Knihovnu zaplavily práce dětí výtvarného oboru Základní umělecké školy v Sedlčanech. Vernisáže se 3. května účastnili hlavně rodiče autorů prací, obvykle v doprovodu mladšího sourozence autora. Kdyby si někdo dal práci s výpočtem průměrného věku účastníků, musel by zaznamenat na této akci minimálně středočeský rekord. „Padesátníci“ se dali spočítat na prstech jedné ruky.

Důležitější však bylo, proč se všichni sešli. Děti chtěly ukázat rodičům, že učitelé základní školy je vedou v činnosti, kterou jim platí, správným směrem. Ředitelka ZUŠ Sedlčany Vladimíra Severová upozornila, že výtvarné práce představují jen část projektů, na nichž žáci školy pracovali: „Mně osobně se líbí, že paní učitelky nepracují živelně, jejich práce je velmi promyšlená a všechno je propojeno v celek.“

Severová také poznamenala, že žáci minulý týden instalovali v příbramském divadle poměrně rozsáhlou výstavku, kde se s pracemi mohou zájemci setkat po celý květen. „Další výstava bude otevřena v Poděbradech při příležitosti festivalu ZUŠ z celého středočeského kraje,“ dodala. Ředitelka Severová na setkání předala kytičku i absolventkám školy Kristýně Štěpánové a Markétě Všetečkové.

Májové setkání proslunilo hudební vystoupení Karla Marka a dětí z dramatického oddělení Anny Nádvorníkové. Anna Novotná, Anna Mášová a Míša Vokrouhlíková přednesly verše současných autorů. Ke slovu se dostaly také učitelky Vlaďka Křenková a Lenka Feldstainová. Jejich žáci například předvedli stínové divadlo. Učitelky hovořily o podílu školy na komunitním projektu Lukášek, který před čtyřmi lety knihovna odstartovala a propojuje činnost všech věkových generací. Letos je v něm zapojeno 15 institucí.

Jeho hlavním posláním je navazovat vztahy mezi lidmi. Učitelky popisovaly práci dětí, jejich alchymii s barvami, modelování, koláže a výlety na židovský hřbitov v Kosově Hoře nebo do Prahy, kam se prý vypravily na velkou expedici. Navštívily mimo jiné Národní galerii. Jedna skupina se zabývala víc barvami, druhá získávala poznatky o aukci obrazů. Pustily se i do ilustrování knihy, která byla vlastně veršovanou abecedou pro děti´v koncentračních táborech.

„Čeká nás ještě například výprava za kovářem na Brzinu,“ poznamenala Feldsteinová. Návštěvníci nebudou v knihovně vědět, na co se dřív soustředit. Doporučujeme, aby se kvůli inspiraci zastavili hned u schodiště u knihy židovských receptů, které děti soustředily.