VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská nemocnice chce rozšířit ordinační hodiny některých ambulancí

Sedlčany /ROZHOVOR/  – Roman Vanžura, provozní ředitel společnosti Mediterra-Sedlčany, která provozuje sedlčanskou nemocnici, informoval o novinkách a záměrech. Podle ředitele společnost Mediterra hodlá rozšířit ordinační hodiny některých ambulancí. V nemocnici se také mají vyměňovat okna a zateplovat plášť. Jde o akci v hodnotě kolem deseti milionů korun. Práce byly odloženy kvůli výběru nového dodavatele. Roman Vanžura poskytl Příbramskému deníku rozhovor.

13.2.2014
SDÍLEJ:

Nemocnice v Sedlčanech.Foto: Marie Břeňová

Opravy začnou v dubnu a skončí v říjnu, jak radnice avizovala? Nebo existuje jiný harmonogram?
Výběrové řízení pro rekonstrukci areálu nemocnice řídí město a já v tuto chvíli nemám podrobnější informace. Vím tolik, co ostatní – že byla radou města jmenována komise pro otevírání obálek, posuzování a hodnocení nabídek.

Dotknou se plánované stavební práce v areálu městské nemocnice pacientů?
Scénář máme připravený tak, aby do chodu nemocnice zasahovaly úpravy minimálně. Budou se provádět za plného provozu po etapách a nedojde k uzavření žádného oddělení. Maximálně vždy dvou konkrétních pokojů. Plánu operací by se chystaná akce dotknout neměla. Předpokládám, že před vlastní realizací budeme mít schůzky s dodavatelskou firmou i zástupci města, kde budeme koordinovat a připravovat postup tak, aby byl co nejšetrnější k pacientům.

Nemocnice v závěru loňského roku uspěla v hodnocení kvality a bezpečnosti, získala certifikát, který jí byl udělen Spojenou akreditační komisí. Jak konkrétně je o pacienty nyní lépe postaráno?
Získání akreditace se v péči o pacienty projevilo zcela jednoznačně. V nemocnici jsme provedli řadu drobných technických změn a vylepšení, která by měla sloužit k většímu komfortu a bezpečnosti pacientů. K omezení rizik spojených s léčbou výrazně přispívá i vylepšení vedení zdravotnické dokumentace a zavádění ošetřovatelských a akreditačních standardů do praxe.

Máte „kuchařku" například i na podávání léků? Musel personál změnit zavedené dosavadní zvyklosti?
To přesně bylo cílem akreditace – změnit návyky, které léta fungovaly. Neříkám, že špatně. Ale nároky jsou mnohem vyšší než před patnácti, dvaceti a více lety. Lékaři i zdravotní sestry, kteří dělají rutinně svoji práci, musí dostát vyšším požadavkům. Základní postupy se tolik nezměnily, ale výrazně se zvýšila úroveň dvojité a křížové kontroly tak, aby nedocházelo od přijetí pacienta až po dokončení léčby k chybám.

Novinkou je, že Mediterra-Sedlčany již neprovozuje laboratoře, ale předala kompletně tuto zdravotní službu i se zaměstnanci jiné firmě. Jaký jste k tomu měli důvod?
I když Mediterra předala provozování laboratoře společnosti Vidia Diagnostika, součástí dohody je závazek provozovat laboratoř nejméně dvacet let, a to minimálně v současném rozsahu. Vidia je povinna také doplňovat a zavádět do praxe nové laboratorní metody, které se s vývojem zdravotnictví objeví. První zkušenosti ukazují, že již dochází v laboratoři k rozšíření výkonů. Vidia avizuje, že by chtěla ze sedlčanské laboratoře udělat regionální centrum. Sváží si sem vzorky z okolí, počet výkonů stoupá. Pro nás jako provozovatele nemocnice je důležité, že máme garantované spektrum, termíny a kvalitu laboratorních vyšetření.

Co se změnilo pro vaše – dnes již bývalé – zaměstnance?
Při takzvaném převodu části podniku přešly od 31. prosince 2013 všechny pracovní smlouvy, výše platů, kolektivní smlouvy všech sedmi nebo osmi zaměstnanců na nového zaměstnavatele. V reálném životě se pro ně nic nezměnilo. A samozřejmě se mohou v areálu i nadále stravovat.

Jaké máte nejbližší plány ve zdravotní péči?
Vloni se podařilo provoz chirurgie, interny, jednotky intenzivní péče, následné péče i následné intenzivní péče stabilizovat. Letos bychom se chtěli více zaměřit na ambulantní provozy, především ve smyslu rozšíření a doplnění ambulantních služeb.

