VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Příbramským deníkem na návštěvě v Chotilsku

Chotilsko /ROZHOVOR, ZAJÍMAVOSTI, STŘÍPKY/ - Redakce Příbramského deníku navštívila Chotilsko. V následujícím textu najdete povídání se starostou Jiřím Šťástkou o životě, úspěších a plánech obce, zajímavosti z kronik, střípky a povídání s obyvatelkou Libuší Duškovou.

15.2.2014
SDÍLEJ:

Starosta Chotilska Jiří Šťástka.Foto: Markéta Jankovská

Spousta obcí by mohla Chotilsku závidět přírodu, která jej obklopuje. Že si toho zdejší obyvatelé považují, upozorňují žluté cedule na vratech a domech, vyjadřující protest proti těžbě zlata. To je snad jediné téma, které opakovaně nedá starostovi Chotilska Jiřímu Šťástkovi klidně spát. A nejen jemu, ale všem, kterým záleží na zachování přírody. Hrozba těžby zlata kyanidem a arsenem nejen v Povltaví a její nebezpečné následky opět v posledním roce nutí starosty k setkávání s vědci a odborníky na životní prostředí, k besedám a protestním akcím.

Co bude dál? „Bude se konat seminář 25. února v Poslanecké sněmovně, který pořádá občanské sdružení Veselý vrch ve spolupráci se sdružením Čechy nad zlato. Seminář by měl příslušným novým poslancům nastínit problematiku těžby v ČR a chtěli bychom tam pozvat několik odborníků, aby věc zároveň vysvětlili," říká starosta Chotilska, jenž nepopírá obavy z budoucnosti. „Jak jsme za jedno s Jiřím Bendlem ze sdružení Veselý vrch, nejde už jen o Mokrsko, ale o celou planetu a naše děti. Nechceme jim tu zanechat tikající bombu plnou jedovatých látek," dodává.

Přestože těžba zlata je téma nejzásadnější, není jediné, kterým se musí vedení obce zabývat. Loni se podařila spousta věcí. Mezi nejvýznamnější patří otevření nové expozice staré řeky Vltavy, když byla ještě bez přehrad.

Pokračováním zápasu letos bude rozsáhlá stavba úpravny vody a připojení osad, což se loni nepodařilo dokončit. „Rádi bychom to dokončili v letošním roce. Tato úpravna má zásobovat vodou postupně Chotilsko, Prostřední Lhotu, Mokrsko a v plánu je přivaděč vody pro Nový Knín. Zároveň nadějně vypadá výstavba Drtinovy rozhledny na Besedné. Pokud by obě tyto akce byly realizovány, měli bychom do voleb fofr a letošní rok by byl velmi úspěšný," uvažuje Jiří Šťástka.

Lesní klub v Prostřední Lhotě učí děti soužití s přírodou

Lesní rodinný klub pod Trolím vrchem v Prostřední Lhotě.

VÍC DĚTÍ NEŽ MÍST VE ŠKOLKÁCH. To byl důvod, proč se Soňa Sladkovská z Prostřední Lhoty (na snímku vpravo) rozhodla vybudovat u sebe doma malou školičku pod názvem Lesní rodinný klub pod Trolím vrchem. Občanské sdružení, které pod tímto názvem založila, se nechalo inspirovat lesními dětskými školkami v severských zemích. Devět dětí ve věku od 3 do 6 let se tu učí zdravému, harmonickému životu s pobytem v přírodě a prvky Montessori. „Místní maminky neměly kam umístit děti, místa v klasických školkách v okolí nejsou, a tak vznikl nápad vytvořit lesní klub. Vlastně jsem založila občanské sdružení, které ve spolupráci s obcí Chotilsko může pro maminky neumístěných dětí vyjednat dotace. Tudíž mohou mít slevu na příspěvek za hlídání dětí," vysvětlila zakladatelka sdružení Soňa Sladkovská, která, jak prozradila, má čtyři děti, je zdravotní sestrou a zároveň lektorkou pro práci s rodinou. „Vždycky jsem chtěla pracovat ve zdravotnickém zařízení. Až teď se mi přání splnilo," svěřila se Příbramskému deníku.

Libuše Dušková: Žije se tu krásně, ale je tu na mě až moc velký klid

Obyvatelka Chotilska Libuše Dušková na své zahrádce.

Libuše Dušková se rozhodla pro život v Chotilsku před deseti lety. Se synem postavila domek, za nímž je na první pohled vidět, jak moc ji baví práce na zahrádce.

Libuši jsme zastihli na návsi při třídění odpadu. „Na třídění si obec zakládá a lidi si už postupně zvykli," konstatuje. Co se Libuši na životě v Chotilsku nejvíc líbí? „Žije se tu krásně, ale je tu až moc velký klid. Přestože nejsem žádný pijan, chybí mi tu hospoda, kde by se lidi mohli scházet. Já bych si třeba občas na hodinku šla popovídat. No, bohužel," krčí Libuše rameny.

