Zástupci kolem dvaceti českých měst a hosté, z nichž někteří byli z Rakouska, přijeli 26. dubna do Sedlčan na konferenci o bydlení. Jejím hlavním tématem byla rekonstrukce bytového fondu, zejména v panelových domech.

Opravit dům je dobré od střechy

Jaromír Císař, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení uvedl alarmující údaje o stavu panelových domů. Konstatoval, že tempo oprav neodpovídá potřebám. Upozornil na narůstající nebezpečí, které může číhat v již nedostatečné nosnosti panelových konstrukcí. Také ochrana proti hluku na sídlištích je na špatné úrovni a technický stav výtahů neodpovídá mnohdy normám Evropské unie z hlediska bezpečnosti. „Rekonstrukce bytů může prodloužit životnost domů z let 1957 až 1967 o dalších 30 let. U domů z pozdější výstavby o padesát a více,“ uvedl Císař.

Na otázku, na co by se měla města podle něj především při rekonstrukci soustředit, reagoval: „Nejdůležitější je v opravách začít od střechy, pokračovat výměnou oken, která špatně těsní a soustředit se na ztráty v sekundárních rozvodech. Určitá úloha při rekonstrukci bytového fondu patří státu. Na to
existují různé programy. Například důležitým pro bytovou výstavbu je program Panel, jehož prostřednictvím mohou obce získat dotace,“ poznamenal Císař.

Sedlčany nejdou cestou privatizace

Účastníkem semináře byla také Dana Dosoudilová – Drtinová, vedoucí správy majetku Městského úřadu Pardubice. Přijela prý s představou, že se dozví, jak to funguje jinde a co je nového i v legislativě.

„V Pardubicích máme klasický pořadník žadatelů o byt zrušený, protože jsme hodně bytový fond privatizovali. Když se uvolní byt, který má město v majetku, nabízíme jej formou výběrového řízení. Město má v současné době v osobním vlastnictví asi 3500 bytů. Využili jsme veškeré dotace na opravy panelových domů a ty, které má město v majetku, jsou v celkem dobrém stavu,“ dodala s tím, že nové bytové jednotky nestaví, ale podporuje soukromou výstavbu. „Poskytujeme zájemcům pozemky, kde mohou stavět, za slušnou cenu, “ uvedla.

Sedlčanský starosta Jiří Burian, který je v představenstvu České společnosti pro rozvoj bydlení, mimo jiné uvedl: „O programu Panel, který existuje od roku 2000, víme. My jsme se v 90. letech snažili využít těch dotačních titulů, které v té době byly – většinou šlo o dotaci na domy s pečovatelskou službou,“ řekl starosta Sedlčan Jiří Burian. „Od roku 1991, kdy máme byty v majetku, jsme nešli cestou privatizace bytového fondu. Ze 750 bytů jsme neprodávali žádnou bytovku,“ řekl s tím, že podle jeho názoru se městům prodej bytů vrací jako bumerang.

„Objekty mnohdy nemají stavebně technickou údržbu. Z fondů, které lidé soustřeďují, nemají rozhodně na rozsáhlé opravy. Od roku 2000 jsme se orientovali na teplárenství, do kterého jsme investovali, a na opravy bytového fondu,“ poznamenal Burian.

„Nájemné sedm milionů, které se ročně vybere, vracíme zpět do údržby bytů. Na základě pasportu bytového fondu stanovujeme priority na opravy,“ dodal. Byty do soukromého vlastnictví prý chce město prodávat až po rekonstrukci. „Žádosti máme, i když je jich málo. Chceme, aby měli lidé jistotu, že 15 až 20 let do nich nemusejí investovat,“ dodal.