„Sirény tady jsou slyšet každou chvíli, a to nepočítám, ty pravidelné zkušební, které bývají vždy na začátku měsíce. Popravdě ale netuším, jak by nás chtěli varovat, kdyby hrozilo nějaké nebezpečí,“ řekl Stanislav Straka z Příbrami.

Příbram by v případě nutnosti podání včasného varování obyvatelstvu před nebezpečím využila rádio a místní kabelovou televizi. Ta má podle radnice dobrou sledovanost a lidé jsou na ni zvyklí. Nikdo z Příbramáků si prý ani zatím na nepřítomnost obecního rozhlasu nestěžoval.

„Městský rozhlas ve městě nefunguje už od počátku devadesátých let. Všichni obyvatelé samozřejmě nemusejí mít možnost sledovat v případě nebezpečí televizi, nebo si zapnout rádio. Proto bychom využili i městskou policii a dobrovolné hasiče, kteří by jezdili po městě s megafony,“ uvedl tiskový mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Vybudování nového rozhlasu by město vyšlo asi na tři miliony korun, údržba systému by pak vyžadovala další finanční prostředky. Nic takového se ale v Příbrami do budoucna nechystá.

Na Příbramsku je na druhou stranu používání obecního rozhlasu pořád v módě. Většinou se ale nejedná o vysílání zpráv ohledně zajištění veřejné bezpečnosti, obyvatelé se zpravidla z amplionů dovědí i různé zprávy informačního charakteru, jako například o plánovaných výpadcích proudu.

„Městský rozhlas je u nás v provozu, jeho pokrytí se snažíme zvětšovat. Využíváme jej k rozšiřování různých zpráv, používá ho také policie,“ informoval tajemník sedlčanské radnice Luděk Scharf.

Nejinak je tomu i například v Dobříši nebo Novém Kníně. „V současnosti v našem městě funguje obecní rozhlas pouze částečně, protože radnice nyní prochází rekonstrukcí. Minulý rok jsme nicméně pořizovali nový bezdrátový systém a rozšiřovali jsme pokrytí rozhlasem ve městě na další místa,“ řekl Petr Chmelík z radnice v Novém Kníně.