ON-LINE rozhovor s Josefem Řihákem najdete ZDE!

 

 

Honza: Ještě dovolte, pane starosto, doslechl jsem se že současný kamerový systém ve městě je k ničemu v noci. Kamery mají údajně nízké rozlišení a za šera jsou nepoužitelné - o použitelnosti v noci nemluvě. Je toto pravda?? Pokud ano tak se nedivím že tu živly takto řádí…Chápu kamery nemůžou být na každém rohu ale když už jsou tak musí být snad použitelné hlavně v noci!!!!

Starosta: Kamerový systém vznikl vurčité době a technika, jak sám jistě víte, se neustále vyvíjí. To, co bylo standardem před několika roky, už dnes sotva vyhovuje náročným podmínkám. Nejinak tomu je i votázce monitorovacích kamerových systémů. Snažíme se jej modernizovat, ale nová technika není zadarmo. A peněz vměstském rozpočtu není nazbyt. Souhlasím sVámi, že kamery musí být bez jakýchkoliv problémů použitelné i vnoci. A právě proto jsme pro městskou policii zakoupili zbrusu novou mobilní kameru, která nám umožní sledovat dění ve městě na různých místech. Tato kamera spolehlivě zachytí dění i vnočních hodinách.

M. H.: Pane starosto, co říkáte tomu, že se má ředitelství policie ČR z Příbrami odstěhovat do Benešova? Jak se podle vás toto přestěhování projeví na bezpečnostní situaci v okrese Příbram?

Starosta: Samozřejmě stímto stěhováním nesouhlasím. Už jsem vtomto směru písemně interpeloval vParlamentu pana ministra Langra. Očekávám jeho odpověď. Se stěhováním ředitelství policie do Benešova souvisí i změna tabulkových počtů členů Policie ČR. Mám zprávy, že místo toho, aby Policie ČR doplnila své řady, sníží tabulkové počty na současný stav. Domnívám se, že chybějící policisté, i stěhování ředitelství, se nepříznivě projeví na kriminalitě na Příbramsku.

pavelVoto: Dobrý den pane starosto, v poslední době se mi zdá, že přibylo po městě se pohybujících policejních hlídek (i večer). Je to stav pouze dočasný a za několik týdnu se vše vrátí zpět do starých kolejí, nebo je to trvalá změna? Myslíte si, že pokud policisté pouze projedou ve služebním autě, že tím zažehnají kriminalitu ve městě? Prosím o konkrétní odpověď, jak chcete řešit problém s neonacismem ve Vašem městě - Vaše odpověď … s problémem neonacismu musíme něco udělat. … ve mně příliš důvěry nevzbuzuje. Nechce se mi ani věřit, že jste neměl ani tušení o neonacismu v Příbrami. Jak je to s drobnou kriminalitou? Když mi u Vás ve městě vykradli auto, spíš jsem se ze strany policie (republikové) dočkal konstatování, že to je tu normální a že si nemám moc dělat naděje na to, že by se z toho něco mohlo najít. Taky nenašlo. Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší činnosti a věřím že i z Příbrami by se mohlo časem stát město, kde se nemusí občané bát vyjít ven po setmění a se štěstím se vrátit domů třeba jen bez ukradených peněz. Nyní to tak rozhodně není. Děkuji za odpověď

Starosta: Pokud se Váš dotaz týká působení hlídek městské policie, pak mne Vaše reakce těší. Rozhodně se nejedná o dočasný stav. Právě proto jsem provedl radikální změny u naší městské policie, aby naši strážníci byli co nejvíce vulicích. A aby tam byli scílem podílet se na boji srostoucí kriminalitou. Rozhodně se naši strážníci nebudou zaměřovat pouze na nasazování tak zvaných botiček za špatné parkování a na měření rychlosti na rychlých, přehledných úsecích silnic. Nasazování botiček jsme vposlední době snížili o 60 procent. To ovšem na druhou neznamená, že se naši strážníci nebudou zaměřovat na dopravní přestupky. Nikoliv. Občan, který nedodržuje dopravní předpisy, porušuje zákon a je nutné jej na to upozornit.

