Přestože ulice měst a obcí se před polednem vylidňují a kdo nemusí jít v této době ven, tak se schovává doma, nebo na zahradě ve stínu u bazénu, případně jinde u vody, tak na rybáře narazíte jak například v okolí Orlické přehrady, tak i na břehu Vysokopeckého rybníku v Bohutíně. Úmorná vedra se zatím podle rybářského svazu na chovu ryb neprojevují. Úhyn zaznamenali rybáři zatím jen v jednotlivých případech.

„Z Hořejší Obory jsme před pár dny vylovili tři uhynulé kapry, ale k žádnému masivnímu úhynu zatím nedošlo,“ říká jednatel příbramského rybářského svazu Viliam Jurdák. Podle jeho slov v posledních dnech situaci hodně pomohlo několik dešťových přeháněk, které se přes Příbram od čtvrtka přehnaly. „Vody máme dost a situace je zatím dobrá. Déšť z konce minulého týdne a víkendu vodu rozředil a okysličil a také částečně se zvedl přítok do rybníků,“ popisuje současnou situaci jednatel příbramských rybářů.

Navíc spolku pomohlo i samo město, které koncem minulého týdne odpustilo vodu z přírodního koupaliště Nový rybník, kde hladina klesla asi o deset centimetrů. „Tím se zvedl přítok Příbramského potoka, takže situace není zatím nijak kritická, ale uvidíme dál,“ dodává Jurdák.

Podobně jsou na tom i rybáři na Rožmitálsku. Ani tam zatím k nijakému velkému úhynu ryb nedošlo. Déšť posledních dní vodu také pročistil, takže se parné počasí zatím nijak vážně neprojevilo. „ Rybníky vodu mají, zatím jen omezujeme krmení, protože jak říkám, raději budeme mít ryby malé, než chcíplé,“ konstatuje předseda rožmitálských rybářů Milan Pojer.

Přesto se sucho v regionu projevuje. To ostatně potvrzují například rožmitálští skauti, kteří v těchto dnech pořádali tábor v lokalitě Na Dědku. „Potůček, co odtud teče až do Blatné, tak je poprvé za třicet let úplně vyschlý,“ říká jeden z vedoucích skautského tábora Vítězslav „Tesák“ Doležal. Teplo a sucho ale neovlivnilo ani pořádání rybářského tábora rožmitálských rybářů. Uskutečnil se v druhé polovině července a symbolicky ho zakončil hodně krásným úlovkem Honzík Beran z rybářského kroužku Rožmitál pod Třemšínem, který ulovil kapra obecného o délce 70 centimetrů a váze osmi kilo. V současné době pořádá rybářský tábor také klub příbramských rybářů.

Že se rybářům v těchto dnech na Příbramsku a v okolí daří, potvrzuje i úlovek Václava Růžka, který chytil minulý týden kapitálního sumce nedaleko zámku Orlík. Ostatně na březích všech kempů na Orlické přehradě, a nejen tam, můžete denně narazit na rybářské pruty, stoličky a další náčiní, které osiří jen v těch nejparnějších vedrech kolem poledne. Zájem o rybolov v okolí Vltavy mezi Kamýkem nad Vltavou a zámkem Orlík ostatně potvrzují i příbramští rybáři.

„Pravidelně na Vltavě provádíme kontroly rybářů i v těchto horkých dnech,“ prozradil Viliam Jurdák z příbramské rybářské organizace. Vzhledem k relativně dobré situaci tak zatím není na Příbramsku vyhlášený zákaz rybovodu.