Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanská radnice víc dotuje větší sportovní kluby, menší mají smůlu

Sedlčany – V městském rozpočtu jsou vyčísleny příspěvky, kterými radnice podporuje činnost sportovců.Sokolu Sedlčany, který je výhradně oddílem tenisu a eviduje přes sto členů, posílá na účet 40 tisíc korun ročně. Šachisté hrající pod Kulturním domem Josefa Suka dostávají z rozpočtu pro 24 členů 20 tisíc korun, softbalový klub Pegas (75 členů) získává od města 40 tisíc korun.

14.4.2014
SDÍLEJ:

SOUČASNÉ využití fotbalového hřiště Tatranu je 900 hodin ročně.Foto: Marie Břeňová

Specifické postavení má Tatran s příspěvkem na činnost 400 tisíc korun. Ale jde zároveň o nejpočetnější organizaci, ke které se hlásí 613 členů. Jsou organizováni v deseti oddílech. Peníze si členové TJ Tatran rozdělují do oddílů podle počtu soutěží, poměru dětí a dospělých a náročnosti sportu. Nespornou podporou je, že se město o areály stará, vkládá peníze do jejich rekonstrukce a sportovci je mohou využívat zdarma.

Menším oddílům se zdá, že není současný systém ze strany radnice úplně spravedlivý. Místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel uvedl, že současné zastupitelstvo o výhradách ví, ale nemá v úmyslu je měnit. Připomněl, že sportoviště Tatran bezplatně městu převedl a proč se tak stalo.

„Sportoviště spravuje organizace Sportovní areály Sedlčany, jejichž ředitelem je Pavel Bednář. Bez převedení na tuto organizaci by chátraly, protože by je tělovýchovná jednota Tatran dále nedokázala finančně spravovat a město do cizího majetku investovat nechtělo. Proto došlo v roce 2003 k dohodě o bezúplatném převodu."

Ředitel Bednář již druhým rokem fungování jednotlivých sportovišť sleduje i po stránce využití. Lehkoatletický stadion Taverny je využit 1000 hodin za rok, zimní stadion má bilanci 1700 hodin, sokolovna 1500 hodin a hřiště Tatranu 900 hodin. „Víme také, kolik nás stojí provoz sportovišť," poznamenal místostarosta. „Suverénně nejvyšší náklady jsou u zimního stadionu, kde hodina přijde na 2250 Kč." Sdělil zároveň, že u žádné sportovní aktivity ale nejsou náklady stoprocentně zaplaceny vstupným nebo cenami za pronájem. „Město zimní stadion dotuje částkou 1,5 milionu korun ročně, údržba a provoz areálu pro fotbal ročně spolkne 1,3 milionu korun, stolní tenis má finanční propad 100 tisíc korun."

Do celkové částky, kterou město podporuje sportovní aktivity, je však nutné připočíst i školy, které zdaleka neplatí takové částky, jaké představují skutečné nákladové hodiny. Příspěvek pro 1. ZŠ tak představuje odliv z městské kasy 200 tisíc korun ročně, na 150 tisíc je vyčíslen doplatek na sportování žáků pro 2. ZŠ, na 200 tisíc pro studenty gymnázia.

„Jsme si vědomi toho, že sport byl v Sedlčanech dlouhodobě podfinancovaný. V posledních letech se situace výrazně zlepšila. Jestli jsme sport dříve podporovali v součtu částkami dvou milionů korun ročně, tak za poslední tři čtyři roky představuje celková dotace města na podporu sportu takřka pět milionů korun," bilancoval místostarosta.

Je přesvědčen, že sport je oblast, do které stojí za to investovat a že si podobně jako kultura sám na sebe nevydělá. Zvláště když sponzorů ochotných investovat do těchto oblastí ubývá. Význam, který pro život města mají, nejde přepočítávat jen na peníze. „Kulturu podporujeme 10 miliony korun ročně. Každý návštěvník kina dostane od města při počtu lidí, kolik do kina chodí, na představení stovku. Finanční propad kina je zhruba půl milionu korun ročně. Přesto i kino chceme udržet, vnímáme jej jako důležitou součást kulturního života," sdělil místostarosta.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení