Během úterního večera se odehrála v Příbrami dvě loupežná přepadení. První se stalo kolem osmé hodiny večerní v Brodské ulici u dětského hřiště. Neznámý muž tu přepadl osmnáctiletou dívku. Vytáhl z kapsy nůž a řekl: „Dej mi prachy a neječ“. "Poškozená zvedla ruce a odpověděla, že peníze nemá. Pachatel si všiml, že má na ruce stříbrný prstýnek, tak jí vzal alespoň ten," sdělila k prvnímu případu příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. Druhá loupež se stala o dvě hodiny později v ulici Politických vězňů. Tentokrát byla napadena pětadvacetiletá žena. Pachatel prošel kolem ní, poté jí zezadu uchopil za ramena a strhl ji na zem. Následně jí vzal tašku z ramene a utekl. Poškozená prý měla uvnitř pouze tepláky a láhev s pitím.

Mezi nebezpečná místa podle Příbramáků patří například okolí autobusového nádraží, Junior klubu, kulturního domu či náměstí 17. listopadu. Vedle vandalismu a drobné pouliční kriminality vidí především mladí lidé největší problém právě v násilnostech a přepadávání.

Občanské sdružení Tilius společně s radnicí a městskou policií zorganizovali v rámci programu prevence kriminality kurz sebeobrany pro ženy, jehož cílem je naučit ženy předcházet krizovým a nebezpečným situacím a v případě, že nastanou, tak je naučit technikám, jak konfliktní situace řešit.


„O sebe ani moc strach nemám, ale večer se celkem bojím o svou šestnáctiletou dceru. Snažím se raději nemyslet na to, co všechno by se jí mohlo stát,“ svěřila se Dáša Prchlíková z Příbrami. „Byla bych ráda, kdyby se uměla popřípadě sama ubránit, ona ale nemá o žádné bojové umění zájem.“


V tělocvičně bývalé osmé základní školy v Žežické ulici začal kurz bezpečného chování a sebeobrany 5. ledna a bude pokračovat každé pondělí až do března. Na zájemkyně čeká vždy dvouhodinový trénink, skládající se z teoretické a praktické části včetně nácviku modelových situací a základních obranných technik. Mezi ženami z Příbrami a okolí je o kurz veliký zájem, na první lekci se dostavilo 32 cvičících.
Během kurzu se účastnice seznámí také s bezpečnostní situací ve městě, s problematikou domácího násilí a možnostmi jeho řešení nebo i s výkladem pojmů nutná obrana či krajní nouze.


„Předpokládáme, že kurz s podobným zaměřením nebude v Příbrami v letošním roce jediný. V druhé polovině roku uvažujeme o realizaci podobného kurzu bezpečného chování a sebeobrany pro rizikovou skupinu žen, jakými jsou poštovní doručovatelky, pracovnice v restauracích nebo například ženy pracující na směny vracející se v noci ze zaměstnání,“ uvedl místostarosta Václav Černý.