Nutnost přijímat bankovky vyšších hodnot by prý mohla způsobit výrazné prodloužení doby pobytu pacienta v ambulanci. Od Nového roku tedy pacienti příbramské nemocnice platí regulační poplatky přímo na jednotlivých pracovištích. Za hospitalizaci se poplatky uhrazují při propuštění.
 
„S postojem pacientů jsme velice spokojeni. Zatím se nestalo, že by nosili velké bankovky nebo naopak haléře. Je vidět, že jsou lidé velice dobře informovaní a pochopili, že nový zákon nebyl výmyslem nemocnice, která je v případě jeho dodržování ve stejné rovině s pacienty,“ uvedla mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.
 

Automat na vybírání poplatků zvolili v nestátním zdravotnickém zařízení Mediterra – Sedlčany. Podle ředitele nemocnice Libora Filipiho nemají zatím pacienti s placením prostřednictvím automatů žádné problémy. „Pacienti mají možnost pořídit si několik tiketů i s jejich kopií. Lékař potom podle stavu pacienta a počtu návštěv v ambulanci rozhodne, kdy je třeba tiket vyžádat. Nesetkali jsme se s nevolí pacientů,“ objasnil Filipi. Případné zmatky při obsluze automatu prý na místě řeší pracovník zdravotnického zařízení, který je přítomen u recepce a je připraven klientům poradit.