Někteří přijedou ze Slovenska, ale také z Ukrajiny či Běloruska. Při jejich práci je bude moci sledovat veřejnost ve dnech 14. až 18. září v nádvoří radnice.

Podnětem k řezbářskému sympoziu bylo 115. výročí narození a 40. výročí úmrtí rožmitálského řezbáře a heraldika Václava Kotrbatého v roce 2007. Jeho ojedinělá sbírka vyřezávaných erbů je vystavena v rožmitálským muzeu. Řezbářství má na Rožmitálsku, v kraji bohatém na lesy, dlouhou historii. Život lidí spjatý s okolními lesy a tím pádem i dřevem, přispěl poté i k rozvoji lidového řezbářství v 18. století. V podbrdských obcích se tehdy začaly vyrábět sošky svatohorské panny Marie, takzvané zalánské madony.

Pro řezbáře jsou už připraveny kmeny stromů, z nichž budou tvořit svá díla. V předchozích ročnících bylo jejich úkolem vytvořit galerii vyznamných rožmitálských osobností. Během prvního setkání v roce 2007 vznikly z kmenů sochy Johany z Rožmitálu, Jiřího z Poděbrad, Jaroslava Lva z Rožmitálu a Jakuba Jana Ryby. V roce 2008 se setkání stalo součástí historické slavnosti Den s českou královnou. Protože jeho tématem byly pohádky a pohádkové bytosti, řezbáři se pustili do vytvoření pohádkových postav.

„Letos chceme, aby pokračovali s tvorbou dalších osobností, ale uvidíme, s jakými nápady přijdou sami. V každém případě bychom uvítali, když nám řezbáři vyrobí velkou desku jako poutač a logo na nové muzeum. Představujeme si, že by tam měl být třeba starorožmitálský kostel a Jakub Jan Ryba,“ řekl k řezbářskému sympoziu starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.