VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská nemocnice chce rozšířit ordinační hodiny některých ambulancí

Sedlčany /ROZHOVOR/  – Roman Vanžura, provozní ředitel společnosti Mediterra-Sedlčany, která provozuje sedlčanskou nemocnici, informoval o novinkách a záměrech. Podle ředitele společnost Mediterra hodlá rozšířit ordinační hodiny některých ambulancí. V nemocnici se také mají vyměňovat okna a zateplovat plášť. Jde o akci v hodnotě kolem deseti milionů korun. Práce byly odloženy kvůli výběru nového dodavatele. Roman Vanžura poskytl Příbramskému deníku rozhovor.

13.2.2014
SDÍLEJ:

Nemocnice v Sedlčanech.Foto: Marie Břeňová

Opravy začnou v dubnu a skončí v říjnu, jak radnice avizovala? Nebo existuje jiný harmonogram?
Výběrové řízení pro rekonstrukci areálu nemocnice řídí město a já v tuto chvíli nemám podrobnější informace. Vím tolik, co ostatní – že byla radou města jmenována komise pro otevírání obálek, posuzování a hodnocení nabídek.

Dotknou se plánované stavební práce v areálu městské nemocnice pacientů?
Scénář máme připravený tak, aby do chodu nemocnice zasahovaly úpravy minimálně. Budou se provádět za plného provozu po etapách a nedojde k uzavření žádného oddělení. Maximálně vždy dvou konkrétních pokojů. Plánu operací by se chystaná akce dotknout neměla. Předpokládám, že před vlastní realizací budeme mít schůzky s dodavatelskou firmou i zástupci města, kde budeme koordinovat a připravovat postup tak, aby byl co nejšetrnější k pacientům.

Nemocnice v závěru loňského roku uspěla v hodnocení kvality a bezpečnosti, získala certifikát, který jí byl udělen Spojenou akreditační komisí. Jak konkrétně je o pacienty nyní lépe postaráno?
Získání akreditace se v péči o pacienty projevilo zcela jednoznačně. V nemocnici jsme provedli řadu drobných technických změn a vylepšení, která by měla sloužit k většímu komfortu a bezpečnosti pacientů. K omezení rizik spojených s léčbou výrazně přispívá i vylepšení vedení zdravotnické dokumentace a zavádění ošetřovatelských a akreditačních standardů do praxe.

Máte „kuchařku" například i na podávání léků? Musel personál změnit zavedené dosavadní zvyklosti?
To přesně bylo cílem akreditace – změnit návyky, které léta fungovaly. Neříkám, že špatně. Ale nároky jsou mnohem vyšší než před patnácti, dvaceti a více lety. Lékaři i zdravotní sestry, kteří dělají rutinně svoji práci, musí dostát vyšším požadavkům. Základní postupy se tolik nezměnily, ale výrazně se zvýšila úroveň dvojité a křížové kontroly tak, aby nedocházelo od přijetí pacienta až po dokončení léčby k chybám.

Novinkou je, že Mediterra-Sedlčany již neprovozuje laboratoře, ale předala kompletně tuto zdravotní službu i se zaměstnanci jiné firmě. Jaký jste k tomu měli důvod?
I když Mediterra předala provozování laboratoře společnosti Vidia Diagnostika, součástí dohody je závazek provozovat laboratoř nejméně dvacet let, a to minimálně v současném rozsahu. Vidia je povinna také doplňovat a zavádět do praxe nové laboratorní metody, které se s vývojem zdravotnictví objeví. První zkušenosti ukazují, že již dochází v laboratoři k rozšíření výkonů. Vidia avizuje, že by chtěla ze sedlčanské laboratoře udělat regionální centrum. Sváží si sem vzorky z okolí, počet výkonů stoupá. Pro nás jako provozovatele nemocnice je důležité, že máme garantované spektrum, termíny a kvalitu laboratorních vyšetření.

Co se změnilo pro vaše – dnes již bývalé – zaměstnance?
Při takzvaném převodu části podniku přešly od 31. prosince 2013 všechny pracovní smlouvy, výše platů, kolektivní smlouvy všech sedmi nebo osmi zaměstnanců na nového zaměstnavatele. V reálném životě se pro ně nic nezměnilo. A samozřejmě se mohou v areálu i nadále stravovat.