Jak konkrétně?
Chceme prodloužit ordinační hodiny některých ambulancí, doplnit nové ambulance, které na Sedlčansku nejsou. Od jara by měla u nás oficiálně fungovat psycholožka. Chtěli bychom se domluvit se zdravotní pojišťovnou na specializované kardiologické ambulanci, která funguje nyní pod internou, ale nemá některé atributy. Uvažujeme o ambulanci bolesti, o ambulanci anesteziologické odbornosti, možná i nefrologii – tedy léčbě zaměřené na ledvinová onemocnění. Pokud jde o prodloužení ambulančních hodin, mám takovou představu, že například provoz interní ambulance by mohl být posunut až do pozdních večerních hodin. Pro pracující, kteří mají problém se uvolnit ze zaměstnání nebo dojíždí za prací do Prahy nebo Příbrami, by mohla být zajímavá ordinační doba například od 17 do 19 hodin.

Vloni vzbudila větší diskuse takzvaná jednodenní chirurgie. Jak se vám osvědčila?
Název jednodenní chirurgie je zavádějící. Nefunguje to tak, že bychom pacienta po 24 hodinách propustili nebo převezli do jiného zdravotnického zařízení. Pokud jeho stav vyžaduje dvou, tří nebo čtyřdenní hospitalizaci, nemáme s tím problém. V rámci systému jednodenní chirurgie operujeme pacienty, u nichž nehrozí relativně žádné riziko, výkony jsou v naprosté většině bez komplikací a druhý nebo třetí den proto mohou odejít do domácího léčení. V současné době jde měsíčně o 60 až 70 operací, od malých až po větší výkony, kterými jsou operace žlučníku, kýly, hemeroidů a některé ortopedické výkony. To je hlavní spektrum. Jednodenní chirurgie funguje a rádi bychom prováděli ještě více výkonů než dosud. Kapacity na to máme.

Potýkáte se s nedostatkem kvalifikovaných lékařů, zdravotních sester a dalšího personálu?
Nemocnice disponuje 99 lůžky. S téměř dvěma stovkami pracovníků jistě patříme k největším zaměstnavatelům v regionu. Nemáme žádnou akutní nouzi o lékaře, ani o ošetřovatelský personál. Chtěli bychom personálně posílit fyzioterapii, neboť poptávka po jejich službách neustále stoupá.

Kolik máte nadstandardních pokojů a jaký je o ně zájem?
Máme dva nadstandardní pokoje, jeden na chirurgii a jeden na interně. Obsazeny jsou v průběhu roku tak z padesáti procent. Pokoj je jednolůžkový, s televizí, ledničkou, vlastním sociálním zařízením… Máme nyní v plánu udělat jako nadstandardní všechny pokoje pro pacienty na jednodenní chirurgii. Chceme jim prostředí zútulnit, vybavit jej televizí, ale nechceme tyto pokoje oficiálně evidovat jako nadstandard a vybírat za ně poplatky, to ne. Připomněl bych, že v celé nemocnici mají všichni pacienti a návštěvníci k dispozici zdarma wi-fi připojení.

Plánujete na letošek Den zdraví nebo zdravotní sympózium?
Sympózium zaměřené na problematiku rehabilitace a fyzioterapie – jak lůžkové, tak ambulantní – je již naplánováno na poslední týden v květnu. Den zdraví, který měl vloni úspěch, chceme zopakovat, zřejmě v zářijovém termínu.

Jak se vaše zdravotnické zařízení vyrovnává s rušením poplatků?
Jak víte, rozhodnutím ústavního soudu došlo ke zrušení stokorunového poplatku za každý den pobytu na lůžku. Zůstává třicetikorunový poplatek za návštěvu ambulance a devadesátikorunový poplatek za pohotovost. To je aktuální situace, která by měla platit v roce 2014 a uvidíme, jak to bude dál. Tyto přímé platby, které jsme získávali od pacientů, představovaly ročně několik milionů korun. Od nastupujícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka jsme slyšeli, že se bude snažit tento výpadek vykompenzovat platbami ze strany zdravotních pojišťoven.

Připomeňte, na jaké období máte zatím uzavřeny smlouvy s pojišťovnami?
Smluvní péče je s pojišťovnami uzavřena do konce roku 2017. V současné době řešíme úhradové dodatky, což je však každoroční záležitost. Marie Břeňová

Autor: Redakce

13.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 35 000 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: konstruktér/ka, Požadavky:, VŠ strojní, kreslení v 2D AUTOCAD, VARICAD, modelování 3D WORKS, popř. INVECTOR, SOLID EDGE, a pod., řidičské oprávnění sk. B, výborná znalost práce na PC, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 13 a 14 plat, věrnostní příplatek, Nástup od 1.11.2018. Mzda: 35 000,- až 45 000,- Kč, Kontakt:Anlaufová Dana Ing., tel.: 318 627 650, e-mail: prace@rox.cz, Místo výkonu práce:R O X spol. s r.o., Ke Skalám č.p. 192, Příbram V-Zdaboř. Pracoviště: R o x spol. s r.o., Ke Skalám, č.p. 192, 261 01 Příbram 1. Informace: Dana Anlaufová, +420 318 627 650. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektromontéři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: elektromontéři, Přijmeme pracovníky na pozici:, - montážní technici, elektrikáři, silnoproudé instalace, - mechanici elektronici, slaboproudé instalace, montáže zabezpečovacích a kamerových systémů, Zaměstnanecké výhody: služební auto, telefon, Nástup možný ihned. Mzda: 20 000,- až 35 000,- Kč, Kontakt: Hradil Vladimír, e-mail: hradil@elset.eu, i osobně, Místo výkonu práce: Vladimír Hradil, provozovna Novoměstské náměstí č.p. 255, 264 01 Sedlčany. Pracoviště: Vladimír hradil, provozovna, Novoměstské náměstí, č.p. 255, 264 01 Sedlčany. Informace: Vladimír Hradil, +420 602 458 574. Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Programátoři a obsluha CNC tvářecích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: programátoři a obsluha CNC tvářecích strojů, OC, Vhodné pro absolventy, SŠ technického zaměření výhodou. Praxe s obsluhou a programováním tvářecích strojů výhodou, pracovitost, spolehlivost, flexibilita, ochota učit se novým věcem, manuální zručnost, pečlivost., Nabízíme: dobré plat. podmínky, 5 týdnů dovolené, 13. plat, výkonnostní prémie, příspěvek na stravování, smlouva na dobu neurčitou, Nástup možný ihned. Mzda: 22 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Novotná Zuzana, tel.: 724 900 914, e-mail: zuzana.novotna83@gmail.com, i osobně, Místo výkonu práce: DUVE ČR, s.r.o., Dělostřelecká č.p. 368, Příbram I. Pracoviště: Duve čr, s.r.o., Dělostřelecká, č.p. 368, 261 01 Příbram 1. Informace: Zuzana Novotná, +420 724 900 914. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně se zaměřením matematika a fyzika. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka 2. stupně se zaměřením matematika a fyzika, Nástup: od 1.9.2018 Mzda: od 26 020,- Kč, Kontakt: Vöröšová Klára, tel.: 326 551 440, e-mail: info@5zs-pb.cz, Místo výkonu práce: Základní škola, Příbram VII, 28. října č.p. 1, Příbram VII. Pracoviště: Základní škola, příbram vii, 28. října 1, 28. října, č.p. 1, 261 01 Příbram 1. Informace: Klára Vöröšová, +420 326 551 440.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skanzen Vysoký Chlumec

Pro skanzen chce kraj koupit dvě budovy. Za 600 tisíc

Oblastní nemocnice v Příbrami.

Přednáška představí metodu RUŠ, která pracuje s lidským podvědomím

Havelské trhování nabídlo nákupy, zábavu i soutěž jedlíků

Jince /FOTOGALERIE/ - Jinečtí zahrádkáři uspořádali v sobotu 13. října již posedmé Havelské posvícenské trhování. Na náměstí 1. máje v Jincích bylo jako v předcházejících letech možné po celý den zakoupit ve stáncích zboží všeho druhu.

Recidivista a násilník je ve vazbě

Příbram - Ve vězení skončil šestnáctkrát soudně trestaný třicetiletý muž, zatím se jedná o vazební věznici, kde čeká na rozsudek soudu. V pondělí 15. října mu kriminalisté sdělili obvinění z pokračujícího přečinu krádeže, poškození cizí věci, podílnictví, ublížení na zdraví a výtržnictví.

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Střední Čechy /ANKETA/ – Nezvykle drsná byla ve středních Čechách minulá chřipková sezona 2017/2018. Po útoku virů nepřežilo 30 osob – většinou starších lidí s chronickými onemocněními – a pacientů, u nichž si průběh onemocnění vyžádal pobyt na nemocničních odděleních s intenzivní péčí, zaznamenala krajská hygienická stanice celkem 97. Proti minulosti se výrazně navýšily počty těžkých případů i obětí – a o to více hygienici připomínají výhody očkování. S tím, že nechat si píchnout vakcínu je ideální právě teď.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT