Skalka
Šoférům komplikuje jízdu už několik dní uzavírka vjezdu na dálnici ve směru na Prahu v křižovatce Skalka u Příbrami. „Dopravní omezení potrvá do 9. června," řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. Objížďka vede přes Příbram a měří 17 kilometrů.

„Po dobu uzavírky bude doprava ve směru Praha vedena po objízdné trase," uvedl mluvčí. Motoristé by podle něj měli uzavřený úsek objíždět Příbramí po silnici číslo 18 a pokračovat do ulice Československé armády, Březnické a Milínské a vracet se po silnici I/4 zpátky ke křižovatce Skalka.

close Omezení komplikuje dopravu u Skalky. zoom_in Výstavba přibližně pětikilometrového nového úseku D4 od Skalky s křižovatkou se silnicí II/118 začala před rokem. Na prodloužení strakonické dálnice netrpělivě čekají zejména lidé v Dubenci, kudy je vedena veškerá doprava z Prahy na Strakonice a do Písku a dál až na hraniční přechod ve Strážném. Díky nové stavbě bude tranzitní doprava odkloněna mimo obec.

Vláda v letos v lednu schválila dostavbu celého úseku D4 mezi Příbramí a Pískem ze soukromých peněz, formou takzvaného PPP projektu. Projekt na stavbu 32 kilometrů mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku předpokládá celkovou investici 24,9 miliardy korun. Se stavbou by se mělo podle ministerstva začít ve druhé polovině příštího roku. Ministerstvo předpokládá dokončení zbývajících kilometrů do pěti let. Dalších 25 let by se pak měl takzvaný koncesionář starat nejen o jím postavený úsek, ale také o nedávno stavěné části silnice u Skalky a u Písku.

Bohutín
S několikaminutovým zpožděním musí řidiči počítat i při průjezdu Bohutínem. Kvůli stavbě chodníku je zde uzavřen jízdní pruh ve směru na Příbram, dopravu řídí semafory. Na stavbu přitom místní čekali zhruba deset let.

close Stavba chodníku v Bohutíně. zoom_in „Několikrát jsme žádali o dotaci, ale dosud jsme neuspěli. Proto jsme se loni rozhodli zaplatit chodník z obecní kasy. Tento týden jsme začali se stavbou první etapy, hotová by měla být do konce října," řekl Příbramskému deníku bohutínský starosta Ladislav Turek.

Na další etapu chce starosta využít dotaci. Pokud by ji zastupitelé získali, pokračovala by dostavba chodníku v příštím roce.

Vranovice
Na silnici I/18 si řidiči počkají také na zelenou na semaforu ve Vranovicích, kde se buduje opěrná zeď.

close ZA OMEZENÍ dopravy ve Vranovicích může rekonstrukce opěrné zdi mezi silnicí a Nesvačilským potokem. Trvat by měla do konce července. Dopravu tady řídí semafory. zoom_in Stávající zeď byla ve velmi špatném technickém stavu a docházelo k jejímu posunu směrem do koryta potoku, což způsobovalo široké podélné trhliny v komunikaci. Z hlediska bezpečnosti provozu je nutné zeď podél komunikace odstranit a nahradit novou monolitickou železobetonovou konstrukcí zajištující statickou stabilitu komunikace, včetně osazení zádržným bezpečnostním systémem.

Stavba, kvůli níž musela být autobusová zastávka dočasně přesunuta před restauraci, by měla skončit v polovině letních prázdnin.

Březnice
Na další dopravní omezení narazí řidiči také na březnickém náměstí, které je kvůli opravě uzavřené. Stavba pokračuje chodníkem v Blatenské ulici a naváže na chodníky na jižní straně náměstí.

close V Březnici pokračuje oprava náměstí, řidiči narazí na uzavírku. zoom_in V chodnících budou rekonstruovány dotčené sítě, čili i kanalizace a hlavní vodovodní řad uložený v komunikaci. Po několika letech čekání se opravy dočká i hlavní silnice. Kvůli objízdným trasám budou práce na náměstí postupovat po kratších úsecích.

„Předpokládáme, že první etapu dokončíme v červenci. Následovat bude část od autobusového nádraží ke křižovatce ulice Na Kloboučku, kde stavební práce rovněž zasáhnou do konstrukce vozovky," řekl březnický starosta Petr Procházka.

Opravy by tak neměly ovlivnit pořádání srpnové pouti.