Jaké máte nejbližší plány ve zdravotní péči?
Vloni se podařilo provoz chirurgie, interny, jednotky intenzivní péče, následné péče i následné intenzivní péče stabilizovat. Letos bychom se chtěli více zaměřit na ambulantní provozy, především ve smyslu rozšíření a doplnění ambulantních služeb.

Jak konkrétně?
Chceme prodloužit ordinační hodiny některých ambulancí, doplnit nové ambulance, které na Sedlčansku nejsou. Od jara by měla u nás oficiálně fungovat psycholožka. Chtěli bychom se domluvit se zdravotní pojišťovnou na specializované kardiologické ambulanci, která funguje nyní pod internou, ale nemá některé atributy. Uvažujeme o ambulanci bolesti, o ambulanci anesteziologické odbornosti, možná i nefrologii – tedy léčbě zaměřené na ledvinová onemocnění. Pokud jde o prodloužení ambulančních hodin, mám takovou představu, že například provoz interní ambulance by mohl být posunut až do pozdních večerních hodin. Pro pracující, kteří mají problém se uvolnit ze zaměstnání nebo dojíždí za prací do Prahy nebo Příbrami, by mohla být zajímavá ordinační doba například od 17 do 19 hodin.

Vloni vzbudila větší diskuse takzvaná jednodenní chirurgie. Jak se vám osvědčila?
Název jednodenní chirurgie je zavádějící. Nefunguje to tak, že bychom pacienta po 24 hodinách propustili nebo převezli do jiného zdravotnického zařízení. Pokud jeho stav vyžaduje dvou, tří nebo čtyřdenní hospitalizaci, nemáme s tím problém. V rámci systému jednodenní chirurgie operujeme pacienty, u nichž nehrozí relativně žádné riziko, výkony jsou v naprosté většině bez komplikací a druhý nebo třetí den proto mohou odejít do domácího léčení. V současné době jde měsíčně o 60 až 70 operací, od malých až po větší výkony, kterými jsou operace žlučníku, kýly, hemeroidů a některé ortopedické výkony. To je hlavní spektrum. Jednodenní chirurgie funguje a rádi bychom prováděli ještě více výkonů než dosud. Kapacity na to máme.

Potýkáte se s nedostatkem kvalifikovaných lékařů, zdravotních sester a dalšího personálu?
Nemocnice disponuje 99 lůžky. S téměř dvěma stovkami pracovníků jistě patříme k největším zaměstnavatelům v regionu. Nemáme žádnou akutní nouzi o lékaře, ani o ošetřovatelský personál. Chtěli bychom personálně posílit fyzioterapii, neboť poptávka po jejich službách neustále stoupá.

Kolik máte nadstandardních pokojů a jaký je o ně zájem?
Máme dva nadstandardní pokoje, jeden na chirurgii a jeden na interně. Obsazeny jsou v průběhu roku tak z padesáti procent. Pokoj je jednolůžkový, s televizí, ledničkou, vlastním sociálním zařízením… Máme nyní v plánu udělat jako nadstandardní všechny pokoje pro pacienty na jednodenní chirurgii. Chceme jim prostředí zútulnit, vybavit jej televizí, ale nechceme tyto pokoje oficiálně evidovat jako nadstandard a vybírat za ně poplatky, to ne. Připomněl bych, že v celé nemocnici mají všichni pacienti a návštěvníci k dispozici zdarma wi-fi připojení.

Plánujete na letošek Den zdraví nebo zdravotní sympózium?
Sympózium zaměřené na problematiku rehabilitace a fyzioterapie – jak lůžkové, tak ambulantní – je již naplánováno na poslední týden v květnu. Den zdraví, který měl vloni úspěch, chceme zopakovat, zřejmě v zářijovém termínu.

Jak se vaše zdravotnické zařízení vyrovnává s rušením poplatků?
Jak víte, rozhodnutím ústavního soudu došlo ke zrušení stokorunového poplatku za každý den pobytu na lůžku. Zůstává třicetikorunový poplatek za návštěvu ambulance a devadesátikorunový poplatek za pohotovost. To je aktuální situace, která by měla platit v roce 2014 a uvidíme, jak to bude dál. Tyto přímé platby, které jsme získávali od pacientů, představovaly ročně několik milionů korun. Od nastupujícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka jsme slyšeli, že se bude snažit tento výpadek vykompenzovat platbami ze strany zdravotních pojišťoven.

