Jen školní taška stojí až 1400 korun podle toho, kde ji rodiče pořídí. Ceny školních pomůcek se navíc každoročně zvyšují. Stoupají u sešitů, modelíny, penálů, pastelek i štětců a zmíněných aktovek. Rodičům tak přijde vhod, když zvláště menší školy na vesnicích mají své sponzory mezi podnikateli, ale pomáhají i obce, aby udržely své školy v provozu a rodiče neposlali děti jinam. Někde dostanou děti balíčky se školními pomůckami, například věcmi na výtvarnou výchovu, a také pracovní sešity.

„Máme dvě děti a než je vypravíme do školy, vyjdou nás nákupy na několik tisíc korun. To není jen aktovka, kterou zrovna musíme pro starší z dcer dokoupit, protože ta původní už dosloužila, ale k tomu je třeba ještě koupit přezůvky, na tělocvik triko, kraťasy a cvičky nebo tenisky,“ řekla Kamila Lhotáková z Příbrami.

Seznamy pomůcek dostávají rodiče už před prázdninami na informační schůzce. Nákup vychází včetně aktovky na dva až tři tisíce korun, podle kvality pomůcek. Učitelé rodičům doporučují kupovat české kvalitní výroby, dokonce i značku lepidla, protože s těmi nekvalitními žáci nemohou pracovat. K tomu je třeba dále připočítat například čip na obědy, poplatek za družinu a kroužky. 

Při nástupu potřebuje školák tašku. „To nás vyšlo na 1500 korun. Pak penál za tři stovky. Pastelky jsme dostali od obecního úřadu. K tomu jsem kupovala přezuvky za 250 korun a jste zhruba na dvou tisících,“ uvedla maminka budoucího prvňáčka, Michaela z Příbramska.

close Kolik stojí výbava pro prvňáka? info Zdroj: Deník zoom_in

Třeba na Dobříšsku museli s předstihem řešit, kam všechny školáky umístit. Zatímco se před několika lety kvůli nedostatku dětí školy zavíraly, dnes se opět plní. Dobříš proto uvažuje o stavbě nové školy. Bez pomoci obcí to ale nepůjde. Schůzka starostů ukázala, že zástupci vsí z okolí mají zájem situaci řešit. Samotná Dobříš problém s kapacitou ve školách nemá, ale mají ji spádové obce, jejichž školáci na základě smluv navštěvují dobříšská zařízení.

„Nadcházející školní rok je zajištěn, tam problém není. Na další je třeba se domluvit,“ uvedl starosta Dobříše Stanislav Vacek.

„Problémy mají spádové obce Malá Hraštice, Pičín, Nová Ves pod Pleší, Mokrovraty, Stará Huť, Obořiště, Rosovice, Drevníky, Voznice, Svaté Pole, Drhovy, Rybníky a Velká Lečice,“ vyjmenoval tajemník radnice Radek Řechka.

Pokud by s výstavbou nové školy v Dobříši starostové obcí nesouhlasili, bylo by město nuceno vypovědět s nimi smlouvy. Řešením by podle Stanislava Vacka mohla být přístavba ke druhé základní škole.