Neonacismus je velký problém nejen vnašem městě. Rozhodně se nezříkám odpovědnosti za jeho řešení, ale do boje sneonacismem se musí zapojit především speciální složky ministerstva vnitra a Policie ČR. Naši strážníci samozřejmě upozorní příslušné složky, pokud zjistí projevy neonacismu. Ale nejsou na tento problém speciálně školeni a nerozpoznají například, které symboly na oblečení toho kterého člověka patří kneonacistickým hnutím. Věřím a očekávám, že hlavní díl práce vtéto oblasti odvedou tajné bezpečnostní služby. Právě ty by se měly infiltrovat do neonacistických hnutí.

Pokud jde o to, zda jsem před vraždou Jana Kučery věděl o neonacistech vnašem městě, musím Vám otevřeně odpovědět, že nevěděl. Já, ani můj syn nechodíme do míst, kde se tito neonacisté údajně scházejí. Několik dnů před zmíněnou tragédií jsem dostal aktuální policejní statistiku včetně písemného rozboru. Vté nebylo ani slovo o nějakém působení neonacistických skupin vPříbrami.

Pokud jde o drobnou kriminalitu, tak já si rozhodně nemyslím, že vykradení auta je normální. Není mi lhostejná bezpečnostní situace vnašem městě a chci podle svých sil a možností udělat vše proto, abych jí zlepšil. Nebo lépe řečeno, abychom tuto nepříznivou situaci zlepšili všichni. Očekávám podněty, pomoc a spolupráci všech občanů. Připravuji besedy na téma bezpečnost vPříbrami, kde se budou moci lidé vyjádřit, co a jak je možné ve městě zlepšit.

Zuzana Kubínová: Pane starosto, nemyslíte si, že taky svůj podíl na bezpečnostní situaci ve městě má předchozí starosta I. Fuksa, který vše zametal pod koberec a nic neřešil?

Starosta: Nechci se zabývat tím, co bylo. Změnil jsem vedení i způsob práce Městské policie Příbram proto, že jsem nebyl spokojen stím, jak tato složka fungovala.

Novák Jaroslav: Věřím, že senátorem budete zvolen budete potom zastávat všechny funkce zvládnete to časově. Je dobře, že takoví lidé z praxe kandidují na tato místa. Vy jste osobně oblíben a to postoji k radaru a k občanům celkově.

Starosta: Pokud bych byl zvolen senátorem, pak se samozřejmě vzdám mandátu poslance Parlamentu ČR. Od práce na příbramské radnici bych ale nerad utíkal, rád bych dokončil činnost ve čtyřletém období, na které mi moji spoluobčané dali důvěru. Několik poslanců a senátorů a zároveň i starostů vsoučasné době v Parlamentu ČR působí. Je sice náročné působit zároveň ve vedení města i vparlamentu, ale pokud má člověk dobrý tým spolupracovníků, dá se to zvládnout. Na radnici mám blíže kobčanům, znám problémy, které je trápí. Domnívám se, že blíže občanům je i senátor. Poslanec je zvolen za celý středočeský region, kdežto senátor zastupuje občany za příslušný okres. Domnívám se, že dobře znám problémy obyvatel Příbramska a Voticka a že je i jako starosta Příbrami na půdě Senátu dovedu i řešit. Děkuji Vám za podporu a ubezpečuji Vás, že ať už ve volbách dopadnu jakkoliv, svůj postoj kamerickému radaru nezměním. Prostě ho u nás nechci.

Pavel M.: Velkým problémem kromě bezpečnosti je i vandalismus - sprejeři, poškozování veřejného vybavení - autobus.zastávky, odpadkové koše, černé skládky apod. Daří strážníkům občas tyto vandaly zdržet a jak jsou potrestání?

Starosta: Vandaly se našim strážníkům poměrně často daří odhalit a postihnout, ale bohužel tyto svoje úspěchy ještě neumí příliš prodat. Na jejich omluvu musím říci, že se věnují především práci ve prospěch občanů vulicích a nemají ještě takovou zkušenost vkomunikaci smédii. Zrovna nedávno dopadli naši strážníci přímo při činu sprejery, bohužel se tato informace do médií nedostala. Pokud se týká potrestání pachatelů vandalských činů, tato otázka by měla směřovat na orgány činné vtrestním řízení. Osobně se domnívám, že tresty za tyto skutky nejsou příliš adekvátní. Přál bych si, aby vandal byl potrestán tak, že nahradí a opraví to, co zničil. Snad by si pak tito pachatelé více vážili věcí veřejných.

Navrátil Jaroslav: Pane starosto existují s Vámi porady mezi vedením policie ČR a HZS. Aby jste nebudoval bezpečnost a požární ochranu bez spoluúčasti státních orgánů a nesuploval jejich povinnost ze zákona????

