Je doba dovolených a lidé touží po odpočinku. Jenomže každý si relaxaci představuje jinak. Na jedné straně jsou ti, kteří se chtějí z dovolené u řeky vrátit ve zdraví, na straně druhé stojí majitelé rychlých motorových plavidel, z nichž někteří nerespektují plavce. Lze si představit, která skupina lidí je početnější.

CO SE JEŠTĚ MUSÍ STÁT?

Tragédie, která se stala na Orlíku zhruba před měsícem, při níž po srážce loďky a vodního skútru zemřela osmnáctiletá žena, rozpoutala boj o zpřísnění dopravních pravidel na řece. Ani se pořádně neví, kdo je viníkem. Ví se ale, že neexistují opatření, která by na vodě ochránila „slabší" jedince před silou a rychlostí motorů. Co se všechno ještě musí stát, aby se tím vláda bezpečností rekreantů začala zodpovědně zabývat?

Je sobota odpoledne. Na terase Hořovické chaty v Cholíně se živě debatuje nad dokumenty, mezi nimiž close Provozovatelka Hořovické chaty v Cholíně a Bohumila Rýznerová, učitelka z Chomutova, která do Cholína pravidelně jezdí jak s dětmi, tak sama na dovolenou. Obě podporují iniciativu pro zpřísnění pravidel na vodě. info Zdroj: Markéta Jankovská zoom_in nelze přehlédnout petice se stovkami podpisů od rekreantů, hostů, zástupců různých spolků, kteří usilují o společnou věc – aby se nemuseli bát do vody. Přitom nejde jen o rekreanty mezi nimiž jsou děti, ale třeba o trénující sportovce, jak potvrzuje z vlastní zkušenosti provozovatelka Hořovické chaty Alena Campodonico.

„Měli jsme tu koncem června kanoisty a kluk na skútru na ně najížděl. Dvakrát se vrátil a trenér na něj volal přes rozhlas, ať jede pryč, že tam má malé děti. Tak se vrátil ještě jednou, najel na ně, aby jim udělal pořádné vlny," popisuje jednu z modelových situací na Vltavě, která přesně ukazuje, o co některým majitelům skútrů skutečně jde. „Neexistují žádné hranice, které by určovaly, kdo se kde může bezpečně pohybovat. Každý dělá „jen" to, co mu stát dovolí," uvažuje provozovatelka chaty, která rok co rok ubytovává hosty, mezi nimi spoustu školáků i klientů různých zdravotnických a sociálních zařízení.

VYMEZENÍ PLOCH PRO PLAVCE? TO JE ŠPATNĚ

close Společné úsilí o zpřísnění pravidel provozu vodních skútrů na Vltavě chtějí Kateřina a Petr Závadovi ze Spolku pro ochranu přírody a krajiny v oblasti Slapského jezera dotáhnout do úspěšného konce. info Zdroj: Markéta Jankovská zoom_in Do debaty se přidává předseda Spolku pro ochranu přírody a krajiny v oblasti Slapského jezera (SOPK) Petr Závada, jeden z lidí, který oslovuje české politické špičky, aby se tématem začaly zabývat. Včetně ministra dopravy Dana Ťoka. „Od toho neštěstí jsme nezaznamenali sebemenší gesto, že by byla snaha provoz skútrů omezit. Naopak to ministr Ťok obhajuje a svádí na Evropskou unii. To je lež. Navrhuje jakési ohrádky pro plavce, ale jakmile někdo tu ohrádku překročí, bude to vstup na vlastní nebezpečí? To je špatně," tvrdí Petr Závada. Jeho kolegyně a manželka Kateřina dodává, že politici u nás chtějí docílit, aby skútry měly absolutní přednost. „Copak je to normální? Všude ve světě to funguje právě naopak, protože lodě bez motoru se hůře manipulují. Tady na Vltavě to udělali úplně obráceně. No to je absurdní! Pokud se nezmění pravidla, něco se přihodí," obává se Kateřina Závadová.

VSTŘÍCNÁ REAKCE SOBOTKY VZBUDILA NADĚJI

O tom, že Orlík a Slapy se v boji proti skútrům na řece spojily, jsme psali. Členové SOPK zahájili své close Kemp Cholín. Zrovna loni tu podle výpovědi rekreantů skútr najel ve vodě na starší ženu, která utrpěla četná zranění. info Zdroj: Markéta Jankovská zoom_in protesty proti vodním skútrům už loni, kdy začala platit novela zákona, která umožnila pohyb skútrů na Slapech a na Orlíku. Obrátili se na Ministerstvo dopravy a pak na poslance a senátory, ale bezvýsledně. Den poté, kdy na Orlíku po nájezdu vodního skútru na pramici zahynula osmnáctiletá dívka, poslali otevřený dopis předsedovi vlády ČR Bohumilu Sobotkovi. „Pan premiér nás příjemně překvapil. Pověřil ředitele poradců a poradkyň předsedy vlády Vladimíra Špidlu, aby s námi vše projednal. Musím přiznat, že v nás vzbudil naději," uvedl Petr Závada s tím, že každý má nárok na zábavu, nesmí ale ohrožovat životy ostatních. „Na silnicích je to trochu jiné – dopravu na nich potřebujeme a vstupujeme tam vědomě do rizika. Vodní skútry jsou ale jenom pro zábavu," míní Petr Závada, kterého těší vstřícná reakce Úřadu vlády ČR.

V otevřeném dopise premiérovi navrhují legislativní změny. Mezi nimi je například vyloučení provozu vodních skútrů v exponovaných rekreačních oblastech do doby úplného vyšetření nedávné tragické události na Orlíku. Dále pak vrátit omezení rekreační motorové plavby minimálně na stav platný před 15. dubnem 2015. Také například navrhují znovu posoudit klasifikaci vodních nádrží Slapy a Orlík jako dopravně významné vodní cesty.

Internetovou petici na Omezení provozu motorových plavidel na Orlické přehradě, jejíž autorkou je Klára Pešková, podepsalo už téměř 1200 lidí a podpisy stále přibývají.

Závadovi nechtějí s dalšími kroky otálet. Jen co se starosta Orlíku Jan Mára vrátí z dovolené, bude jejich společná snaha podpořená starosty sedmnácti dotčených obcí a podpisy na peticích pokračovat.

Motorové lodě a skútry by měly mít na vodě přísnější pravidla 

close Milan a David Hrubantovi při odpoledním rybaření v kempu na Cholíně. info Zdroj: Markéta Jankovská zoom_in

FRAJEŘINKY ze strany řidičů silných a rychlých vozidel den co den znepříjemňují provoz nejen na silnicích, ale teď už i na vodě, kde zřejmě neplatí pořádná pravidla. Stačí si jen u Vltavy posedět, natož si jít zaplavat, a už vůbec ne řeku přeplavat. Nikdy nevíte, co přes vás přejede. Plavec totiž, i když se před vstupem do řeky, kde je provoz skoro jako na silnici, rozhlédne, nemá šanci uniknout. Takhle to dnes vnímají obyvatelé břehu řeky a lidé, kteří si přijíždějí k řece odpočinout. Příkladem může být třeba Cholín na Slapské přehradě. „Loni tady v kempu motorový člun najel na jednu starší paní, a to byla pár metrů od břehu. Měla několik pořádných šrámů na obličeji. Ten řidič člunu se ještě divil, co mu vůbec někdo leze do cesty," vzpomínají na loňský případ obyvatelé kempu bratranci Milan a David Hrubantovi (na snímku zleva při odpoledním rybaření). Už dvanáct let jezdí na stejné místo a co se děje poslední rok, to prý už nemá obdoby. „Dříve to tu bylo klidné, ale loni tu povolili provoz pro silnější lodě a skútry, a ty se předvádějí. Kličkují, rozvlní vodu a pak se tím hrozně baví. Takže ani rybaření tím pádem není, co bývalo, ryby tu nemají klid," dodává Milan.