Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlčanům hrozí opakování voleb, přišla na ně stížnost

Sedlčany – V Sedlčanech by se mohly komunální volby ve všech třinácti okrscích opakovat. Záleží na tom, jak Krajský soud v Praze rozhodne 
o návrhu, který byl podán na neplatnost voleb do zastupitelstva. Sedlčany se tak řadí na seznam 200 měst a obcí České republiky, na která přišla justici stížnost. Soudy mají na posouzení dvacet dnů.

30.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/Tetra Images

O návrhu na neplatnost komunálních voleb sedlčanskou radnici informoval krajský soud, jak sdělil místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel. „Navrhovatel napadá, že tisk volebního lístku byl oboustranný a že kandidátky ČSSD a komunistů byly na druhé straně lístku, zatímco na první straně byli lidovci, ODS a Sdružení nezávislých kandidátů. Argumentuje tím, že volič, který se na volební lístek podíval, viděl podle jeho vyjádření ´tři koaliční partnery´a už nezjistil, že na druhé straně jsou opoziční," reaguje na stížnost místostarosta.

Starosta Jiří Burian má tedy zatím svázané ruce. Nemůže svolat ustavující jednání zastupitelstva, na kterém nově zvolení skládají slib. „Pokud byla podaná námitka, musíme vyčkat rozsudku krajského soudu. Po nabytí právní moci svolá stávající starosta zasedání do patnácti dnů," sdělil starosta. „Podle novely zákona o obcích z roku 2008 funguje do té doby starosta i místostarosta v plném rozsahu a mandát také mají dosavadní členové městské rady," informoval. „Znamená to, že pouze záležitosti, k nimž se musí vyjádřit zastupitelstvo, jsou zatím zablokované. Naštěstí v současné době nic takového nehrozí," dodal.

Marii Bazalovou jsme požádali o názor, zda vidí z pozice voličky v oboustranně natištěném hlasovacím lístku nevýhodu pro některou z kandidujících stran. „Vůbec by mě nenapadlo, že tohle může být záminka k protestu proti volebním výsledkům. To nechápu. Každý papír má přece strany dvě, a tak jsem volební lístek pochopitelně otočila," namítá Marie Bazalová ze Sedlčan.

Lhůta na podání stížností na průběh komunálních voleb uplynula minulý pátek. Soudy se zabývají desítkami podnětů. Žaloby se týkají podezření z nakupování hlasů, ovlivňování voličů, nesprávných údajů o kandidátech nebo pochybností o práci komisařů při počítání hlasů.

Přestože Středočeský kraj patří mezi ty, kde soudy přijaly stížností nejvíce, Okresní soud v Příbrami mezi ně nepatří. „Stoprocentně to sice potvrdit nemůžu, ale na 99 procent ano. Nevím o žádné stížnosti," říká mluvčí Miloslav Boudník.

Dvě odmítnuté stížnostiVolby ve Středočeském kraji napadlo 11 stížností, tři z nich Krajský soud v Praze už ale odmítl – dvě byly podány předčasně a třetí neměla elektronický podpis a nebyla řádně podána. Lidé si v nich většinou stěžovali obecně na hlasování, které bylo podle nich neplatné. České soudy evidují přes 40 stížností na říjnové komunální volby. Nejvíce podnětů dostal podle dostupných údajů soud na volby ve Středočeském kraji. (čtk)

Marie Břeňová, Markéta Jankovská

Autor: Redakce

30.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení