K bohaté nabídce expozicí v nově zrekonstruované Oranžérii (někdejší barokní skleník) přibyla od června malá výstava dobových panenek v přilehlé místnosti u Návštěvního centra zámku Dobříš.
„Krásné panenky věnovala zámku Dobříš sběratelka paní Dvořáková ze Sloupu u Davle. I ostatní vystavené předměty jsou ze soukromých sbírek. Panenky byly odnepaměti oblíbenou součástí každého zámku, hrávaly si s nimi princezny a princové, děti… Nevíme, kdo konkrétně si hrával s těmito panenkami, ale nyní jsou u nás vystaveny proto, aby udělaly radost,” říká Kateřina Doušová ze zámku Dobříš. Několik desítek panenek různých velikostí doplňuje roztomilý nábytek pro panenky, který byl vyroben už v roce 1910, jídelní židlička/stoleček pro panenky, vějíře, kočárky či kočárek-rikša s panenkou, který je přes 70 let starý.
Vstupné na výstavu panenek je 30 koru, k vidění je v otevírací době návštěvního centra.
Legendární Krteček
Výstavám v nově zrekonstruované Oranžérii dominuje postava Krtečka, legendární pohádkové postavičky od Zdeňka Milera. „V expozici je umístěno hned několik krtečků a jeho zvířecích kamarádů, hracích prvků a zábavy včetně dětmi oblíbené skluzavky. Nechybí pohádkové obrázky a výtvarný koutek, videoprojekce s pohádkami o krtečkovi, krtkovo růžové autíčko, balon a mnoho dalšího. Výstavní části dominují originální skici obrázků Zdeňka Milera a obrazy od Emilie Milerové,” láká do Oranžérie ředitel zámku Dobříš Pavel Krejcárek.
Za zvířátky v tajuplném lese
V dalších částech Oranžérie jsou umístěné interaktivní výstavy pro všechny generace - Tajuplný les a Voda. Tajuplný les seznamuje návštěvníky s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po světě. Děti si při prolézání malým tunelem vyzkouší pocit z života podzemních zvířátek a několik obyvatel lesa spatří tváří v tvář.
Zámek Dobříš:
Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování.
Jak chutná voda z brdských lesů?
V navazující expozici, která se věnuje vodě, se návštěvníci seznámí s vodou ve všech skupenstvích. Spoustu věcí si vyzkouší “na vlastní kůži”, třeba jaké bylo tahat ledové kry za dob starého ledařského řemesla. Ochutnají vodu z brdských lesů, seznámí se se Škeblí rybničnou a na vlastní oči si prohlédnou historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld. Nejen místního obyvatele zaujme ukázka toho, jak funguje koloběh vody v přírodě a jak se z dešťové vody stane pitná.
Největší venkovní výmalba ve střední Evropě
„V Oranžérii je k vidění rovněž expozice zámeckého zahradnictví s několika tropickými plodinami, či ukázky kamenosochařské výzdoby od Františka Ignáce Platzera. V neposlední řadě je velkým unikátem vnější severní stěna Oranžérie, na které se vyjímá nově obnovená iluzivní malba s architektonickými výjevy. Jde o největší venkovní výmalbu ve střední Evropě,” říká Pavel Krejcárek.
Procházka zámeckým parkem
Lákadlem pro návštěvníky je také francouzský park s překrásnými buxusy, fontánami, majestátnými sousošími a květinovou výsadbou, který v uplynulých letech prošel rozsáhlou revitalizací.
Více informací na www.zamekdobris.cz.