Ráda chodí na procházky do okolí. Ale vzhledem k tomu, že Libuše příští rok oslaví sedmdesátku, nerada chodí sama. „Okolní vesničky jsou blízko, takže to jde, jen teď v zimě jsou cesty zablácené," říká Libuše a ukazuje směrem k zahrádce, „Tady se vyžívám. Rozšiřuji záhony jahod, jen se stromy je to horší. Je tu spodní voda a málokterý stromek tu vydrží, jen okrasný."

Co se praví v kronikách?

1942 – Byl nařízen sběr teplého prádla a kožichů pro vojsko Německé, kterého se ovšem málo sebralo, neboť měl každý sám nouzi o šatstvo. Válka Německa s Anglií se stále udržuje a není naděje na brzký konec. Opomenul jsem v r. 1941 zapsati, že na podzim t.r. vypukla válka s Ruskem.1942 – Byly vydány lístky na dříví. V dubnu byl nařízen sběr zvonů, zde v Chotilsku byl ušetřen obezřetností pana majora Maška zdejšího rodáka, který vedl obecní úřad za nemocného tehdy starostu Jana Bartáka. 

1943 – V lednu 18. musely všichni židé odjeti do koncentračního tábora v Terezíně a není mi známo, že by se některý z nich vrátil, neboť všechny otrávily Němci v plynových komorách.1944 – Byly zřízeny přísné hlídky, neb se objevovaly v okolí parašutisté. Hlídky byly kontrolovány naším četnictvem a Němci. 5.7. přeletělo spousta spojeneckých bombardérů naše území a shazovaly spousty staniolových papírů. Obyvatelstvo s tohoto soudilo, že se Německo brzy zhroutí.1948 – V tomto roce byla zima deštivá, málo sněhu a jaro bylo též pěkné, takže se mohli brzy zaseti směsky ke krmení, neboť jetele úplně vyhynuly v r.1947 následkem velkého sucha. V dubnu 6. byla nařízena národní správa na statek p. Radima Štětiny v Chotilsku s těchto důvodů: Okresní národní výbor v Příbrami zjistil, že v podniku tomto jest ohrožen plynulý chod výroby hospodářského života. K tomuto nálezu podotýkám já kronikář jakožto odborník, že důvod tento nezakládal se na pravdě, neboť hospodářství p. Radima Štětiny bylo prvotřídně obhospodařováno a ani píď půdy nezahálela ladem. Současně v stejné době byla nařízena národní správa na statek p. Zdeňka Drtiny v Hněvšíně. (Zdroj: webové stránky Chotilska, doslovný přepis )

Žijeme tady spolu aneb oblíbené místo pro procházky

Na skále vyčnívající nad údolím řeky na pravém břehu Vltavy a Slapské vodní nádrže nedaleko osady Hrazany v areálu bývalého keltského oppida, kde se tyčí žulový kříž z roku 1939, na místě zvaném vyhlídka opata Zavorala, se loni v červenci otevřela veřejnosti nová naučné stezky a zároveň odhalení pamětní desky věnované strahovskému opatovi ThDr. Metodu Janu Zavoralovi, rodákovi z nedalekého Neveklova, který miloval tento kraj a byl mecenášem pro mnohé jeho obyvatele.

Akce proběhla za účasti veřejnosti a starostů obcí Chotilsko (Jiří Šťástka), Křečovice (Robert Nečas) a Radíč (Stanislav Krampera).

Na vzniku Zavoralovy naučné stezky, který finančně podpořila Obec Chotilsko, a jejíž obsahovou náplň zpracoval Český svaz ochránců přírody, se podílel též PaedDr. Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram.

Nová naučná stezka obsahuje 7 zastavení a navazuje na stávající stezku o keltském oppidu Hrazany. Na opačném břehu řeky, který je přístupný přívozem u Živohoště, lze navštívit třetí naučnou stezku nazvanou podle dalšího významného rodáka Františka Drtiny. (webové stránky Hornického muzea Příbram)