Připomeňte, na jaké období máte zatím uzavřeny smlouvy s pojišťovnami?
Smluvní péče je s pojišťovnami uzavřena do konce roku 2017. V současné době řešíme úhradové dodatky, což je však každoroční záležitost. Marie Břeňová

Autor: Redakce

13.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Specialisté oprav a seřizování elektronických přístrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: specialisté oprav a seřizování elektronických přístrojů, Vaším úkolem bude:, - opravy a elektro údržba výrobních technologií, navrhování úprav ve spolupráci s odbornými útvary, - řešení technických a technologických problémů spojených s výrobními technologiemi , - uvádění nových zařízení do provozu , - zajišťování náhradních dílů, komunikace s externími dodavateli, - tvorba elektro schémat, - programování robotů, POŽADUJEME:, - vzdělání stupeň / obor: SOU/SŠ elektro , - praxe obor / počet let: vhodné i pro absolventy, - jazyky / stupeň znalosti: AJ/NJ základní znalost, - IT - uživatelská znalost , - osobnostní charakteristiky: samostatnost, technické myšlení, ochota učit se novým věcem , Nabízíme: jistotu a zázemí prosperující a stabilní rodinné společnosti, přístup k moderním technologiím využitých leadey v automotive, atraktivní finanční ohodnocení, měsíční bonusy, roční prémie, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů, menu za 21,-- Kč, aktivní podporu work life balance, individuální rozvojová školení a jazykové programy, Nástup: od 1.8.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 21 000,- až 27 000,- Kč, Kontakt: Voříšková Martina, tel.: 702 018 025, 318 493 363 - 8:00 - 12:00 hod., 13:00 - 16:00 hod., e-mail: m.voriskova@kostal.com, Místo výkonu práce: Kostal Kontakt Systeme GmbH - organizační složka, Čenkov č.p. 8, 262 23 Jince. Pracoviště: Kostal kontakt systeme gmbh - organizační složka, 262 23 Jince. Informace: Martina Voříšková, +420 702 018 025,318 493 363.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná síla na pekárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocná síla na pekárně, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 1.9.2018 do 30.11.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Kortánová Stanislava, Konopásková Lenka, e-mail: konopaskova@pekarna-stana.cz, Místo výkonu práce: PECU Stáňa s.r.o. provozovna Malá Hraštice, Malá Hraštice č.p. 122, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.

Obchod - Obchod Nákupčí 28 000 Kč

Nákupčí Techničtí nákupčí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: techničtí nákupčí, Vaší náplní práce bude:, - Technický nákup strojních součástí a kooperací, - Vytváření a realizace objednávek v interním systému, - Nákup materiálu, zboží a zařízení u klíčových dodavatelů, - Jednání s tuzemskými i zahraničními dodavateli, - Dohled nad svěřeným úsekem nakupovaných komodit, Požadujeme od Vás:, - SŠ, SPŠ technického směru, - Praxi v oblasti nákupu/nakupování, - Zkušenosti ve výrobní strojírenské společnosti výhodou, - Znalost AJ na středně pokročilé úrovni, - Znalost práce s PC (MS Office), - Orientace ve výkresové dokumentaci, komunikativnost, - Vyjednávací schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, Co Vám naše společnost nabízí?, - Komunikativní a přátelský kolektiv, - Pružnou pracovní dobu, - Týden dovolené navíc, - Věrnostní finanční odměny a zajímavé mzdové ohodnocení, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup možný ihned. Mzda: od 28 000,- Kč, Kontakt: Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 (9:00 - 15:00 hod.), e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce: Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: pomocní dělníci ve výrobě, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 30.9.2018 do 28.12.2018. Mzda: 12 500,- Kč, Kontakt: Koval Oleksij, tel.: 776 383 333 - po - čt 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: TORINA CZ, s.r.o.pracoviště Zalánská, KovoSýkora s.r.o., Zalánská č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Torina cz, s.r.o.pracoviště zalánská, Zalánská, č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT