Například starosta Nového Knína Tomáš Havlíček si dopravu v obci bez provizorního mostu neumí představit. „Do této části obce vedou už jen polní a lesní cesty. Nevím, jak by tam zasahovali například hasiči nebo záchranka," upřesňuje starosta.

S přípravou na stavbu nového mostu ale obec zatím příliš nepospíchá. Investovala totiž do vybudování nové kanalizace a na další stavby nemá peníze. „V minulém týdnu jsme podali žádost o dotaci. Pokud vše dobře dopadne, mohl by zde nový most stát do dvou let," potvrdil starosta Havlíček.

Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra je situace podobná i v dalších pěti obcích: „Nikde zatím povodní stržené nebo poškozené mosty nestačili opravit. Teprve během letošního roku by se mělo začít stavět v Menčicích a v Červeném Hrádku, proto počítáme s tím, že naše provizorní mostní konstrukce zůstanou na místě zřejmě ještě další dva roky."

Ani takovéto dlouhodobé zapůjčení provizorních mostů ale Správě státních hmotných rezerv nevadí. Ve skladech má totiž připraveny další mostní konstrukce. „Pokud by přišly další povodně, máme v našich skladech díly, ze kterých můžeme postavit mosty o celkové délce 6 964 metrů," dodává Pavel Švagr.

Kromě těchto šesti provizorních mostních konstrukcí ve Středočeském kraji registruje SSHR ještě další tři dlouhodobě zapůjčené mosty. Jeden je na Liberecku (Višňová) od povodní v roce 2010 a dva jsou v Jihočeském kraji (Zbytiny, Český Krumlov) od povodní v roce 2002. Jakub Linka