Kromě starosty se v pondělí obsazovaly i další posty v čele Sedlčan. Místostarostou se tak stal Zdeněk Šimeček ml. z ODS. V radě města pak usedne bývalý starosta a senátor Jiří Burian (ODS), dále František Hodys (ODS), který byl zvolený i předsedou finančního výboru, Karel Marek (ODS), Martin Havel (SNKS) a Josef Soukup ze STAN.

Právě Starostové a nezávislí (STAN), kteří ve volbách získali stejný počet mandátů jako ODS, byli příčinou přerušení původního ustavujícího zasedání 31. října. Zjistilo se totiž, že jejich zastupitelka Blanka Vilasová, navrhovaná na pozici místostarostky, je jednou z obžalovaných v trestní kauze. Nakonec se místostarostkou nestala, byla jedinou kandidátkou na předsedkyni kontrolního výboru, ale zvolena nebyla.

STAN ale získali jednoho radního. „Podpořili jsme jednoho radního ze STAN, chceme tak otevřít dveře ke komunikaci a nehrát si za každou cenu na koalici a opozici. Naopak přispět tím k uklidnění povolební situace a přispět k normální spolupráci,“ poznamenal Miroslav Hölzel a dodal, že jednání o možné spolupráci ODS a STAN ztroskotaly především na požadavcích ze strany STAN. Nebrání se ale prý další spolupráci ku prospěchu města.

Blanka Vilasová poukázala na fakt, že pokračuje stará koalice akorát s novým starostou a také novým místostarostou. „Ten podle nás nemá žádné manažerské zkušenosti. Získali jsme jednoho radního, za což jsme rádi. Budeme nyní pracovat na návrzích našich zástupců do městských komisí,“ řekla Vilasová.

Žádné razantní změny

Nový starosta města nechystá žádné razantní změny a bude pokračovat ve směru, jenž započal jeho předchůdce. „Starosta Jiří Burian pracoval dobře a koncepčně a já bych na něj rád navázal a pokračoval v započatých projektech,“ konstatoval Hölzel s tím, že jedním z hlavních kroků v současné době bude podepsání smlouvy s dodavatelem stavby nového autobusového terminálu.

Na něj město získalo dotaci 45 milionů korun, ale hrozilo její propadnutí, protože jeden z účastníků výběrového řízení se proti jeho výsledku dvakrát odvolal. Dalšími projekty pak bude zasíťování 25 stavební parcel, plánovaná oprava lehkoatletického stadionu nebo přístavba základní školy.

Naopak zástupci STAN prý nějaké změny chystají. „Pracujeme na soupisu návrhu změn jednacího řádu rady města a zastupitelstva, kde budeme navrhovat například zavedení zvukových záznamů z jednání pro lepší přepis i kontrolu. Dále častější zasedání zastupitelstva alespoň jedenkrát za 2 měsíce nebo využití dataprojektoru, aby veřejnost dobře viděla, o čem se jedná, což doposud chybí,“ sdělila Blanka Vilasová.

Tím ale jejich návrhy nekončí. Zastupitelé STAN budou dále pro zavedení interpelací občanů, kteří by mohli prostřednictvím městského webu pokládat otázky vedení města. „Na každém zastupitelstvu by měli zaručeno například mezi 18. a 19. hodinou, že dostanou odpovědi a nebudou muset čekat až na konec několikahodinového zasedání. Když to bude dobře připravené, tak to bude určitě konstruktivní,“ uzavřela Vilasová.