VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Příbramským deníkem na návštěvě v Chotilsku

Chotilsko /ROZHOVOR, ZAJÍMAVOSTI, STŘÍPKY/ - Redakce Příbramského deníku navštívila Chotilsko. V následujícím textu najdete povídání se starostou Jiřím Šťástkou o životě, úspěších a plánech obce, zajímavosti z kronik, střípky a povídání s obyvatelkou Libuší Duškovou.

15.2.2014
SDÍLEJ:

Starosta Chotilska Jiří Šťástka.Foto: Markéta Jankovská

Spousta obcí by mohla Chotilsku závidět přírodu, která jej obklopuje. Že si toho zdejší obyvatelé považují, upozorňují žluté cedule na vratech a domech, vyjadřující protest proti těžbě zlata. To je snad jediné téma, které opakovaně nedá starostovi Chotilska Jiřímu Šťástkovi klidně spát. A nejen jemu, ale všem, kterým záleží na zachování přírody. Hrozba těžby zlata kyanidem a arsenem nejen v Povltaví a její nebezpečné následky opět v posledním roce nutí starosty k setkávání s vědci a odborníky na životní prostředí, k besedám a protestním akcím.

Co bude dál? „Bude se konat seminář 25. února v Poslanecké sněmovně, který pořádá občanské sdružení Veselý vrch ve spolupráci se sdružením Čechy nad zlato. Seminář by měl příslušným novým poslancům nastínit problematiku těžby v ČR a chtěli bychom tam pozvat několik odborníků, aby věc zároveň vysvětlili," říká starosta Chotilska, jenž nepopírá obavy z budoucnosti. „Jak jsme za jedno s Jiřím Bendlem ze sdružení Veselý vrch, nejde už jen o Mokrsko, ale o celou planetu a naše děti. Nechceme jim tu zanechat tikající bombu plnou jedovatých látek," dodává.

Přestože těžba zlata je téma nejzásadnější, není jediné, kterým se musí vedení obce zabývat. Loni se podařila spousta věcí. Mezi nejvýznamnější patří otevření nové expozice staré řeky Vltavy, když byla ještě bez přehrad.

Pokračováním zápasu letos bude rozsáhlá stavba úpravny vody a připojení osad, což se loni nepodařilo dokončit. „Rádi bychom to dokončili v letošním roce. Tato úpravna má zásobovat vodou postupně Chotilsko, Prostřední Lhotu, Mokrsko a v plánu je přivaděč vody pro Nový Knín. Zároveň nadějně vypadá výstavba Drtinovy rozhledny na Besedné. Pokud by obě tyto akce byly realizovány, měli bychom do voleb fofr a letošní rok by byl velmi úspěšný," uvažuje Jiří Šťástka.

Lesní klub v Prostřední Lhotě učí děti soužití s přírodou

Lesní rodinný klub pod Trolím vrchem v Prostřední Lhotě.

VÍC DĚTÍ NEŽ MÍST VE ŠKOLKÁCH. To byl důvod, proč se Soňa Sladkovská z Prostřední Lhoty (na snímku vpravo) rozhodla vybudovat u sebe doma malou školičku pod názvem Lesní rodinný klub pod Trolím vrchem. Občanské sdružení, které pod tímto názvem založila, se nechalo inspirovat lesními dětskými školkami v severských zemích. Devět dětí ve věku od 3 do 6 let se tu učí zdravému, harmonickému životu s pobytem v přírodě a prvky Montessori. „Místní maminky neměly kam umístit děti, místa v klasických školkách v okolí nejsou, a tak vznikl nápad vytvořit lesní klub. Vlastně jsem založila občanské sdružení, které ve spolupráci s obcí Chotilsko může pro maminky neumístěných dětí vyjednat dotace. Tudíž mohou mít slevu na příspěvek za hlídání dětí," vysvětlila zakladatelka sdružení Soňa Sladkovská, která, jak prozradila, má čtyři děti, je zdravotní sestrou a zároveň lektorkou pro práci s rodinou. „Vždycky jsem chtěla pracovat ve zdravotnickém zařízení. Až teď se mi přání splnilo," svěřila se Příbramskému deníku.

Libuše Dušková: Žije se tu krásně, ale je tu na mě až moc velký klid

Obyvatelka Chotilska Libuše Dušková na své zahrádce.

Libuše Dušková se rozhodla pro život v Chotilsku před deseti lety. Se synem postavila domek, za nímž je na první pohled vidět, jak moc ji baví práce na zahrádce.

Libuši jsme zastihli na návsi při třídění odpadu. „Na třídění si obec zakládá a lidi si už postupně zvykli," konstatuje. Co se Libuši na životě v Chotilsku nejvíc líbí? „Žije se tu krásně, ale je tu až moc velký klid. Přestože nejsem žádný pijan, chybí mi tu hospoda, kde by se lidi mohli scházet. Já bych si třeba občas na hodinku šla popovídat. No, bohužel," krčí Libuše rameny.

