„Nasadili jsme sem kapříky, kteří měli zhruba dvacet deka,“ řekl hospodář místní organizace rybářů Pavel Zemek s tím, že v sobotu vylovení kapříci jsou určeni pro další chov v rybnících, kde z nich budou příští roky tržní ryby. Rybáři také pořádají na podzim již tradiční ples, který je hojně navštěvován. Aby ne, vždyť pěkně urostlé ryby jsou lákadlem v pestré tombole. Letošní rybářský ples se koná ve Společenském centru v Rožmitále 20. listopadu. „V tombole jsou ceny v podobě ryb z naší produkce, ale také od sponzorů,“ naznačil Pavel Zemek a doplnil, že hlavní cenou je už jako tradičně sumec, pak velké štiky, tolstolobici, amuři a dostatek kaprů.

Rybáři nově vysadili siveny

Místní organizace v současné době hospodaří na asi deseti chovných rybnících. Další vody jsou určené pro sportovní rybolov a rybáři v nich mohou ulovit kromě běžného kapra i lína, tlouště nebo candáta.

Nyní se pustili do chovu dalších druhů a tak se v nejbližší době mohou ocitnout na háčku ve větší míře i amuři nebo líni.
„Zkusili jsme i siveny americké. Děláme to pro své členy, aby bylo pestřejší složení sportovních vod,“ doplnil Zemek. Jenže siveny vysadili 20. června a asi za dva dny nato přišla velká voda. Rožmitálští tak společně s nepřízní počasí zajistili zajímavé úlovky svým kolegům níže ve vodách říčky Vlčavy. Siven americký je lososovitá ryba původem ze Severní Ameriky. Je podobný pstruhu potočnímu a také žije obdobným způsobem.

Siven je přizpůsobený extrémně tvrdým podmínkám. Snáší velmi nízké teploty a dokonce i značnou kyselost vody – dokáže tak přežívat v kyselých vodách nebo jezerech, kde by už žádný jiný druh nemohl existovat.