V Rožmitále se možná už v příštím roce začne budovat nové muzeum za desítky milionů korun. Připravený je projekt a dokonce je vydané stavební povolení. „Čekáme na vyhlášení výzvy z Regionálního operačního programu, z něhož budeme žádat o přidělení dotace,“ uvedl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

Výstavba Podbrdského muzea se síní Jakuba Jana Ryby a muzeem historických automobilů přijde na zhruba 35 milionů korun. „Podle našich informací budou výzvy vyhlášeny někdy v září. Z toho důvodu je pravděpodobné, že se zahájí výstavba až v příštím roce,“ doplnil starosta. Nové muzeum má být na náměstí v areálu vedle Centra celoživotního vzdělávání.

Do muzea se přestěhuje Síň J. J. Ryby, která je společně s dalšími exponáty městského muzea
v budově Brdského památníku na náměstí. Sezona je v plném proudu a návštěvníci se vypravují do Rožmitálu, aby obdivovali například unikátní model chrámu sv. Víta sestavený ze stébel žitné slámy, sbírku 400 vyřezávaných městských znaků a šlechtických erbů nebo stoleté fotografie Rožmitálu a jeho okolí.

Rožmitálské muzeum má vyrůst ve sběrném dvoře

Vedle nového Centra celoživotního vzdělávání s městskou knihovnou možná vyroste další moderní budova. Radnice se před lety rozhodla, že postaví honosnější městské muzeum, které by skutečně odpovídajícím způsobem prezentovalo odkaz významného skladatele a kantora Jakuba Jana Ryby.
V současné době sídlí městské muzeum v Brdském památníku. Jeho prostory jsou už nevyhovující.

Radnice má připravený projekt a vydané stavební povolení na výstavbu Podbrdského muzea se Síní Jakuba Jana Ryby a muzeem historických automobilů. Muzeum má vyrůst vedle Centra celoživotního vzdělávání a tudíž v místě, kde v současné době funguje sběrný dvůr pro obyvatele Rožmitálu
a okolních obcí.

„Výstavba přijde přibližně na 35 milionů korun. Někdy v září budeme žádat o přidělení dotací z Regionálního operačního programu. Výstavba by mohla být zahájena pravděpodobně až v příštím roce,“ uvedl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

Součástí muzea bude, jak už název napovídá, Síň Jakuba Jana Ryby, historické automobily, ale i unikátní model chrámu svatého Víta vyrobený ze slámy, dobové fotografie z Rožmitálska a v neposlední řadě ojedinělá sbírka 400 vyřezávaných městských znaků a šlechtických erbů. Radnice ale do zahájení výstavby musí vyřešit budoucnost sběrného dvora pro druhotné suroviny nebo nebezpečný odpad.

„Lokalitu už máme. Sběrný dvůr chceme přemístit do areálu technických služeb Pod Topoly,“ doplnil Vondrášek. Ve městě má tedy vzniknout zcela nové sběrné místo, na jehož výstavbu požádá radnice o dotace.