S jakými cíli jdete do krajských voleb? Co chcete změnit, co je v současné době asi nejpalčivějším problémem na krajském úřadě?

Každé volby, kterých jsem se zúčastnil, jsem chtěl vyhrát. Samozřejmě chci vyhrát i nadcházející krajské volby. Těch jsem se původně nechtěl zúčastnit. Jenže události se po květnovém zatčení exhejtmana D. Ratha vyvinuly jinak. A poté, co jsem byl osloven, abych pomohl sociální demokracii, tak jsem na nabídku lídra voleb ve Středočeském kraji kývl. Děkuji všem, kteří mi dali důvěru.

Co je nejpalčivějším problémem na Středočeském kraji a co bych tam chtěl změnit? Především je třeba vrátit tomuto úřadu důvěru občanů. Ať už je pozadí kauzy bývalého hejtmana jakékoliv, předávat si peníze v krabici od vína je šílené a tato skutečnost nutně poškodila nejen sociální demokracii, ale celou politickou kulturu v naší vlasti.

Myslíte, že má ČSSD po kauze Rath šanci obhájit post hejtmana?

Šance na vítězství je sice pokaždé, ale po zmíněné aféře bývalého hejtmana bude mimořádně obtížné přesvědčit voliče o tom, že šlo o selhání jednotlivců. Přesto si myslím, že pokud bude ČSSD jednotná, máme šanci uspět. Je třeba ale začít něco pro naše vítězství dělat. Zatím jen ztrácíme čas zbytečnými spory mezi sebou. A naši političtí soupeři zatím sbírají laciné body. Přitom podzimní krajské volby jsou příležitostí, aby se občané vyjádřili k reformám, které nyní tvrdě prosazuje Nečasova vláda. Úsporná opatření současné vlády, plošné zvyšování daní a tím zdražování všeho zboží a služeb tvrdě dopadly především na sociálně potřebné. Kraje a obce jsou v současné době prakticky jediné instituce, které formou grantů přispívají na provoz organizací starajících se o zdravotně postižené, důchodce a další lidi v nouzi. Řada institucí by bez této pomoci od krajů a obcí prakticky už nemohla existovat. Domnívám se, že kraje by i nadále měly tvořit k lidem přívětivější protiváhu současné pravicové vlády.

Co bude prvním vaším krokem, pokud se stanete hejtmanem?

Zatím je předčasné dělat nějaké plány. Ale obecně, po každých volbách do zastupitelstva v Příbrami, které jsem absolvoval, jsem následně vedl politická jednání s cílem vytvořit dobrý pracovní tým, který získá důvěru v zastupitelstvu. Předpokládám, že bych tak postupoval, pokud budu na podzim zvolen i do krajského zastupitelstva.

Už jsem četl, že se v případě zvolení hejtmanem vzdáte postu starosty. Senátorem zůstanete?

V Senátu mi zbývají dva roky a mám zde rozpracováno několik úkolů, které bych rád dokončil.

Dá se vůbec stíhat tolik funkcí?

Pokud se člověk věnuje jenom práci, pak ano. Musím ale bohužel konstatovat, že moje pracovní nasazení se negativně podepsalo na osobním rodinném životě i na mém zdraví.

Budete pokračovat v politice Ratha, který například vyplácel jízdné školákům?

Myslím si, že pod vedením exhejtmana D. Ratha udělal Středočeský kraj spoustu dobrých věcí pro občany. Mám na mysli například modernizace krajských nemocnic, vytvoření a rozdělování peněz z fondu pro rozvoj malých měst a obcí, opravy krajských silnic, nebo například vámi zmíněnou podporu veřejné dopravy do škol. V těchto pozitivních věcech bych chtěl pokračovat.

Jaké jsou podle vás největší problémy Středočeského kraje? Mám na mysli obce, města, dopravu, životní prostředí, pracovní příležitosti apod.

Středočeský kraj je specifický tím, že je zde největší koncentrace sídel ze všech krajů. Dále je zde velkým problémem dopravní zatížení. Přes náš kraj vede většina tranzitní automobilové dopravy z celé České republiky. Už tyto dvě skutečnosti znamenají velký problém pro životní prostředí. Naopak k výhodám našeho kraje patří dobré dopravní spojení do Prahy a tím i příležitost najít si zde práci, případně možnost obživy pro řemeslníky a živnostníky.

Jak byste si představoval po svém odchodu složení ve vedení města?

To je skutečně velmi předčasné o tom spekulovat, dokud není po volbách. Výsledky komunálních voleb v Příbrami ale daly jasný mandát sociální demokracii a našim koaličním partnerům z ODS. Tato úspěšná koalice by pravděpodobně pokračovala i po mém případném odchodu z vedení města Příbrami.

Lidem může váš odchod z Příbrami připadat jako útěk od některých nedořešených záležitostí, například prodej polikliniky, který ještě prošetřuje policie…

Samozřejmě jsem očekával podobné řeči, zvláště od těch, kteří v minulých komunálních volbách neuspěli a kterým současná koalice nevyhovuje. Já si naopak myslím, že Příbram se rozvíjí úspěšně. Udělali jsme zde v posledních letech spoustu práce. Pokud z Příbrami odejdu, pak budu litovat, že nebudu u toho, až se dokončí odpočinková zóna Ryneček, nový sběrný dvůr s kompostárnou či další projekty, na jejichž přípravě nyní pracujeme.

Na radnici si pochvalujete spolupráci s ODS, jak si představujete spolupráci na kraji? S kým půjdete případně do koalice?

Koalice se vytvářejí až po volbách. Ale kdo mě zná, ví, že se na důležitých věcech dokážu dohodnout téměř s každým.

Jakým způsobem chcete vést volební kampaň?

Je důležité, aby středočeská ČSSD nyní přestala válčit mezi sebou a abychom se už konečně soustředili na krajské volby. Ztratili jsme spoustu času. A zatímco naši političtí soupeři již rozjíždějí kampaň, my jsme teprve nyní sestavili kandidátku. Chtěl bych, aby kampaň ČSSD byla co nejvíce zaměřená na občany. Levná a srozumitelná. Věřím, že se nám podaří naše voliče přesvědčit, že ČSSD i nadále může dobře řídit Středočeský kraj.

Budete po svém zvolení pomáhat městu Příbram? Jakým způsobem?

I když bych se musel po svém případném zvolení samozřejmě soustředit na řešení problémů celého Středočeského kraje, nelze zapomenout, odkud člověk pochází. Příbram pro mne vždy zůstane srdeční záležitost a rád bych našemu městu pomohl s řešením nejpalčivějších problémů. A tím je například neexistující jihovýchodní obchvat či další dopravní problémy v našem městě. Například chybějící okružní křižovatka Jinecká – Evropská. Myslím si, že v těchto věcech bych mohl Příbrami nejvíce pomoci.