Starosta: Svelením Policie ČR a Hasičského záchranného sboru vPříbrami spolupracuji a vše, co se pro zvýšení bezpečnosti vPříbrami snažím udělat samozřejmě není bez vědomí a souhlasu obou těchto složek integrovaného záchranného systému.

Svobodová Jana: Pane starosto - spolupracujete s nějakými odborníky v ohledu boje proti distribuci a konzumaci drog ? Máte nějaký přehled o konzumaci a prodeji drog na příbramských školách??

Starosta: Ustanovili jsme nově komisi prevence kriminality, ve které pracují i odborníci, kteří se zabývají drogovou problematikou a vedoucí odboru školství Městského úřadu Příbram. Jsem předsedou této komise. Jsem přesvědčen, že se nám společně podaří zmonitorovat drogovou situaci ve městě a že společně učiníme taková opatření, abychom zabránili šíření drog ve školách. Očekávám rovněž podněty od veřejnosti. Žádná komise, tím méně já sám, nedokážeme bez spolupráce sveřejností naše děti od nebezpečí drog ochránit.

Dalas Josef: Pane starosto, na koho se mám obrátit, když potřebujeme v naší ulici dát novou značku ? Jsem ráda, že máte zájem o nás obyčejné občany Vaší předchůdci nás znali jenom před volbami. Děkuji za nás za slušné občany.

Starosta: Pokud potřebujete nainstalovat vulici novou značku, obraťte se prosím na odbor dopravy Městského úřadu Příbram. Kontaktujte prosím vedoucího odboru pana Zdeňka Škalouda (telefony 777 826 308, 318 402 202), nebo jeho zástupce pana Richarda Hadače (telefony 608 153 223, 318 402 303). Děkuji Vám za podporu a velmi si vážím Vašeho ocenění.

Karpi: Pane Řiháku, z toho, co člověk poslední dobou od Vás slyší, nastává pocit, že vlastně vše je Vaše zásluha, vy vše vymyslíte, zařídíte atd. Každá druhá věta obsahuje slovo já. Nestálo by tedy za to, propustit příbramské úředníky, když vlastně všechno dokážete sám a ušetřené finance věnovat do boje s kriminalitou? Poslední dobou jste velmi přejal styl předsedy Vaší strany, hlavně co se týká médií a to Vám velmi škodí. Myslím, že trocha pokory a skromnosti, kterou jste snad zpočátku měl, by neškodila. Netvrdím, že neodvádíte dobrou práci, ale způsob její prezentace by bylo vhodné trochu pozměnit. Tedy neprezentovat jen sebe, ale i ty spousty lidí, kteří skutečně stojí v pozadí.

Starosta: Máte pravdu, že pokud chce člověk něco učinit, musí mít za sebou dobrý tým. A takový tým naštěstí mám. Městský úřad vPříbrami pracuje pod vedením paní tajemnice Jarmily Novákové naprosto spolehlivě. Vážím si práce všech lidí na radnici i vměstských organizacích. Velkou důvěru též vkládám do nového velení Městské policie Příbram. Pokud máte dojem, že moje prezentace vmédiích je na úkor lidí, bez kterých bych se rozhodně neobešel, pak mne to mrzí a pokusím se to zlepšit. Máte pravdu vtom, že každý politik má sklony knadměrné sebeprezentaci a pokud ktomu u něj dojde, měl by být varován. Děkuji Vám za toto upozornění.

Novotná Jaroslava: Pane starosto, jak je zabezpečena bezpečnost Sv. Hory jako známého poutního místa. Aby nám ho zase staré struktury nepodpálili na nějaký ten svátek. Tenkrát bylo snad Jaroslava 27.4. jak příbramští placení hasiči nepřijeli, ale přijeli pozdě a nebyli k potřebě - no byli na mol !!

Starosta: Detailní podrobnosti hašení požáru Svaté Hory vdubnu 1978 neznám. Jsem ale skálopevně přesvědčen, že profesionální hasičští záchranáři i naši dobrovolní příbramští hasiči jsou naprosto spolehliví. A pokud by nešťastnou náhodou došlo kpodobnému neštěstí, že naši hasiči udělají vše pro záchranu životů a zdraví osob a majetku. Rovněž neznám detailně protipožární zabezpečení Svaté Hory, ale očekávám, že vzhledem ktomu, že se jedná o památku světového významu, není nic podceněno.