VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Příbramským deníkem na návštěvě v Chotilsku

Chotilsko /ROZHOVOR, ZAJÍMAVOSTI, STŘÍPKY/ - Redakce Příbramského deníku navštívila Chotilsko. V následujícím textu najdete povídání se starostou Jiřím Šťástkou o životě, úspěších a plánech obce, zajímavosti z kronik, střípky a povídání s obyvatelkou Libuší Duškovou.

15.2.2014
SDÍLEJ:

Starosta Chotilska Jiří Šťástka.Foto: Markéta Jankovská

Spousta obcí by mohla Chotilsku závidět přírodu, která jej obklopuje. Že si toho zdejší obyvatelé považují, upozorňují žluté cedule na vratech a domech, vyjadřující protest proti těžbě zlata. To je snad jediné téma, které opakovaně nedá starostovi Chotilska Jiřímu Šťástkovi klidně spát. A nejen jemu, ale všem, kterým záleží na zachování přírody. Hrozba těžby zlata kyanidem a arsenem nejen v Povltaví a její nebezpečné následky opět v posledním roce nutí starosty k setkávání s vědci a odborníky na životní prostředí, k besedám a protestním akcím.

Co bude dál? „Bude se konat seminář 25. února v Poslanecké sněmovně, který pořádá občanské sdružení Veselý vrch ve spolupráci se sdružením Čechy nad zlato. Seminář by měl příslušným novým poslancům nastínit problematiku těžby v ČR a chtěli bychom tam pozvat několik odborníků, aby věc zároveň vysvětlili," říká starosta Chotilska, jenž nepopírá obavy z budoucnosti. „Jak jsme za jedno s Jiřím Bendlem ze sdružení Veselý vrch, nejde už jen o Mokrsko, ale o celou planetu a naše děti. Nechceme jim tu zanechat tikající bombu plnou jedovatých látek," dodává.

Přestože těžba zlata je téma nejzásadnější, není jediné, kterým se musí vedení obce zabývat. Loni se podařila spousta věcí. Mezi nejvýznamnější patří otevření nové expozice staré řeky Vltavy, když byla ještě bez přehrad.

Pokračováním zápasu letos bude rozsáhlá stavba úpravny vody a připojení osad, což se loni nepodařilo dokončit. „Rádi bychom to dokončili v letošním roce. Tato úpravna má zásobovat vodou postupně Chotilsko, Prostřední Lhotu, Mokrsko a v plánu je přivaděč vody pro Nový Knín. Zároveň nadějně vypadá výstavba Drtinovy rozhledny na Besedné. Pokud by obě tyto akce byly realizovány, měli bychom do voleb fofr a letošní rok by byl velmi úspěšný," uvažuje Jiří Šťástka.

Lesní klub v Prostřední Lhotě učí děti soužití s přírodou

Lesní rodinný klub pod Trolím vrchem v Prostřední Lhotě.

VÍC DĚTÍ NEŽ MÍST VE ŠKOLKÁCH. To byl důvod, proč se Soňa Sladkovská z Prostřední Lhoty (na snímku vpravo) rozhodla vybudovat u sebe doma malou školičku pod názvem Lesní rodinný klub pod Trolím vrchem. Občanské sdružení, které pod tímto názvem založila, se nechalo inspirovat lesními dětskými školkami v severských zemích. Devět dětí ve věku od 3 do 6 let se tu učí zdravému, harmonickému životu s pobytem v přírodě a prvky Montessori. „Místní maminky neměly kam umístit děti, místa v klasických školkách v okolí nejsou, a tak vznikl nápad vytvořit lesní klub. Vlastně jsem založila občanské sdružení, které ve spolupráci s obcí Chotilsko může pro maminky neumístěných dětí vyjednat dotace. Tudíž mohou mít slevu na příspěvek za hlídání dětí," vysvětlila zakladatelka sdružení Soňa Sladkovská, která, jak prozradila, má čtyři děti, je zdravotní sestrou a zároveň lektorkou pro práci s rodinou. „Vždycky jsem chtěla pracovat ve zdravotnickém zařízení. Až teď se mi přání splnilo," svěřila se Příbramskému deníku.

Libuše Dušková: Žije se tu krásně, ale je tu na mě až moc velký klid

Obyvatelka Chotilska Libuše Dušková na své zahrádce.

Libuše Dušková se rozhodla pro život v Chotilsku před deseti lety. Se synem postavila domek, za nímž je na první pohled vidět, jak moc ji baví práce na zahrádce.

Libuši jsme zastihli na návsi při třídění odpadu. „Na třídění si obec zakládá a lidi si už postupně zvykli," konstatuje. Co se Libuši na životě v Chotilsku nejvíc líbí? „Žije se tu krásně, ale je tu až moc velký klid. Přestože nejsem žádný pijan, chybí mi tu hospoda, kde by se lidi mohli scházet. Já bych si třeba občas na hodinku šla popovídat. No, bohužel," krčí Libuše rameny.

Ráda chodí na procházky do okolí. Ale vzhledem k tomu, že Libuše příští rok oslaví sedmdesátku, nerada chodí sama. „Okolní vesničky jsou blízko, takže to jde, jen teď v zimě jsou cesty zablácené," říká Libuše a ukazuje směrem k zahrádce, „Tady se vyžívám. Rozšiřuji záhony jahod, jen se stromy je to horší. Je tu spodní voda a málokterý stromek tu vydrží, jen okrasný."

Co se praví v kronikách?

1942 – Byl nařízen sběr teplého prádla a kožichů pro vojsko Německé, kterého se ovšem málo sebralo, neboť měl každý sám nouzi o šatstvo. Válka Německa s Anglií se stále udržuje a není naděje na brzký konec. Opomenul jsem v r. 1941 zapsati, že na podzim t.r. vypukla válka s Ruskem.1942 – Byly vydány lístky na dříví. V dubnu byl nařízen sběr zvonů, zde v Chotilsku byl ušetřen obezřetností pana majora Maška zdejšího rodáka, který vedl obecní úřad za nemocného tehdy starostu Jana Bartáka. 

1943 – V lednu 18. musely všichni židé odjeti do koncentračního tábora v Terezíně a není mi známo, že by se některý z nich vrátil, neboť všechny otrávily Němci v plynových komorách.1944 – Byly zřízeny přísné hlídky, neb se objevovaly v okolí parašutisté. Hlídky byly kontrolovány naším četnictvem a Němci. 5.7. přeletělo spousta spojeneckých bombardérů naše území a shazovaly spousty staniolových papírů. Obyvatelstvo s tohoto soudilo, že se Německo brzy zhroutí.1948 – V tomto roce byla zima deštivá, málo sněhu a jaro bylo též pěkné, takže se mohli brzy zaseti směsky ke krmení, neboť jetele úplně vyhynuly v r.1947 následkem velkého sucha. V dubnu 6. byla nařízena národní správa na statek p. Radima Štětiny v Chotilsku s těchto důvodů: Okresní národní výbor v Příbrami zjistil, že v podniku tomto jest ohrožen plynulý chod výroby hospodářského života. K tomuto nálezu podotýkám já kronikář jakožto odborník, že důvod tento nezakládal se na pravdě, neboť hospodářství p. Radima Štětiny bylo prvotřídně obhospodařováno a ani píď půdy nezahálela ladem. Současně v stejné době byla nařízena národní správa na statek p. Zdeňka Drtiny v Hněvšíně. (Zdroj: webové stránky Chotilska, doslovný přepis )

Žijeme tady spolu aneb oblíbené místo pro procházky

Na skále vyčnívající nad údolím řeky na pravém břehu Vltavy a Slapské vodní nádrže nedaleko osady Hrazany v areálu bývalého keltského oppida, kde se tyčí žulový kříž z roku 1939, na místě zvaném vyhlídka opata Zavorala, se loni v červenci otevřela veřejnosti nová naučné stezky a zároveň odhalení pamětní desky věnované strahovskému opatovi ThDr. Metodu Janu Zavoralovi, rodákovi z nedalekého Neveklova, který miloval tento kraj a byl mecenášem pro mnohé jeho obyvatele.

Akce proběhla za účasti veřejnosti a starostů obcí Chotilsko (Jiří Šťástka), Křečovice (Robert Nečas) a Radíč (Stanislav Krampera).

Na vzniku Zavoralovy naučné stezky, který finančně podpořila Obec Chotilsko, a jejíž obsahovou náplň zpracoval Český svaz ochránců přírody, se podílel též PaedDr. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram.

Nová naučná stezka obsahuje 7 zastavení a navazuje na stávající stezku o keltském oppidu Hrazany. Na opačném břehu řeky, který je přístupný přívozem u Živohoště, lze navštívit třetí naučnou stezku nazvanou podle dalšího významného rodáka Františka Drtiny. (webové stránky Hornického muzea Příbram)

Autor: Markéta Lišková

15.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: obsluha strojů na balení, plnění a etiketování, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Jedná se o práci v chladném prostředí, převážně ve stoje, fyzicky náročná práce, pro osoby s dobrým zdravotním stavem., Nástup: od 3.8.2018 do 2.11.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Kupec Ivan, tel.: 602 225 361, osobně - Kňovická 1249, Sedlčany, pa 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: A-Z power CZ s.r.o. provozovna Sedlčany, Kňovická č.p. 1249, Sedlčany. Pracoviště: A-z power cz s.r.o. provozovna sedlčany, Kňovická, č.p. 1249, 264 01 Sedlčany. Informace: Ivan Kupec, +420 602 225 361.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělníci do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: dělníci do výroby, OC, Náplň práce: řezání a frézování dřevěného materiálu, Požadujeme: pečlivost, manuální zručnost podmínkou, spolehlivost a zodpovědnost, Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Spálenský Jan, e-mail: jan@spalensky.cz, Místo výkonu práce: SPÁLENSKÝ - DŘEVĚNÉ LIŠTY, s.r.o., Kamýk nad Vltavou č.p. 132, 262 63 Kamýk nad Vltavou. Pracoviště: Spálenský - dřevěné lišty, s.r.o., 262 63 Kamýk nad Vltavou. Informace: Jan Spálenský, +420 318 841 128.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači v prodejnách Pokladní/prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pokladní/prodavači, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, Lze i na zkrácený úvazek., Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 14 650,- až 20 500,- Kč, Kontakt: Ledl Martin, tel.: 720 971 072, e-mail: martin.ledl@penny.cz, Místo výkonu práce: Penny Market s.r.o., Březnice, Hlubyňská č.p. 805, 262 72 Březnice. Pracoviště: Penny market s.r.o., březnice, Hlubyňská, č.p. 805, 262 72 Březnice. Informace: Martin Ledl, +420 720 971 072.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - DOBŘÍŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě DOBŘÍŠ. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště dobříš, U Pivovaru, č.p. 1656, 263 01 Dobříš. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT