„O jakékoliv povolební spolupráci rozhodnou volební programy, jaké najdeme průsečíky v tom, co prosazujeme, se kterou stranou máme nejbližší program a která politická strana ho nám umožní realizovat," řekl Řihák, který jako příbramský starosta vládne v koalici s ODS. „Mám dobrou spolupráci ve městě s Občanskou demokratickou stranou," připomněl.

Podle něj jsou ale zatím všechny možnosti otevřené, tedy zda půjde o koaliční, většinové nebo menšinové vládnutí a s kým. Rozhodující bude v konečné fázi názor nově zvolených zastupitelů za ČSSD a širšího vedení krajské organizace. „Nebudeme se řídit jen podle toho, jaký názor má lídr nebo předseda strany," podotkl Řihák.

Středočeská ČSSD kvůli korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha minulou středu vybírala nové krajské vedení a volebního lídra a o víkendu se sešla nad prvním nástinem nové kandidátní listiny pro podzimní volby. Podle Mladé fronty Dnes se ze současných členů krajské rady dostali do čela obměněné kandidátky jen ti, kteří byli v minulosti loajální vůči Rathovi. Druhé místo po Řihákovi by mělo podle listu připadnout Peterovi, současná hejtmanka Zuzana Moravčíková, původně druhá, je až sedmá a náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl byl navržen na nevolitelné místo. První pětici by měli po Řihákovi a Peterovi doplnit náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík, který na původní kandidátce vůbec nebyl, bývalá starostka Štěchovic Miloslava Vlková a senátor a hejtmančin náměstek Marcel Chládek. Definitivní podobu kandidátky by mělo vedení krajské ČSSD schválit ve čtvrtek.
Řihák nechtěl novou kandidátku kandidátky příliš komentovat. On sám prý při jejím sestavování přihlížel k tomu, jak kdo v krajské radě pracoval. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří tam byli za sociální demokracii. A to svoje hodnocení, to jsem si nechal tady u sebe, uvnitř. A když jsme sestavovali kandidátku, tak jsem se podle toho i vyjádřil," dodal.