V krátkém rozhovoru a prostřednictvím fotografií promítaných na velkoplošné obrazovce přiblížil, jak se scházejí již deset let na začátku adventu lidé, aby pomohli vytvořit nový český rekord. Marek uvedl, že si těchto společných aktivit velmi váží a bývá jim zpravidla osobně přítomen. „Pracovníci Městské knihovny Sedlčany se ve spolupráci s dalšími subjekty stali díky organizátorské nápaditosti a umění získat podporu a součinnost s širokou veřejností v průběhu let 2007–2016 každoročně držiteli nového českého rekordu. Tato mnohaletá série pozoruhodných hromadných akcí s prvky národních tradic následně vstoupila i na stránky České knihy rekordů," uvedl Marek. Certifikát převzala ředitelka knihovny Blanka Tauberová.

Festival se nesl v duchu příjemného setkávání rekordmanů s návštěvníky, i lidí různých generací. Během sobotního programu festivalu Pelhřimov – město rekordů se představil Michal Lukš z Rokycan, který má k Příbramsku osobní vztah. Michal jezdívá na potápěčskou základnu do Bořené Hory u Sedlčan. Ve svých 15 letech se potápěl v těžkém historickém přilbovém skafandru vyrobeném německou firmou Dräger. Tím se stal nejmladším potápěčem, který ponor a náročný sestup do hloubky necelých 10 metrů ve skafandru o hmotnosti přesahující 80 kg zvládl.

„Velkému zájmu diváků se těšil v pátek 9. června diktát, který ve shodný okamžik psalo 1250 žáků sedmi pelhřimovských škol. Rekord inicioval zpěvák Tomáš Klus ve spolupráci s naší Agenturou Dobrý den a pelhřimovskými základními a středními školami. Závěrečnou část diktátu, kterým byl text zpěvákovy písně Do nebe posléze na náměstí 1131 ze zúčastněných žáků i společně odzpívalo," sdělil hlavní pořadatel festivalu Marek.

Marie Břeňová