředků, ale především zviditelnění potřebnosti našeho zařízení,“ zdůraznili pořadatelé.

Program Zámecké slavnosti 12. června od 10 do 18 hodin:
V hudebním bloku se představí kapely Ginevra, Lístek, Ajeto!, dětský soubor Hlásek nebo dětský pěvecký sbor ZUŠ Příbram 1, mezi tanečníky nebude chybět Arabika duo, Mažoretky TŠ Příbram, Lady Western a Ježata, vystoupí divadlo Krapet či Bohoušovo dívadlo a z dalších kumštýřů dostane prostor flašinetář Jan Bondra, Anima Tenebra–rytíři a sokolníci nebo Aneta koně Ježice.