Nicméně téměř všechny příbramské školy na svých webech zveřejnily v souvislosti s aktuální situací v regionu konkrétní opatření pro tyto dny. „Stále platí, že děti ve třídách roušky mít nemusí, ale musí je mít jejich rodiče, kteří je budou první den do školy doprovázet. Přístup do třídy umožníme jen rodičům a se zakrytým obličejem, další příbuzní se do nich nedostanou,“ řekla ředitelka ZŠ Jiráskovy sady Šárka Jendruščáková.

Podobná situace je i na ostatních školách ve městě. Obecně není Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci není vstup do budovy umožněn osobám, které se přímo neúčastní výuky nebo provozu školy. Žáci vstupují do budovy samostatně, rouška ve společných prostorách je pro žáky doporučena, ve třídách ji žáci mít nemusí. Ve dnech 2. - 4. září pak může prvňáčka doprovázet k šatním skříňkám pouze jedna osoba, po celou dobu pobytu v budově školy je nutné mít roušku či obdobné zakrytí dýchacích cest.

Toto opatření zveřejnila na svých stránkách například ZŠ Školní. Na ZŠ 28. října je pak ještě uvedené, že prvňáčky může jedna osoba ve dnech 2. – 4. září doprovodit k učebnám a do 14. září pak ho může doprovodit k šatním skříňkám.

U škol, které mají k dispozici vhodné venkovní prostory, se bude zahájení školního roku, pokud to počasí dovolí, konat venku. „Máme k dispozici velkou a krásnou zahradu, tak budeme zřejmě zahajovat školní rok venku. Pokud by to počasí nedovolilo, tak nevadí, neboť naše škola má novou a výkonou vzduchotechniku, která kromě oken umožňuje také dokonalé odvětrávání vnitřních prostor takže jsme připraveni i na tuto variantu,“ sdělil Příbramskému deníku ředitel základní školy v Milíně Pavel Kopecký.

Pokud by se ale roušky měly do škol vrátit například v podobě, o které se mluvilo před týdnem, tak dodržování takovýchto nařízených opatření vidí ředitelé škol jako problematické. „Samotné zajištění bezpečnostních opatření při výuce pro nás bude obtížné z toho důvodu, že děti se ve třídách na druhém stupni i při výuce promíchávají například při tělocviku nebo hudební výchově,“ konstatovala ředitelka školky v Petrovicích u Sedlčan Hana Vošahlíková.

Vývoj okolo koronaviru se ovšem dotýká škol i v dalších oblastech. Některé z nich totiž měly na letošní rok připravené oslavy svých výročí a byly nucené měnit plány. To je případ Obchodní akademie Příbram, která si letos připomíná sto své existence. „Těžiště oslav bylo původně plánované právě na letošní září, ale kvůli současné situaci jsme se ho rozhodli přesunout na květen 2021,“ uvedla v městském zpravodaji ředitelka školy Marcela Blažková.