Autor: Markéta Lišková

15.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: číšník, servírka, OC, Požadujeme alespoň základní praxi v pohostinství, vyučení v oboru, příjemné vystupování., Zaměstnanecké výhody: personální stravování, možnost ubytování v sobě směny, další nadstandardní odměny, Nástup: dle dohody (na dobu neurčitou). Mzda: 20 000,- až 28 000,- Kč, Kontakt: Kocman Tomáš, tel.: 602 219 601 (kdykoliv), e-mail: mlyn@strnadovskymlyn.cz, i osobně (po tel. domluvě), Místo výkonu práce: ABACO GROUP, spol. s r.o., Vršovice č.p. 1, Jesenice, 264 01 Sedlčany. Pracoviště: Abaco group, spol. s r.o.- provozovna, 264 01 Sedlčany. Informace: Tomáš Kocman, +420 602 219 601. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 8 500 Kč Asistenti pedagogů Asistenti pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: asistenti pedagoga, Zkrácený úvazek (jeden asistent 20 hod. týdně a druhý asistent 30 hodin týdně), Požadujeme kurz asistenta pedagoga (80 hod.), výpis z rejstříku trestu., Nástup možný ihned. Mzda: 8 500,- Kč, Kontakt: Behún Roman Mgr., tel.: 318 401 151, e-mail: skola@1zs-pb.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Základní škola pod Svatou Horou, Příbram, Balbínova č.p. 328, Příbram II. Pracoviště: Základní škola pod svatou horou, příbram, Balbínova, č.p. 328, 261 01 Příbram 1. Informace: Roman Behún, +420 318 401 151. Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Specialista kontaktu s firemními zákazníky Vodafone v Příbrami. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Co takhle mít pohodová pracovní rána? Zažít přátelskou atmosféru, která „práci“ mění na místo, kde tě to baví. Kde tě nevyždímají jako citrón, protože co pak s člověkem bez šťávy?, , Co bude tvým posláním?, •Budeš pečovat o stávající firemní zákazníky Vodafone, rozšiřovat a zlepšovat jejich služby., •Základní práce s PC., •Soutěžit, smát se a rozvíjet se., , Jak poznáš, že jsi tím pravým uchazečem?, •Máš příjemný hlasový projev a čeština je tvůj rodný jazyk., •Pro komunikaci s lidmi nepotřebuješ manuál, naopak bez problémů si vystačíš se svou přirozenou komunikační schopností., •Dokážeš skloubit vyřizování telefonního hovoru a současné bezchybné zapisování údajů do počítače., •Velkou výhodou je, když už máš nějaké zkušenosti s prací v call centru nebo s prodejem., , Proč do toho jít?, •Máš volbu pracovního úvazku – 7, 6, 5 a 4 hodinový., •U nás máš jistotu, že peníze dostaneš vždy včas., •Už jsi někdy v zaměstnání dostával nanuky, pizzy, ovoce nebo třeba i koblihu? U nás je to běžné., •Při splnění týdenního plánu máš páteční odpoledne volné., •Čekají na tebe krásné prostory přímo na náměstí v Příbrami., •Získáš zvýhodněné mobilní tarify pro tebe i tvé okolí., •Pracovní doba PO - PÁ 8:00 - 16:30 – (dle pracovního úvazku), víkendy a svátky volno.. Pracoviště: Atoda telemarketing, spol. s. r. o. - pobočka příbram, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 3, 261 01 Příbram 1. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 26 250 Kč Pracovníci vězeňské služby Dozorci. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26250 kč, mzda max. 45363 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: dozorci, Po nástupním kurzu (3 měsíce) mzda 27.370 Kč, vyšší příjem dle započtení praxe., Zaměstnanecké výhody: podnik. stravování, příspěvek na stravu, delší řádná dovolená, služební stejnokroje + výstroj, rekr. zařízení VS ČR, příspěvky z FKSP, 30 dnů dovolené, náborový příspěvek 100 000 Kč!, Nástup: od 1.8.2018. Mzda: 25 610,- až 44 570,- Kč, Kontakt: Popík Jaroslav Bc., tel.: 318 656 320 - 7:00 - 14:00 hod., e-mail: jpopik@vez.pbr.justice.cz, i osobně - 7:00 - 14:00 hod., Místo výkonu práce: Vězeňská služba České republiky - věznice PŘÍBRAM, Bytíz, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice příbram, 261 01 Příbram 1. Informace: Jaroslav Popík, +420 318 656 320.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skanzen Vysoký Chlumec

Pro skanzen chce kraj koupit dvě budovy. Za 600 tisíc

Oblastní nemocnice v Příbrami.

Přednáška představí metodu RUŠ, která pracuje s lidským podvědomím

Havelské trhování nabídlo nákupy, zábavu i soutěž jedlíků

Jince /FOTOGALERIE/ - Jinečtí zahrádkáři uspořádali v sobotu 13. října již posedmé Havelské posvícenské trhování. Na náměstí 1. máje v Jincích bylo jako v předcházejících letech možné po celý den zakoupit ve stáncích zboží všeho druhu.

Recidivista a násilník je ve vazbě

Příbram - Ve vězení skončil šestnáctkrát soudně trestaný třicetiletý muž, zatím se jedná o vazební věznici, kde čeká na rozsudek soudu. V pondělí 15. října mu kriminalisté sdělili obvinění z pokračujícího přečinu krádeže, poškození cizí věci, podílnictví, ublížení na zdraví a výtržnictví.

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Střední Čechy /ANKETA/ – Nezvykle drsná byla ve středních Čechách minulá chřipková sezona 2017/2018. Po útoku virů nepřežilo 30 osob – většinou starších lidí s chronickými onemocněními – a pacientů, u nichž si průběh onemocnění vyžádal pobyt na nemocničních odděleních s intenzivní péčí, zaznamenala krajská hygienická stanice celkem 97. Proti minulosti se výrazně navýšily počty těžkých případů i obětí – a o to více hygienici připomínají výhody očkování. S tím, že nechat si píchnout vakcínu je ideální právě teď.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT