Město prodávalo kasárna od roku 2005, kdy areál o rozloze přes 70 hektarů získalo bezúplatným převodem od státu. Zájem o areál mělo několik firem, ale žádná z nich nedodržela smluvní podmínky a kasárna stále zůstávala městu.

Radnice se musela zadlužit, aby utáhla vysoké náklady za údržbu, hlídání a také vytápění budov. Příbramský deník o tom informoval. Firma Altop, jako jeden z prvních zájemců, podespala s městem smlouvu o smlouvě budoucí kupní v lednu 2005, tedy v době, kdy město nebylo majitelem objektu. Návrh na vklad do katastru nemovistotí dal stát až v srpnu 2005.

„Až na konci září firma podepsala v souladu s výše jmovanou smlouvou smlouvu nájemní. Bohužel nezabezpečila palivo, ani lidi do kotelny, pouze na jeden měsíc sjednala profesionální ostrahu objektu. Této firmě také dosud dluží,“ řekl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek s tím, že městu nezbývalo nic jiného, než zajistit palivo, ostrahu a obsluhu kotelny a hodnota toho všeho přesahovala 1,5 milionu.

„Později jsme firmu zažalovali a po několika měsících zaplatila. Od podzimu 2005 do léta 2006 s městem firma nekomunikovala. Vyzývali jsme ji, aby si objekty kasáren převzala,“ vysvětlil starosta.

V tomto případě mělo jít o porušení smlouvy ze strany zájemce. Smlouvu nelze vypovědět. Strana, která se z ní chce vyvázat, musí zaplatit smluvní pokutu 10 milionů korun. Rožmitál by se tedy mohl bránit a peníze na firmě, která není, co se týká kasáren jediným dlužníkem, vyžadovat. Město ale tedy nyní zažalovala kvůli porušení smlouvy právě firma Altop.

Město také podle Vondráška vymáhá dluhy od všech, kteří porušili smlouvu. „Všechny pokuty vymáháme, dlužníci musí platit,“ tvrdí Vondrášek.

Deset milionů je závratná suma. Co když o ni město přijde?

„Nevěřím, že by soudy byly tak zvrhlé, aby žalobu uznaly. Firma hrubě porušila smlouvu, nestarala se, což je jasné pochybení. A když prohrajeme? Museli bychom sepsat splátkový kalendář a nejméně na deset roků by se rozvoj Rožmitálu zastavil,“ odpověděl Josef Vondrášek.