Ráda chodí na procházky do okolí. Ale vzhledem k tomu, že Libuše příští rok oslaví sedmdesátku, nerada chodí sama. „Okolní vesničky jsou blízko, takže to jde, jen teď v zimě jsou cesty zablácené," říká Libuše a ukazuje směrem k zahrádce, „Tady se vyžívám. Rozšiřuji záhony jahod, jen se stromy je to horší. Je tu spodní voda a málokterý stromek tu vydrží, jen okrasný."

Co se praví v kronikách?

1942 – Byl nařízen sběr teplého prádla a kožichů pro vojsko Německé, kterého se ovšem málo sebralo, neboť měl každý sám nouzi o šatstvo. Válka Německa s Anglií se stále udržuje a není naděje na brzký konec. Opomenul jsem v r. 1941 zapsati, že na podzim t.r. vypukla válka s Ruskem.1942 – Byly vydány lístky na dříví. V dubnu byl nařízen sběr zvonů, zde v Chotilsku byl ušetřen obezřetností pana majora Maška zdejšího rodáka, který vedl obecní úřad za nemocného tehdy starostu Jana Bartáka. 

1943 – V lednu 18. musely všichni židé odjeti do koncentračního tábora v Terezíně a není mi známo, že by se některý z nich vrátil, neboť všechny otrávily Němci v plynových komorách.1944 – Byly zřízeny přísné hlídky, neb se objevovaly v okolí parašutisté. Hlídky byly kontrolovány naším četnictvem a Němci. 5.7. přeletělo spousta spojeneckých bombardérů naše území a shazovaly spousty staniolových papírů. Obyvatelstvo s tohoto soudilo, že se Německo brzy zhroutí.1948 – V tomto roce byla zima deštivá, málo sněhu a jaro bylo též pěkné, takže se mohli brzy zaseti směsky ke krmení, neboť jetele úplně vyhynuly v r.1947 následkem velkého sucha. V dubnu 6. byla nařízena národní správa na statek p. Radima Štětiny v Chotilsku s těchto důvodů: Okresní národní výbor v Příbrami zjistil, že v podniku tomto jest ohrožen plynulý chod výroby hospodářského života. K tomuto nálezu podotýkám já kronikář jakožto odborník, že důvod tento nezakládal se na pravdě, neboť hospodářství p. Radima Štětiny bylo prvotřídně obhospodařováno a ani píď půdy nezahálela ladem. Současně v stejné době byla nařízena národní správa na statek p. Zdeňka Drtiny v Hněvšíně. (Zdroj: webové stránky Chotilska, doslovný přepis )

Žijeme tady spolu aneb oblíbené místo pro procházky

Na skále vyčnívající nad údolím řeky na pravém břehu Vltavy a Slapské vodní nádrže nedaleko osady Hrazany v areálu bývalého keltského oppida, kde se tyčí žulový kříž z roku 1939, na místě zvaném vyhlídka opata Zavorala, se loni v červenci otevřela veřejnosti nová naučné stezky a zároveň odhalení pamětní desky věnované strahovskému opatovi ThDr. Metodu Janu Zavoralovi, rodákovi z nedalekého Neveklova, který miloval tento kraj a byl mecenášem pro mnohé jeho obyvatele.

Akce proběhla za účasti veřejnosti a starostů obcí Chotilsko (Jiří Šťástka), Křečovice (Robert Nečas) a Radíč (Stanislav Krampera).

Na vzniku Zavoralovy naučné stezky, který finančně podpořila Obec Chotilsko, a jejíž obsahovou náplň zpracoval Český svaz ochránců přírody, se podílel též PaedDr. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram.

Nová naučná stezka obsahuje 7 zastavení a navazuje na stávající stezku o keltském oppidu Hrazany. Na opačném břehu řeky, který je přístupný přívozem u Živohoště, lze navštívit třetí naučnou stezku nazvanou podle dalšího významného rodáka Františka Drtiny. (webové stránky Hornického muzea Příbram)

