Pamatujete si ještě na první výrobek?
Úplně první kovářský výrobek byla zřejmě tesařská skoba, takzvaná kramle, ještě na škole, no a v současné praxi to byl svícen se zakovaným kamenem, z výrobků, které by asi stály za zmínku. Jinak první výrobek po zřízení vlastní kovárny byla malá kovaná růže.

Jak dlouho funguje kovářství Pausch a jaké byly začátky?
Kovárna běží už třetím rokem. Začátky byly složité a hodně technik jsem se musel znova naučit, protože od školy už to byla hodně dlouhá doba. Postupem času jsem se pouštěl do složitějších věcí a dnes jsem schopen vyrobit prakticky cokoliv, co se týče kovářského řemesla a zámečnictví.

Jak dlouhá je cesta od nápadu k finálnímu výrobku?
Tak, tohle je hodně individuální, někdy dostanu nápad přímo u výhně. Pokud to není moc složité, hned se do toho pustím. Jsou ale situace, plány, které mám v hlavě, nebo na papíře i několik měsíců a ještě to dopilovávám, popřípadě upravuji podle aktuální inspirace. A pak tu jsou i projekty, které zřejmě nebudou zrealizovány nikdy, protože jim stále něco chybí, nebo nedávají smysl.

Vzpomenete si, jaký výrobek vám dal zatím nejvíce práce?
Nejvíce práce je vždy na zakázkových, krbových dvířkách. Není to ani fyzická práce, ale je třeba vždycky vše dobře promyslet a rozvrhnout. Při takové výrobě, je hodně důležitý technologický postup, který je závislý na různých, použitých materiálech.

Dokáže laik rozeznat zakázkovou, kovářskou práci od komerční strojní výroby prvků?
Bohužel zde není snadná odpověď. Pokud zákazník nerozezná práci uměleckého kováře od práce zručného zámečníka, který poskládá plot z dnes běžně dostupných prvků, pak je někde chyba. V první řadě by si měl klient uvědomit, co vlastně očekává, zda originální zakázkovou výrobu, která bude uzpůsobena jeho požadavkům, nebo jestli on bude ten, kdo se musí přizpůsobit provedení, rozměrům a použitým materiálům, ve velké míře nekvalitnímu provedení a materiálům, které dnes nabízejí i obchodní řetězce. V konečném důsledku může klient zaplatit mnohem více, než kdyby nechal práci dělat odborníka, i když to může být zdánlivě dražší.

Co vás na práci s kovem baví nejvíc? Je nějaký okamžik nebo technologie, kterou obzvlášť rád využíváte?
Myslím, že mě baví hlavně to tváření, že si můžete s ocelí dělat co chcete, že třeba z obyčejné pásoviny vyroste nádherný koš na oheň. Je to tak trochu magie. Jinak konkrétní postup žádný nejoblíbenější nemám, ale rád používám zapuštěné, půlkulaté nýty. Vypadá to velice dobře a je tam vidět jak se dá s kovem pracovat.

Zasahují do kovářství i nové technologie nebo si toto řemeslo zachovalo své tradice?
V dnešní době už málokteré kovářství pracuje pouze s původními technikami, jedná se spíš o kováře restaurátory, kteří by měli zachovávat původní postupy výroby. Kovářské dílny dnes využívají moderní technologie a nové materiály, stejně jako je tomu u jiných odvětví. Dokonce některá umělecká kovářství staví svůj design, přímo na nových, moderních postupech a materiálech.

Jak se liší dnešní kováři od těch, co vídáme třeba v pohádkách, jsou si ještě vůbec v něčem podobní?
Osobně si myslím, že se současní kováři od těch pohádkových neliší. Stále jsou to lidé, na které se můžete obrátit, když potřebujete individuální řešení, bavíme se samozřejmě o černém řemesle,  a nebo když chcete zabezpečit místnost mřížemi. Stále jsou to lidé, kteří tváří rozžhavenou ocel z výhně kladivem na kovadlině.

Kovařina, obzvlášť ta umělecká, v sobě nese punc historie a dávných časů. Je vám historie a tehdejší práce kovářských mistrů blízká?
Ano, je mi velmi blízká, i když mnohem raději vycházím z té obyčejné „selské" kovařiny, která byla dříve běžnou součástí života na vesnici. Přiznám se, že zdobnou, barokní výzdobu nevyhledávám. Takové prvky se dnes dají pořídit strojně vyrobené a zavání to trochu kýčovitostí. Já se zaměřuji spíše na to bytelné kování, které třeba dříve drželo pohromadě truhlice a plnilo spíš účel, než ozdobný charakter. Musím, říct, že i mí klienti raději volí tuto variantu, protože je v tom vidět opravdu kus kovařiny.

Co vás nyní čeká, na čem pracujete a co plánujete?
V průběhu léta se připravuji na výstavu, kterou pořádá můj kolega a na které budeme prezentovat svá společná dílka. Jinak stále pracuji na současných zakázkách, teď z jara jsou velmi žádané různé grily a zahradní nábytek. Firmy zase hodně chtějí vývěsní štíty ke svým hospůdkám, či obchůdkům. No a jaro je takový „stavební start", takže dělám návrhy různých schodišťových a balkónových zábradlí.