Lidé, kteří vlastní řidičské průkazy vydané v době od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, by neměli otálet s jejich výměnou. Tyto doklady je třeba vyměnit nejpozději do 31. prosince 2010. Počet řidičů, kteří už to udělali, je mizivý. V Příbrami podle informací dopravního úřadu zbývá vyměnit ještě 7062 řidičských průkazů, což je 77,9 procenta. Úředníci mají obavy z náporu lidí, kteří přijdou těsně před termínem. Lidé s výměnou přitom podle nich nechvátají, protože si myslí, že je na ni ještě dost času.

„Doporučujeme všem, kterých se to týká, výměnu řidičského průkazu neodkládat. V těchto dnech je totiž provoz na úřadech plynulý a u okének se netvoří žádné závratné fronty. Navíc už dnes připravuje ministerstvo dopravy rozsáhlou kampaň, která výměny podpoří,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Na příbramském dopravním úřadu jsou úřední hodiny, v nichž si mohou lidé zažádat o výměnu průkazu, v pondělí a ve středu od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek pak od 8 do 12 hodin.

Když jsme se sem v úterý vypravili zažádat o výměnu řidičského průkazu, vybaveni s vyplněnou žádostí, fotkou, řidičákem a občanským průkazem, strávili jsme na úřadu zhruba čtyři minuty. Nový průkaz bude prý hotový do tří týdnů.

Těm, kdo výměnu řidičáku zanedbají, hrozí i postih. „Záleží na tom, jestli je člověk aktivní řidič nebo ne. Jestliže neřídí, pak není třeba průkaz měnit. Pokud někdo sedne za volant s propadlým řidičákem, páchá přestupek. Za něj hrozí bloková pokuta 2500 korun. Za to, že řidičák nebyl vyměněn, neaktivnímu řidiči žádný postih nehrozí,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy. Lidé, kteří stihnou výměnu do roku 2010, neplatí nic. Jakmile přijdou později, musejí uhradit poplatek 50 korun.