Lidé mu v těchto volbách znovu dali důvěru a po sečtení hlasů se dostal do městského zastupitelstva. Získal výraznou převahu hlasů v počtu 1042 na kandidátce KSČM jako bezpartijní. Ještě předtím, než znal Josef Vondrášek výsledky voleb, prozradil Deníku, že pokud by neuspěl, šel by do předčasného důchodu. Letos totiž oslavil 60 let. Josefa Vondráška jsme navštívili v sobotu, tedy v druhý den voleb na radnici. Požádali jsme ho o rozhovor.

Co vám tato práce za těch dvanáct let přinesla a naopak co sebrala?

Tahle práce mi především vzala veškerý volný čas. Co mi dala? Poznal jsem například spoustu zajímavých lidí.

Co považujete za váš největší úspěch za dobu svého starostování?

Chtěli jsme něco udělat pro zlepšení životního prostředí na Rožmitálsku a vůbec zlepšení života v regionu, co se týče sportovního vyžití nebo kultury. Myslím, že se nám to povedlo. Rekonstruovali jsme školy, základní i mateřskou, plynofikovali jsme město, stavíme kanalizaci, vybudovali jsme hřiště v osadách a především jsme z naprosto nevyhovujících prostor vytáhli městskou knihovnu a postavili nové muzeum.

Jaké máte plány, pokud budete znovu starostou?

Chci pokračovat v tom, co se začalo a především je nutné vybudovat vodovody a kanalizace v osadách. To je samozřejmě závislé na tom, jak budou dostupné peníze na podobné investice.

Podle výsledku voleb se dá předpokládat, že znovu budete usilovat o post starosty. S kým půjdete do koalice?

To už je tradice. Se sociálními demokraty, nezávislými kandidáty a pak se ještě podle potřeby uvidí, koho bychom vyzvali ke spolupráci.

Asi uznáte, že chátrající rožmitálský zámek je největší ostudou města, i když jej radnice nevlastní. Podnikáte nějaké kroky, aby se jeho opravou majitelé zabývali?

Ano, zámek se skutečně stává doslova hrůzou našeho města. Bohužel, stát nemá dostatečné páky na to, aby takovou význačnou památku dokázal uchránit před zkázou. O záchranu zámku se snažíme. Spolupracujeme se slavnými osobnostmi, aby se záchrany zámku zastaly – normální cestou to bohužel nejde. Menšinový vlastník Arcibiskupství pražské je ochotné k jednání, ale většinový vlastník nemá zájem a jednání se vyhýbá.

Myslíte si, že kdyby zámek zůstal ve vlastnictví města, že by vypadal lépe?

Možná ano, ale nebylo by to zas tak výrazné. Obce nemají tolik peněz na tak nákladné opravy, ale využili bychom možností požádat o dotace na opravu. To určitě. Tohle současný majitel neudělal. Asi by jsme se pokusili objekt nabízet bohatým investorům k využití a tím získali peníze na rekonstrukce. Když byl zámek města, každý rok se do něj investovaly nějaké peníze, stále se něco opravovalo.

V této souvislosti mě napadá, co zamýšlíte s budovou sokolovny, kterou jste odkoupili? Objekt také příliš parády městu nedělá.

Plánujeme ze sokolovny vybudovat společenské a především sportovní centrum pro veřejnost. Máme zpracovanou studii, ale investice vyjde tak na 40 až 50 milionů. Opravili jsme zatím střechu a zajistili budovu, aby tam nikdo nemohl vniknout. Sokolovna je prostě v pořadí. Zatím jsou přednější jiné věci, jako například současná rekonstrukce mateřské školky. Bude také záležet na kupní síle obyvatelstva, protože v sokolovně chceme něco nabídnout a to nemůžeme poskytovat zadarmo. Sokolovna je zkrátka v pořadí a dojde na ni, nevím, třeba za pět let.

Přemýšlel jste o tom, co byste dělal, kdyby tyhle volby pro vás zkrátka nevyšly?

Šel bych do důchodu (smích).

Jak prožíváte komunální volby, kde lidé vlastně rozhodují nejen o osudu města, ale v podstatě i o tom, co budete další čtyři roky dělat?

Popravdě řečeno, nervy to jsou, ale před čtyřmi roky to bylo horší. Bylo mi šestapadesát a já musel pomýšlet na to, co budu dělat, pokud mě lidé nezvolí. Nyní jsem z mého pohledu v klidu, ale co se týče města, to už je jiné. Máme rozjednané a rozpracované akce za desítky milionů korun a pochybuji o tom, že někdo jiný by dokázal na tohle navázat a plynule pokračovat. Však to známe, nastoupí někdo jiný, vymění různé vedoucí a rok, namísto, aby pracoval, bude hledat, co se udělalo blbě… Tady jde o obrovský peníze a z tohoto důvodu by mě to mrzelo. Vždyť každé volební období se podaří pro město získat přes 200 milionů korun z dotací a jejich získání a potom uhájení, je stále složitější.