Autor: Markéta Lišková

15.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 810 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Operátor/operátorka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 29895 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: operátor/ka výroby kabelové konfekce, mzda úměrně výkonu až 142 Kč na hodinu,, průměrná mzda na této pozici kolem 115 Kč, stravenky 100 Kč denně, čtvrtletní bonusy za docházku,, penzijní připojištění, sick days, firemní akce. , Možnost přesčasů pro ty, kteří si chtějí přivydělat a zkráceného úvazku pro matky s malými dětmi. Preferujeme práci na ranní směně, odpolední vyjímečně., Při směnách svoz z Příbrami., Smlouva na dobu neurčitou., Zkrácený úvazek možný., Pozice vhodná i pro absolventy s dobrým zrakem a manuální zručností. Všechny ZAUČÍME., Kontakt: Bromová Markéta, tel.: 318 665 016, e-mail: personalni@kemmler-electronic.com, Místo výkonu práce:KEMMLER Electronic s.r.o., Cvokařská 123, Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Kemmler electronic, s.r.o., Cvokařská, č.p. 123, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Jana Wallenfelsová, +420 318 665 016,318 666 526.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidiči sk. B - rozvoz nábytku. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: řidiči sk. B - rozvoz nábytku, Požadavky:, řidičské oprávnění sk.B, zkušenosti s rozvozem nábytku výhodou, spolehlivost, komunikativnost, příjemné vystupování, Nástup možný dle dohody. Mzda: od 25 000,- Kč, Kontakt:Podlipská Jana, tel.: 608 444 910, e-mail: lpnabytek@seznam.cz, Místo výkonu práce:Ladislav Pešek, Zberazská č.p. 558, Sedlčany. Pracoviště: Ladislav pešek, Zberazská, č.p. 558, 264 01 Sedlčany. Informace: Jana Podlipská, +420 608 444 910.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 19 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Obsluha zemních a příbuzných strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pozice: Obsluha zemních a příbuzných strojů, OC, požadavky: platný průkaz strojníka (lopatová rypadla kolová, nakladače), praxe jako strojník 3 roky, nástup: ihned, mzda: 19000 - 22000.- Kč, kontakt: Prudký Vlastimil, tel.: 602 149 680, místo výkonu práce: Příbram IV - Husova 256. Pracoviště: Kosta příbram s.r.o., Husova, č.p. 256, 261 01 Příbram 1. Informace: Vlastimil Prudký, +420 602 149 680.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 30 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Správci kmenových dat. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: správci kmenových dat, Vhodné pro OZP, Vaším úkolem bude: správa a průběžná aktualizace kmenových dat materiálu v informačním systému SAP (materiál výrobní, režijní, obalový), zajištění aktuálního stavu indexů a šarží výrobního materiálu., Požadujeme: minimálně SŠ vzdělání, praxi na obdobné pozici min. 2 roky, výborná znalost SAP,, komunikativní znalost AJ (případně NJ), uživatelskou znalost MS Office, velmi dobré komunikační schopnosti, spolehlivost, pečlivost, samostatnost, analytické myšlení, Zaměstnanecké výhody: motivující finanční ohodnocení, zvýhodněné odměny za práci přesčas, odměna za splnění fondu pracovní doby, odměna za doporučení zaměstnance, týden dovolené navíc, slevové programy na volnočasové aktivity, firemní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, práce v moderním a čistém prostředí., Nástup možný ihned. Mzda: 30 000,- Kč, Kontakt: Baumannová Alexandra Mgr., tel.: 318 493 360, 8:00 - 16:00 hod, e-mail: a.baumannova@kostal.com, Místo výkonu práce: Kostal Kontakt Systeme GmbH - organizační složka, Čenkov č.p. 8, Jince. Pracoviště: Kostal kontakt systeme gmbh - organizační složka, 262 23 Jince. Informace: Alexandra Baumannová, +420 318 493 360.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spolek ve čtvrtek společně s příbramskými muzikanty zavzpomínal na Karla Kryla.
22

Obrazem: Muzikanti si připomněli narozeniny Karla Kryla

Ilustrační foto.

Zloději kol mají pré, zámek je často odradit nedokáže

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

Střední Čechy – Boj říčanské radnice o obnovení zákazu průjezdu kamionů těžších než 12 tun, jehož listopadové vyhlášení bylo v únoru zrušeno kvůli nesrovnalostem v úředním postupu, dospěl k novému mezníku. Poté, co se Městský úřad v Říčanech obrátil na radu kraje s žádostí o stanovisko k připravovanému omezení tranzitní dopravy na svém území, radní v pondělí odpověděli: žádají o doplnění návrhu objízdných tras.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Střední Čechy – Požadoval třicet tisíc korun, prozatím vysoudil necelou polovinu: dvanáct tisíc korun. To v pondělí odpoledne sdělil někdejšímu hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi svým nepravomocným rozhodnutím Obvodní soud pro Prahu 2. Projednával jeho žalobu na stát v souvislosti s děním u středočeského soudu, u něhož Rath byl (a stále ještě je) souzen v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na stavební a zdravotnické zakázky Středočeského kraje. Proti aktuálnímu rozhodnutí je možno podat odvolání; věcí by se pak ještě zabýval odvolací senát Městského soudu v Praze.

Lékaři bez hranic představují prostředí svých misí

Příbram – Lékaře bez hranic asi znají téměř všichni. Tato organizace má dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná a tím druhým je přinášet o tom svědectví. Názorně tím přibližují práci organizace a krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí. Pomáhá jim v tom interaktivní výstava Lékaři bez hranic zblízka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT