Stejně jako to po léta praktikuje Jiřina z Příbrami, matka tří dětí. „Když cítím, že mi není dobře, okamžitě běžím pro antibiotika. Nemám čas ležet. Hlavně, že mi pomůžou a nic kolem toho neřeším," svěřila se nejednou. Jenomže si neuvědomila, že se „džbán naplní a ucho utrhne". Dnes Jiřině antibiotika nezabírají a nezbývá jí, než na několik dní ulehnout do postele nebo si dojít k lékaři. Ale ani u něho nebývá vždy jistota, že předepíše správný lék. 

Co říká primář Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram MVDr. Petr Ježek na praxi, kdy lékař nasadí pacientovi postupně třeba i tři různá antibiotika po sobě, protože ta předešlá nezabírají? „Může se stát, že i správně nasazené antibiotikum selže. Důvodů je více. Nicméně tato praxe nasvědčuje spíše tomu, že lékař používá metodu pokusu a omylu. To je samozřejmě velmi špatná praktika."

Přijďte se poradit do lékárny

Již po osmé se letos v České republice u příležitosti Evropského antibiotického dne, který každoročně připadá na 18. listopad, konají akce upozorňující na hrozbu ztráty účinnosti antibiotik. Iniciativa, kterou organizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace, má napomoci k obezřetnému používání antibiotik a poukázat na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Ze závěrů celoevropského průzkumu publikovaného v roce 2013 vyplynulo, že 84% evropské populace si je vědomo skutečnosti, že nesprávné používání antibiotik způsobuje ztrátu jejich účinnosti. Avšak téměř 49% nevědělo, že antibiotika jsou neúčinná proti nachlazení, běžné viróze a chřipce a 18% uvedlo, že právě chřipka byla důvodem, proč antibiotika naposledy užívali.

Při příležitosti Evropského antibiotického dne se proto pravidelně koná také projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren. Letos se uskuteční již 6. ročník a lékárna Oblastní nemocnice Příbram se do této informační kampaně, zaměřené na problematiku užívání antibiotik, tradičně zapojuje.