V Rožmitále řádil zloděj. V noci na včerejšek neznámý pachatel vykradl byt ve vchodu do městského muzea, zatímco jeho obyvatelé spali. Zloděj překonal zámek ve dveřích do chodby bytu, kde odcizil doklady a další věci za několik tisíc korun. Poté sebral v chodbě bytu klíče od kanceláře kulturního klubu a
tam odcizil příruční trezor se 100 tisíci korun.

„Nemůžu se z toho vzpamatovat. Je to šílený pocit. Musel to být někdo, kdo ví, kde ty klíče byly,“ řekla včera Deníku Hana Křepelková, která v době, kdy se lupič vkradl do chodby bytu, nic netušíc spala. „Je to dost podivné, protože za poslední týden se ve městě kradlo už několikrát,“ dodala Křepelková, která přišla o doklady, fotoaparát, domácí kino a další věci. Časté řádění zlodějů rozhořčilo i starostu Josefa Vondráška.

Zloděj vykradl v Rožmitále městské muzeum a byt

Brdský památník v Rožmitále v noci na včerejšek navštívil zloděj. Z kanceláře kulturního klubu odcizil příruční trezor, ve kterém bylo asi 100 tisíc korun. Vykradení kanceláře předcházelo jiné vloupání. Neznámý pachatel musel do detailu znát, jak to chodí ve městě. Předtím, než si odnesl peníze, vloupal se do městského bytu ve vchodu do památníku, kde v té době spali dva lidé. Odsud sebral doklady, fotoaparát, elektroniku a odnesl si i klíče od kanceláře. Nájemníci se ráno nemohli dostat z bytu. „Zloděj je totiž zamkl z chodby bytu a pak se teprve vloupal do kanceláře,“ popsala případ mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová.

„Nemůžu se z toho vzpamatovat ještě teď,“ řekla včera Deníku Hana Křepelková, nájemnice bytu a zaměstnankyně kulturního klubu. Ta se podobně jako ostatní lidé domnívá, že zloděj dost dobře věděl, kde najde klíče. „Další místnosti, kde je muzeum anebo společenské centrum, mají naštěstí bezpečnostní zařízení,“ dodala Křepelková.

Krádeží se v poslední době v Rožmitále stalo několik a starosta Josef Vondrášek je prý z toho nervózní. „Nedávno nám vykradli zdravotní středisko a někdo prorazil palivové nádrže u služebních aut v garážích na náměstí. Když nepočítám škody, už nás krádeže přišly na desítky tisíc korun za instalaci bezpečnostního zařízení,“ sdělil starosta.

V noci na sobotu se neznámý pachatel také vkradl do prodejny s elektronikou na náměstí. „Ukradl zboží za přibližně 60 tisíc korun. Začátkem měsíce se zloděj vloupal do buňky ve sběrném dvoře vedle radnice, odkud zmizelo 300 korun,“ uvedla další případy Lenka Pavlová, mluvčí příbramské policie. Zloději také vykradli zahradní domek v Rožmitále, odkud se ztratilo nářadí za 18 tisíc korun. Není to tak dávno, kdy neznámý pachatel prohodil kamenem výlohu u benzinky Pap Oill a sebral zboží za desítky tisíc korun.

O svá auta se bojí obyvatelé obcí na Rožmitálsku, když se vypraví do lesa na houby. Zaparkované vozy při cestě I/19 mezi Věšínem a osadou Teslíny se přímo nabízejí podobným zlodějům, kteří je vykrádají. „Zloděj mi rozbil okno u osobáku, ukradl tašku s nářadím a doklady. Navíc mi propíchl pneumatiku,“ řekl nám řidič z Věšína, který při cestě zaparkoval a šel hledat houby.

Rožmitálská policie se podobně jako v celé republice potýká s nedostatkem lidí v uniformách. „Policisté z Rožmitálu posilují noční hlídky v Příbrami,
kde je pochopitelně větší nápad kriminality. Do Rožmitálu a okolí zase jezdí po skončení pracovní doby na obvodním oddělení hlídka z Březnice,“ vysvětlila Pavlová, jak se oddělení prozatím s nedostatkem lidí vypořádala. „Hlídky nemohou být samozřejmě na více místech najednou. Přesouvají se také tam, kde jsou momentálně více potřeba a to se v současné době týká i Rožmitálu. V lokalitách, kde je větší kriminalita se hlídkování provádí nepravidelně, a to především večer a v noci. Děláme také nábor nováčků, ale to trvá minimálně rok a půl, než zájemce o práci policisty ukončí školu a než se dostane do služby tam, kde ho postrádáme,“ doplnila mluvčí Pavlová.