Jaké věkové skupiny dětí se toto onemocnění nejčastěji týká?
Infekce horních cest dýchacích patří mezi nejčastější příčiny nemocnosti dětí ve všech věkových skupinách, s maximem výskytu zejména v podzimních a zimních měsících. Onemocnění bývají v převážné většině způsobena viry, na virem poškozenou sliznici následně může nasednout bakteriální infekce.

Kdy je nutné navštívit lékaře?
Mezi nejobvyklejší důvody návštěvy dětí u dětského lékaře patří běžné nachlazení, kdy infekce postihuje více lokalizací dýchacích cest najednou – nos, hrdlo, nosohltan. Onemocnění je tím častější, čím je dítě mladší a čím více je vystaveno nákaze v okolí. U malých dětí se taková infekce může vyskytnout až 6 až 8 krát ročně. Rodiče bývají z této situace zoufalí, k častosti přispívá zimní období, pobyt dítěte v kolektivním zařízení (škola, školka), ale také více sourozenců v rodině. S věkem frekvence onemocnění klesá.

Můžeme u nekomplikovaného zánětu léčit dítě sami? Pokud ano, jak?
Onemocnění se projevuje horečkou, rýmou, kašlem, chrapotem. Léčba je symptomatická. Horečku snižujeme podáváním léků na teplotu, případně lze použít i chladné zábaly. Při ucpaném nosu aplikujeme kapky s obsahem mořské vody či solných roztoků, v těžších případech nosní kapky snižující otok sliznice v nosních průchodech. Při vazkém sekretu je nutno dbát na dostatečný příjem tekutin, eventuálně je možné podat mukolytika (léky rozpouštějící hleny). Pomáhají i inhalace s fyziologickým roztokem.

Jaké komplikace mohou u dítěte nastat a na co si mají dát rodiče pozor?
Komplikací virových zánětů horních cest dýchacích, jako je například rýma, akutní laryngitis, zánět průdušnice někdy v kombinaci se zánětem průdušek jsou zejména bakteriální záněty středouší, paranasálních dutin a záněty plic. Tam již musí být nasazena antibiotika. Přestože většinu onemocnění lze zvládnout v domácím prostředí s pomocí léků volně prodejných v lékárnách, je v případě komplikací a delšího trvání obtíží návštěva dětského lékaře opravdu nutností.

Jak nejlépe můžeme děti chránit před nákazou?
Děti nejlépe chráníme správnou životosprávou (dostatek spánku, dobrá výživa , otužování) a v období zvýšeného výskytu virových onemocnění vyhýbáním se pokud možno návštěvám míst s nahromaděním osob.

Pokud je vhodné očkování, můžete prozradit cenu vakcíny a další podrobnosti?
O vhodnosti očkování konkrétními vakcínami je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem, protože ten pacienta dobře zná včetně jeho imunologického profilu. Ceny vakcín se v jednotlivých zařízení liší a mění se během času, takže nejlépe je se informovat v zařízení, kde bude vakcína aplikována.

Dagmar Čerňanská