V posledním roce se havarijní stav památky a nepříliš dobrou vyhlídku do budoucnosti daří díky dobrovolníkům opět obrátit k lepšímu. Konají se tu letní kina, joga, drobné hudební akce, výstava a každou sobotu prohlídka zámku a věže.

Na zámku se za dlouhá léta vystřídalo mnoho majitelů. V roce 1989 bylo majitelem město Rožmitál pod Třemšínem, to ale v roce 1998 převedlo zámek pod Arcibiskupství pražské. Arcibiskupství však v roce 2001 převedlo část zámku na firmu Trinity Coop, kde byl větším podílovým vlastníkem Roderick Marshall a později se přidala další majitelka Zuzana Mružkovičová.

V roce 2003 ustaly poslední práce na zámku, které byly pouze záchranářské a statické. Dlouhé roky se nic nedělo, zámek chátral, část, kde byl pivovar, se dokonce zbortila. Město se snažilo navázat kontakt s majitelem, ale bez většího výsledku. V září 2017 pak vznikla petice na záchranu zámku. Ta byla téměř s čtyřmi tisíci podpisy poslána Rodericku Marshallovi. V dalším roce se pak zapojila nezisková organizace Czech National Trust s ředitelkou Evou Heyd, která po dohodě s majiteli zámku dosadila správce. Ten se stará o drobné úpravy a úklidové práce v okolí a v samotném objektu.

Zámek nyní opět ožil a svědčí o tom zájem o akce, které se tam konají. Přesně po roce od zahájení prací bránou zámku projel průvod královny Johanky při jejích každoročních oslavách. „Byl to tak neskutečný zážitek, ze kterého běhal mráz po zádech a i slza ukápla z radosti, že jsme dokázali navrátit tradici zpátky,“ uvedla Eva Heyd.

Ona, Lucie Voříšková a Kristýna Machová již dříve založily spolek nazvaný Rožmitálský zámek s myšlenkou na jeho oživení. Nejdříve byly na vše samy, postupně se ale přidávají další a další lidé s nabídkou k pomoci. Spolek tak spolupracuje s mnoha lidmi, městem i organizacemi. Budoucnost zámku je ale i nadále nejistá. Do budoucna by se tak měl vytvořit transparentní účet, kam budou moci lidé poslat peníze. Ty budou využity na drobné opravy a udržení chodu zámku.

Jaroslava Nassová